Son Güncelleme: 9 Temmuz

En İyi Kolajen Takviyesi Hangisi - Kullanıcı Yorumları, Tavsiyeler ve Kolajen İle İlgili Merak Edilenler

En iyi kolajen takviyesi ile ilgili vereceğimiz tavsiyelerin yanı sıra, kolajen nedir? En iyi kolajen tavsiyesi hangisidir? Kaç tip kolajen bulunur? Kolajen nelerden üretilir? Balık kolajeni ile sığır kolajeni arasındaki farklar neler? Kozmetik sektöründe yer alan en iyi kolajen hangisidir? gibi detaylar ile birlikte en iyi kolajen markalarını da inceleyeceğimiz yazımızda kolajen ile tüm detayları bulabilirsiniz. Cilt sağlığını korumak için kolajen takviyesinin yanı sıra güneşten kaynaklanan zararlı ışınlardan da korunmamız gerekir. Güneş ışınları cilt kanseri gibi ciddi sağlık sorunlara neden olmakta. Uzmanlar özellikle yaz aylarında güneş ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanımını öneriyorlar. Güneş kremleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için en iyi güneş kremlerini incelediğimiz yazımıza bakabilirsiniz.

Arkadaşlarım ve çevremdekiler kolajeni tavsiye ediyor. Peki kolajen nedir? Kolajen kullanımı faydalı mıdır? Kolajen takviyesi ile ilgili birçok tavsiye aldınız ancak kolajen kullanmalı mıyım? sorusunu hala cevaplayamıyor musunuz? Doğru adrestesiniz!

Kolajen Takviyesinin Vüdumuzdaki İşlevleri - En İyi Kolajen Takviyesini Vücudunuzun İhyitacı Doğrultusunda Belirlenmeli
Kolajen Proteininin Vücudumuzdaki İşlevlerini Biliyor Muydunuz?

Öncelikle kolejenin vücudumuzda çeşitli görevleri bulunan, bir çeşit protein olduğunu söyleyelim. Vücudumuzda en çok bulunan proteinlerden biri olan kolajenin genel işlevlevleri şöyle bir bakalım. Vücudumuzda birçok işlevi bulunan kolajenin faydalarını özetleyecek olursak;

 • Kemiklerimiz, cildimiz, bağ dokularımız, kas ve tendonlarımızın temel yapı taşıdır.
 • Kan damarlarımız, kornealarımız ve dişlerimizde dahil olmak üzere vücudumuzun birçok yerinde bulunur.
 • Cilt sağlığı, saç sağlığı ve kemik ağrılarında oldukça etkilidir.
 • Kolajeni bir tür tutkal olarak düşünebiliriz. İşlev gördüğü yapıların yıpranmasını engelleyen ve bir arada tutmayı sağlayan proteindir.
 • Cildimizin elastik yapıya sahip olmasını sağlayan kolajen, kırışıklıklar azalması ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Sahip olduğu elastik özelliklik eklem ağrılarına da oldukça faydalıdır.

Kolajen ''collagen'' kelimesinin kökeni Yunanca'dan gelir. Yunanca “kólla” kelimesi, yapıştırıcı/tutkal anlamında kullanılmakta.

Kolajen Takviyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burada sizlere verebileceğimiz en iyi tavsiye, kendinize kolajeni ne için kullanmak istiyorum? Şikayetlerim neler? tarzında soruları yöneltmeniz olacaktır. Yazımıza devam ederken kolajen ile ilgili vereceğimiz detaylar size hitap eden ürünü tercih etmeniz için faydalı olacaktır. Ancak kolajen farklı tipleri bulunan bir üründür. Takviye olarak aldığımız vitamin ve destekleyici ürünler, genellikle belirli bir eksiklik/şikayet nedeniyle alınır. Örneğin kemik ağrılarınız için tercih etmeniz gereken kolajen tipi ile saçlarınız için tercih etmeniz gereken kolajen tipi farklıdır. Bu nedenle de kolajen takviyesi satın alırken, bu önemli detayı atlamamanızı tavsiye ederiz. En iyi kolajen takviyesi vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak kolajen tipidir.👌

Kaç tip kolajen bulunuyor? Kolajen tipleri nelerdir? Hangi tip kolajeni kullanmalıyım?

