Son Güncelleme: 29 Mayıs

En İyi Su - En İyi 10 İçilebilir Su Markası [2021]

Kimyasal birleşimi 2 hidrojen ve 1 oksijenden oluşan su, canlı organizmaların hayatta kalabilmek adına oksijenden sonra en temel ihtiyacıdır. Yetişkin bir insanda su vücut ağırlığının ortalama % 60-75’ini oluşturur. Aşırı sıvı kaybı veya vücutta hayati fonksiyonları yerine getirmek için gereken sıvı miktarının alınamamasına dehidrasyon denir. Dehidrasyon kaybedilen sıvı miktarına göre hafif, orta ve şiddetli olmak üzere 3 başlık altında incelenir. İnsan vücudunda bulunan suyun sadece % 4'ünün kaybı dehidrasyona, % 15'lik bir sıvı kaybı ise ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Su vücutta neredeyse tüm metabolik faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi, enerji üretimi, hücre içi madde alınımı, vücut içi toksik maddelerin atılması, yapım ve yıkım olayları gibi hayati fonksiyonların gerçekleştirilebilmesi için gerekli olduğundan, uzmanlar günlük su tüketimine dikkat çeker.

İnsan sağlığı için oldukça önemli olan suyun kaynağı yeraltı ve yüzey suyudur. İçme ve kullanma suyu olarak 2'ye ayrılan suyun, insani tüketim amaçlı kullanıma uygunluğunu belirlemek amacıyla dikkat etmemiz gereken parametreler vardır. Örneğin vücutta kasların kasılıp gevşemesi, enerji üretimi,vücudun su ve elektrolit dengesinin sağlanması, kemik ve diş sağlığı gibi önemli işlevleri bulunan minerallerin alınması gerekir. Su içeriğinde kalsiyum,  magnezyum, demir, nitrat, flor, çinko ve sodyum bulunduğundan doğal bir mineral kaynağıdır.

İnsani tüketim amaçlı suların kalite standartları doğrudan insan sağlığına etki etmesi nedeniyle önemlidir. Marka değeri bulunan ve tüketilen birçok firma sağlık bakanlığından teknik ve hijyenik açıdan yeterli puanı alamayarak şaşırtan sonuçlarla karşılamamıza neden olmuştur. İçme suyu tercih ederken dikkat edilmesi gerekenleri ve en iyi su ile alternatiflerini derlediğimiz makalemizden inceleyebilirsiniz.

En İyi Su ve Alternatifleri - Karşılaştırma Tablosu [2021]

MarkaSu KaynağıÜretim YeripH
1. Buzdağı (En İyi Su)
Doğal Mineralli SularGeyve/Sakarya7,6
2. BeyyabDoğal Mineralli SularÇankırı7,4
3. FuskaKaynak SularıSapanca/Sakarya7,5
4. AtlantisKaynak SularıPınarbaşı/Kayseri8,03
5. SultanKaynak Sularıİnegöl/Bursa 7,14
6. TekirKaynak SularıBor/Niğde7,59
7. TaşkestiDoğal Mineralli SularMerkez/Bolu7,9
8. JavsuDoğal Mineralli SularKızılcahamam/Ankara7,63
9. MunzurKaynak SularıOvacık/Tunceli8,11
10. CansuKaynak SularıÇilimli/Düzce7,1
En İyi Su Markaları

1. Buzdağı: En iyi Su

Sağlık bakanlığı onayı ve analiz sonuçlarıyla Buzdağı markası, en iyi su üreten firma olarak öne çıkıyor. Doğal mineralli suları tüketicinin hizmetine sunan Buzdağı, teknik ve hijyenik şartları sağlayarak onay almış en iyi su markası olarak öne çıkıyor.

2. Beyyab

Sağlık bakanlığından yeterli puanı alarak tüketicinin takdirini kazanan su markası olan Beyyab, yapılan analizler sonucunda hem doğal mineralli oluşu hem de tüketiciye temiz ve kaliteli su satışa sunması nedeniyle listede ikinci en iyi su olarak yer almakta.

3. Fuska

Sapanca bölgesinde tesisi bulunan ve 17 yıllık tecrübesi ve kaliteli üretimiyle sağlık bakanlığı onayı alan Fuska su Reina adıyla uluslararası pazarda da yer alır. Standartlara ve yönetmeliklere uygun bir şekilde Sapanca dağlarından gelen su ile insan kaynaklı kirlenmeden uzak temiz üretim yapan Fuska su, yapılan analizler ışığında kendini kanıtlamıştır.

4. Atlantis

Toros dağlarından gelen doğal kaynak sularını teknolojik yeniliklerden de faydalanarak kalite standartlarına uygun bir şekilde tüketiciye sunan Atlantis su, sağlık bakanlığından yeterli puanı alarak sektördeki tecrübesini kanıtlar nitelikte çalışan firmalar arasında yerini almıştır.

5. Sultan

Sultan içecek grubunun tüketiciye sunduğu hizmetlerden biri olan sultan su, yapılan analizler sonucunda güvenilir sular arasında yerini almıştır. Sultan su Türkiye'nin ilk su dolum tesisleri arasında yer almasının yanı sıra çeşitli yerli içeceklerin üretiminde de başarısını kanıtlamıştır.

6. Tekir

Kaynağı Toros dağlarının Şekerpınarı olan Tekir su, Tekir içecekler grubunun doğal kaynak suyunu tüketiciye sağlıklı bir şekilde ulaştıran ve maden suyu sektöründe de yer alan firmadır. ilk 10 sıralamasında 6.'ıncı olan Tekir su bilinen birçok markanın aksine hijyenik ve teknik koşulları sağlayarak sağlık bakanlığından onay alabilen sular arasındadır.

7. Taşkesti

Doğal kaynağı nedeniyle içerdiği mineralleri sağlığa faydalı olan ve alkali su sınıfına giren Taşkesti su, yapılan analizler sonucunda kaynaktan tüketiciye temiz ulaştırılabilen sulardan olduğu görülmüştür. Taşkesti su doğal mineral yapısı, sağlığa faydalı alkali pH değerinin yanı sıra cam şişelerde satışa sunulur. Pet şişelerde ambalajlanan suların aksine cam ile ambalajlama yaparak sağlığa verdiği önemi artırdığı da gözlenebilir.

8. Javsu

Standartlara uygun görülen ve kaynağı doğal mineralli sular olan Javsu, Ankara Kızılcahamam'dan üretim ve dağıtım yapan ve tüketici memnuniyeti gözeten ulusal ve uluslararası birçok üretim ve kalite belgesine sahip firmadır.

9. Munzur

Munzur su, Munzur dağlarından gelen doğal kaynak suyudur. Tunceli ilinin Ovacık ilçeside kalite standartlarına uygun bir şekilde ambalajlanarak türketiciye sunulur. Munzur suyu yüksek pH değeri nedeniyle alkali su sınıfına girer ve sağlığa faydalıdır.

10. Cansu

Diğer sulara kıyasla sağlık bakanlığından düşük not alsa da kalitesi ve içme suyuna uygunluğu denetlenmiş ve kanıtlamış su olan Cansu, Düzcenin Çimli ilçesinde bulunan tesisine Kaplandede dağlarından sağlık bakanlığı onaylı antibakteriyel borularla suyu taşıyarak, el değmeden polikarbondan oluşan farklı ölçülerdeki damacanalara dolum yaparak tüketiciye ulaştırır.

Bilinen Markaların Durumu

Bilinen markalar analiz sonuçlarında alt sıralarda yer almaktadır. Ticari kaygılar veya başka sebeplerle bilinen markaların su kalitesi bugün beklenenden düşüktür. Bu markaları da ekstra bir tabloda verelim.

Aşağıdaki tabloda bilinen markalar, üretim yerleri ve pH değerleri verilmiştir. Ancak sadece pH değerleri kaliteli su değerlendirmesi için yeterli değildir. Yapılan analizlerde başka birçok kimyasal değerler dikkate alınmaktadır .

MarkaSu KaynağıÜretim YeripH
1.Erikli
Kaynak SularıKestel/Bursa7,9
2. Nestle Pure LifeKaynak SularıKestel/Bursa7,58
3. SırmaKaynak SularıOrhaneli/Bursa7,54
4. DamlaKaynak SularıPınarbaşı/Kayseri7,97
5. KırkpınarKaynak SularıŞile/İstanbul6,7
6. CeysuKaynak SularıKonyaaltı/Antalya7,99
7. Nuh SuKaynak SularıAğrı7,74
8. HamidiyeKaynak SularıEyüp/İstanbul6,64
9. SakaDoğal Mineralli SularHendek/Sakarya8,2
10. GürpınarDoğal Mineralli SularGölcük/Kocaeli6,67
En Bilinen Su Markalarının Durumu

En İyi Su Satın Alma Rehberi

Dünyanın yaklaşık olarak %70'i su ile kaplı olmasına rağmen tatlı su oranı %3 civarındadır. Oldukça düşük olan tatlı suyun büyük bir kısmı buz kütlesi halinde bir kısmı kutuplarda bir kısmı ise dağlık alanlardadır. İçilebilir su tatlı sulardır. Tatlı su kaynakları yer altı suları, kaynak suları, akarsular, göl ve göletlerdir. Günümüzde su kısıtı gibi bir problem ile karşı karşıya kalmamız nedeniyle tatlı su kaynakları oldukça önem kazanmıştır.