4 ana tip olmak üzere, yaklaşık olarak 16 çeşit kolajen bulunur. Dört ana kolajen tipine (tip I, II, III ve IV) ve vücudumuzdaki işlevlerine genel olarak bakalım;

Kolajen TipiEtkili Olduğu Sistemler
Tip ITip I kolajen, vücudumuzdaki kolajenin %90'ını oluşturuyor. Deri, kemik, tendon, lifli kıkırdak, bağ dokusu ve dişlerin yapısında dahil olmak üzere vücudumuzda birçok işlevi vardır.
Tip IITip II kolajen, eklem kıkırdaklarında bulunan kolajenin %60'ını oluşturuyor. Eklemlerden kaynaklanan ağrılar ile mücadele ediyorsanız, Tip II kolajeni tercih etmelisiniz.
Tip IIITip III kolajen, cilt ve organlarımızı etkileyen kolajen tipidir. Kasların, organların ve kan damar/doku sisteminin elastik yapısını korur.
Tip IVTip IV koljen ise cildin katmanlarında yer alan ve filtrasyon işlevi bulunan kolajendir. Cilde sıvı giriş ve çıkışında oldukça etkilidir.

Yaş artışı ile birlikte vücudumuz, kolajen üretme özelliğini nispeten kaybeder. Cildimizin elastikiyetini kaybetmesi kuruması ve eklem ağrılarının baş göstermesi de bu durumun gözle görülür sonuçlarıdır. Özellikle Tip I kolajen vücudumuzun genel ihtiyaçlarını karşıladığından, 20'li yaşlardan sonra kullanıcıları tarafından tercih edilmekte.

Ciltte oluşan kırışıklıklarda vücudumuzun kolajen üretimindeki azalma etken nedenlerden biri
Ciltte kırışıklıklar oluşmasında, vücudumuzun kolajen üretimindeki azalma etken nedenlerden biridir.

Kolajen Takviyesi Almadan Vücudumuzun Kolajen Üretimini Arttırabilir Miyiz?

Kolajen takviyesi her ne kadar vücudumuzda faydalı etkilere sebep olsa da, vücudumuzun doğal olarak ürettiği kolajen ile aynı etkiye sahip değildir. Peki kolajeni takviye almadan vücudumuzda üretilmesini sağlayabilir miyiz? Evet vücudumuzun kolajen üretimini arttırabilmemiz mümkün. Gerekli besin maddeleri ve doğru yaşam tarzı benimsendiğinde, vücudumuz ihyiyaç duyduğu kolajeni üretecektir. Doğal yollar ile elde ettiğimiz kolajenin faydaları daha fazla olacaktır.

Vücudumuz iki aminoasidin (prolin ve glisin) birleşmesi ile prokolajen üretir. Prokolajen üretimini ise C vitamini sağlar. Öyleyse bizim başta C vitamini olmak üzere, glisin ve prolin üretimi için gereken besinleri tüketmemiz gerekmekte. Genellik C vitamini, prolin ve glisin üretimine faydası olan besinler;

EtkenTüketilmesi Gereken Besin
C VitaminiSebze ve meyvelerde oldukça fazla bulunur. Özellikle mandalina, portakal, çilek, kivi ve ananas gibi meyveler olmak üzere lahana, brokoli ve ıspanak gibi sebzelerde C vitamini deposudur.
ProlinSüt ve süt ürünleri başta olmak üzere, yumurta akı, mantar, lahana ve kuşkonmaz gibi besinler prolin kaynağıdır ve kolajen üretiminde oldukça faydalıdır.
GlisinEt, balık, yumurta, baklagiller ve kemik suyu gibi protein içeren besinlerde bulunan glisin yine vucudumuzda kolajen üretimi için bulunması gereken etkenlerden.
BakırGenellikle bitkilerde bulunan Bakır, mercimek, soya fasulyesi, kaju fıstığı ve susamda oldukça fazla miktarda bulunur.

C vitamini, Prolin ve glisine ek olarak Bakır da vücudumuzda kolajen üretimine yardımcı olan etkendir. Bu besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi kolajen üretimine katkıda bulunacaktır.

Kolajen Üretimine Zarar Veren Etkenler Nelerdir?

Zararlı alışkanlıkların vücudumuzdaki etkileri, bu alışkanlıkların artışına ve sürekliliğine paralel olarak artar. Örneğin sigarada bulunan toksik maddeler saç kök hücrelerine zarar verdiğinden, saçların uzaması yavaşlar ve dökülmeler artar. Ancak zararlı alışkanlıklardan biri olan sigara kullanımı vücudumuzdaki birçok sistemi olumsuz etkileyerek birçok şikayetin baş göstermesine neden olur. Kolajen üretimi ve var olan kolajen de diğer sistemler gibi bu zararlı alışkanlıklardan oldukça fazla etkilenmekte.

Zararlı Alışkanlıklar/ EtkenlerEtkileri
Aşırı şeker tüketimiCiltte kırışıklıkların artması, kanser riskini artması, karaciğer yağlanması ve obezite gibi ciddi rahatsızlıkların yanı sıra kolajen üretimini de olumsuz etkiler.
Aşırı karbonhidrat tüketimiKötü kolesterol, hipertansiyon ve obezite gibi birçok ciddi rahatsızlığın yanı sıra, kolajen üretiminin de olumsuz etkilendiği zararlı alışkanlıktır.
Güneş ışığına aşırı maruz kalmakCiltteki kırışıkların artması ve vücudumuzun enfeksiyonlara karşı savunma sistemini zayıflatmak gibi birçok olumsuz etkisi bulunur. Aşırı güneş ışığına maruz kalmak, kolajen üretimini olumsuz etkiler ve ciltte kırışıklık oluşumu görülür.
Sigara kullanmakBirçok kanser türüne yakalanma riskini arttıran sigara kullanımı saç köklerindeki kök hücrelere zara verir ve saç dökülme problemlerine neden olur. Kolajen üretimini de olumsuz etkilen sigara kullanımı nedeniyle, ciltteki kırışıklık oluşumu ve saçlardaki dökülmelerde artış görülür.

Vücudumuzda üretilen kolajenin yapısına zarar veren veya yok eden etkenleri bu 3 madde ile sıralayabiliriz. Zararlı alışkanlıklar ve yanlış beslenmenin neden olduğu birçok hastalığın yanı sıra kolajen gibi vücudumuz için gerekli proteinlerin üretimi de olumsuz etkilenir.

Kolajen takviyelerinin sonuçlarını doğrulayan güvenilir bir kaynak veya çalışma bulunmamakta. Bu nedenle dışarıdan alınacak takviye dışında öncelikle vücudumuzdaki kolajen üretimine özen göstermeli ve üretilen kolajene zarar veren etkenlerden uzak durmalıyız. Kolajen takviyesi olarak olarak üretilen birçok farklı markanın toz ve tablet formu bulunuyor. Toz formundaki kolajen takviyeleri genellikle su ve süt gibi içecekler ile kullanılan ürünlerdir.

Kolajen Takviyesi Almak İstiyorum. En İyi Kolajen Takviyesi Hangi Üründür?

Kolajen takviyesi olarak satılan ürünler balık ve et jelatini ile üretilen ürünlerdir. Herhangi birine karşı alerjik bir reaksiyon gösteriyorsanız diğerini tercih edebilirsiniz. Ek olarak kolajen takviyesi tercih ederken dikkat edilmesi gerekenleri özetleyecek olursak;

 • Tercih etmeyi düşündüğünüz ürünün içeriği önemli. Takviye ürünün İçeriğinde kolajene ek olarak vücudumuza faydalı vitaminlerin bulunmasına da dikkat edilmeli.
 • Yine tercih edilecek ürünün, ''Uluslararası Kalite Güvencesi'' ile üretilen kolajen takviyesi olması önemli noktalardan.
 • Dışarıdan alınan kolajen takviyelerini vücudun emilimi zordur. Bu nedenle emilimi kolay olan kolajen peptitlerini (kolajen peptit, enzimler yardımı ile parçalanan doğal kolajenin aminoasit zincirlerine verilen isimdir.) tercih etmeye özen gösterin.
 • 4 tip kolajen olduğunu unutmayın. Tercih edeceğiniz kolajen takviyesine göre ürün tercih etmelisiniz. Örneğin eklem ağrıları için tip II kolajen takviyesini, cilt ve saç için ise tip I kaynaklı kolajeni tercih edin.

Kolajen ve kolajen takviyesi ile ilgili verdiğimiz bilgilerin ardından, kullanıcıların pozitif yorumlar yaparak memnuniyetini dile getirdiği, kolajen takviyesi en iyi 5 ürünü birlikte inceleyelim. Bu ürünler kolajen takviyesi kullanıcı yorumları ve puanlamasında en iyi sonuçları elde eden ürünlerdir. Ürün incelememize üretimde 74 yıllık geçmişi olan Solgar marka kolajen takviyesi başlayalım.

1. Solgar Hyaluronic Acid: En İyi Kolajen Markası

Kolajen Tipi

 • Hidrolize Kollajen (emilimi daha kolay olan kolajen peptitleri) Tip II

İçindekiler

 • BioCell Kolajen Tip II - 1200 mg
 • Hidrolize Kolajen Tip II - 720 mg
 • Kondroitin Sülfat - 192 mg
 • Hyaluronic Asit - 120 mg
 • C Vitamini - 100 mg
 • Şeker, nişasta, maya, buğday, gluten, soya ve süt ürünleri gibi potansiyel alerjenleri, yapay aroma, tatlandırıcı ve koruyucular  içermemekte.