Ambalajlı sular genellikle doğal mineralli sular, kaynak suları veya işlenmiş içme suyu olarak geçen arıtılmış sulardır. Ambalajlı suların sağlık bakanlığı tarafından yapılan analizler sonucunda, insani tüketim amaçlı sular hakkında yönetmelikte geçen teknik ve hijyenik şartlara uygunluğunu ve kalite standartlarını baz alarak satışa sunulmasına izin verilir. İnsani tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliği kaynak suları, içme suları ve içme-kullanma sular ile ilgili hükümleri kapsar. Ayrıca doğal mineralli suların takibi ve kontrolü içinde ayrıca resmi gazetede yine aynı isimle bulunan yönetmelikte, bu suların teknik ve hijyenik şartlara uygunluğu denetlenmekte.

İçilebilir Su Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İçilebilir suların kalite standartlarına uygunluğu fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler ile belirlenir. İçilebilir sularda dikkat edilen bu parametrelerin güvenli aralıkta olması insan sağlığına doğrudan etki etmesi nedeniyle oldukça önemlidir. Sağlık bakanlığı iznini satın alacağınız su etiketi üzerinde bulunan ruhsat ve tarihinden anlayabilirsiniz. Sağlık bakanlığı gereken denetimleri yapsa dahi tüketici dikkati bu konuda hayati önem taşıyor. Ambalajlı su satın alırken su üzerinde emniyet bandının bulunmasına, ambalaj üzerinde su kaynağının yazılmasına, kapak üzerinde bulunan son kullanım tarihi ile seri numarasına, suyun fiziksel görüntüsünün renksiz ve berrak olmasına, etiket üzerinde bulunan su analiz değerlerinin tamamının bulunması ve ambalaj kapağının hava ve su sızdırmayacak şekilde imal edilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Ambalaj Üzerinde Bulunan Analiz Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Ambalajlı suların etiketi üzerinde gösterge parametreleri bulunur. Bu parametreler su ile ilgili yapılan analizler sonucunda kalite ve hijyen bilgisi veren önemli bir noktadır. Gösterge parametreleri alüminyum, amonyum, klorür, C.perfringens, renk, iletlenlik, pH, demir, mangan, tad, koku, oksitlenebilirlik, sülfat, sodyum, bulanıklılık, 22 °C'de koloni sayımı, koliform bakteri ve TOC (toplam organik karbon)'dur.

Gösterge Parametrelerinin Sağlığa Etkileri

İçilebilir sularda kalite değerlendirmesi, gösterge parametreleri ile yapılır. Gösterge parametrelerini detaylı olarak inceleyelim,

1. pH

pH hidrojen iyonunun etki değeridir. 1-14 aralığında değer alır. pH değeri 1-6 aralığı asitliği, 7 nötrlüğü, 7-14 aralığı ise bazik yani alkali olma durumudur. Vücudumuzda tüm metabolik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi uygun pH ile sağlanabilir. Örneğin böbreklerde taşı oluşumunun engellenmesi, vücutta oluşan ödemlerin atılması ve ödem oluşumunun engellenmesi, vücudu toksinlerden arındırma, cilt sağlığı, sindirim sistemi sağlığı ve hücre yenilenmesi gibi vücudumuzdaki faaliyetlerin çoğu uygun pH'de gerçekleşir. İçilebilir sularda istenilen pH değeri alkali veya nötr olan 7-9 aralığıdır. Ancak alkali sular sağlığımız için daha uygun olduğundan uzmanlar 7,5-8,5 aralığında pH değerine sahip suların tüketimini tavsiye ederler.

2. Mineraller

Alüminyum, amonyum, sülfat, sodyum, demir, mangan gibi minerallere vücutta kan basıncı, kalp ritmi, sıvı dengesinin korunması ve kas işlevleri gibi birçok faaliyetin düzenli olarak gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyarız. Bu nedenle de içilebilir sularda vücudumuz için gerekli olan minerallerin uygun miktarlarda bulunması gerekir.