Kullanım Önerisi

 • Yemekten sonra günde 1 tablet

Kullanım Süresi

 • Minimum 4-6 hafta

Kalite Güvencesi

 • Birçok ülkede satışa sunulan Solgar markası 74 yılık bir geçmişe sahiptir ve kalite güvencesi vermektedir.

Kolajen Kaynağı (Balık/Sığır/Tavuk)

 • Tavuk Kolajen
Kozmetik sektörünün en iyilerinden Solgar takviye ürünlerin öncüsü
Kozmetik sektörünün en iyilerinden Solgar takviye ürünlerin öncüsü

2. Supra Protein Beef Collagen: En İyi Sığır Kolajeni

Kolajen Tipi

 • Tip 1 & Tip 3

İçindekiler

 • Koruyucu maddeler, alerjik reaksiyonlara yol açabilecek, gluten, süt ve süt bileşenleri, ilave şeker, renklendirici, yapay tatlandırıcı, domuz ürünleri, hormonlar, GDO’lu maddeler ve alkol kullanılmadan üretilmekte.

Kullanım Önerisi

 • Günde 1 ölçek (10 gr)

Kalite Güvencesi

 • Helal ürün sertifikasına sahip olan bu ürün Bakanlık onaylıdır.

Kullanım Süresi

 • Minimum 8- 12 hafta

Kolajen Kaynağı (Balık/Sığır/Tavuk)

 • Sığır Kolajeni
Sığır kaynaklı kolajen takviyesi Supra
Sığır kaynaklı kolajen takviyesi Supra

3. Voonka Collagen Powder: Yerli ve Milli Kolajen Takviyesi

Kolajen Tipi

 • Tip I hidrolize kollajen, Tip III hidrolize kollajen , Tip II hidrolize kollajen

İçindekiler

 • Tip I hidrolize kollajen - 7500 mg
 • Tip II hidrolize kollajen - 100 mg
 • Tip III hidrolize kollajen - 2360 mg
 • C Vitamini - 40 mg

Kullanım Süresi

 • Minimum 8- 12 hafta 

Kullanım Önerisi

 • Günde 1 ölçek (10g) ürünün su veya diğer gıdalar ile karıştırılarak kullanılmakta.

Kalite Güvencesi

 • Voonka markası TSE Covıd-19 Güvenli Üretim Belgesi dahil olmak üzere birçok kalite güvencesine sahiptir.

Kolajen Kaynağı (Balık/Sığır/Tavuk)

 • Sığır Kolajeni
Yerli kolajen markası Voonka
Yerli kolajen markası Voonka

4. Suda Collagen: En Çok Tercih Edilen Kolajen Markası

Kolajen Tipi

 • Hidrolize Kolajen Peptitleri

İçindekiler

1 porsiyon (10g) için;

 • Hidrolize Kolajen Peptitleri - 8000 mg
 • Sodyum Hyaluronat (Hyaluronik Asit) 100 mg
 • L-Askorbik Asit (C Vitamini) - 240 mg
 • L-Askorbik Asit (C Vitamin) - 240 mg
 • D-Biotin (Biotin) - 2500 µg
 • Çinko Sülfat Monohidrat (Çinko) - 10 mg
 • Ananas Aroma Vericisi, Maltodekstrin, Asitlik Düzenleyici (Malik Asit), Renklendirici (Beta Karoten), Tatlandırıcılar (Asesülfam-K, Sukraloz), Topaklanmayı Önleyici (Silikon Dioksit), Probiyotik Mikroorganizma (Lactobacillus acidophilus) 1x10⁹ kob


Dikkat Alerjen Uyarısı: Süt, Soya, Yumurta, Kereviz, Gluten içeren tahıllar ve Hardal işleyen tesislerde üretilen bu üründe iz miktarda bulaşma olabilir. Herhangi birine alerjiniz varsa suda kolajeni tercih etmemelisiniz.

Kullanım Önerisi

 • Günde 1 defa 1 porsiyonu (10g) 250 ml su ile karıştırarak tüketilmesimesi tavsiye edilmekte.

Kullanım Süresi

 • Minimum 8- 12 hafta 

Kalite Güvencesi

 • Helal ürün sertifikası bulunuyor.

Kolajen Kaynağı (Balık/Sığır/Tavuk)

 • Sığır Kolajeni
Kullanıcı onaylı kolajen markası Suda Collagen
Kullanıcı onaylı kolajen markası Suda Collagen

5. Collagen Forte

Kolajen Tipi

 • Tip 1 & Tip 3

İçindekiler