3. Tad, Koku, Bulanıklılık

İçme suların tatlarının kötü olmasına neden olabilecek etkenler aşırı miktarda demir, mangan, potasyum, sodyum, çinko ve klorür gibi organik maddelerdir. Demir,mangan gibi organik maddeler, genelde çıktığı bölgenin kayaç yapısına bağlı olarak yeraltı sularında bulunabilmektedir. Bu nedenle içilebilir sularda bulunması gereken organik madde miktarına sınır getirilmiştir.

Sularda bulanıklılığa askıda katı maddeler neden olur. Askıda katı maddeler kum, kil, silt, karbonat, demir, mangan, mikroorganizmalar ve boyutları gözle görülebilen canlılardır. Organik madde miktarları, mikroorganizmalar, mineral konsantrasyonu, suya karışan kimyasallar gibi suda kokuya neden olabilecek birçok etken vardır. İçme suyunda kötü tat, kötü koku ve bulanıklılığın sağlığa zararlarının yanı sıra estetik açıdan da oldukça rahatsız edici bir durum olduğu söylenebilir.

4. Mikrobiyolojik Analizler

Ambalajlı sular doğal mineralli sular, kaynak suları ve işlenmiş sular olarak 3 sınıfta incelenmektedir. Su bulunduğu kaynakta insan veya hayvan dışkısı nedeni ile kirlenebilmekte. Bu nedenle sudaki kirliliği belirlemek amacıyla mikrobiyolojik analizler yapılır. Mikrobiyolojik analizlerde gösterge parametre olarak koliform grubu bakteriler kullanılır. Bunun nedeni ise koliform grubu bakterilerin çoğu zaman dışkı kaynaklı olmasıdır. Analizi yapılan sularda koliform grubu bakteri saptanması halinde suyun dezenfekte edilmesi gerekir. Yani işlenmiş sularda koliform bakteri analizi suyun doğru bir şekilde dezenfeksiyonunun sağlanıp sağlanmadığını gösterir.

Ambalajlı Suların Sağlığa Zararı Var mı?

Sağlık bakanlığı tarafından onaylanan işlenmiş suları tüketiyorsanız sağlığınıza herhangi bir zararı olmayacaktır. Ancak analizleri yapılmayan kontrolsüz bir şekilde satılan sular insan sağlığını tehdit eder. Bazı sularda yüksek miktarda toksik madde, kanserojen etkili zehirli maddeler, sağlığa zararlı mikroorganizmalar ve yüksek miktarda zehirleyici etki yapan nitratlar bulunur. Bu suların tüketimi kronik rahatsızlığı bulunan hastalarda ve çocuklarda ölümlere dahi sebep olabilmektedir.

Plastik ambalajların uzun vadede sağlığa zararlı olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır. Bugün bazı Türk bilim insanları da ambalajlı sular dahil plastik ambalajların uzun vadede zararlarının olduğunu belirtmektedir.

Bu yüzden imkanlar dahilinde cam şişe kullanımına gayret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ambalajlı Suların Saklama Koşulları

Ambalajlı sular serin, güneş almayan, temiz ve kokusuz yerlerde muhafaza edilmelidir. Kullanılırken ambalajın kapağı açık bırakılmamalıdır.

En İyi Su Nasıl Olmalıdır

İnsan sağlığına zararı bulunmayan içilebilir güvenli sularda hastalık yapan patojenik mikroorganizmaların bulunmaması gerekir. Patojenik mikroorganizmalar insanda enfeksiyonel hastalıklara neden olur. Bu hastalıklar ciddi rahatsızlıklara ve ilerleyen durumlarda ölümlere neden olabilmektedir. Emniyetli sular, insan sağlığına zarar verebilecek zehirli maddeleri bulundurmamalı, renksiz ve temiz görünmeli, tadı uygun olmalı, tuz bulunmamalı, kokusuz olmalı, bulanık, kireçli ve korozif olmamalıdır.

İçilebilir sular doğrudan insan sağlığına etki ettiğinden, suda tat, koku ve bulanıklılığın uygun olması gerekir. Sağlık bakanlığı ambalajlı olarak satışa sunulan sular için gereken analizleri yapan, teknik ve hijyenik şartları sağlayan su markalarını kontrol eder. Bu nedenle su satın alırken, ambalaj üzerinde etiket bulunması ve etiket içeriğinde yazması gereken analiz sonuçları ve üretim izinlerini kontrol etmemiz gerekmektedir.

En iyi su ve alternatiflerini değerlendirdiğimiz bu yazımızda, "Buzdağı" markası içilebilir en iyi suyu üreten firma olarak öne çıkmakta.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın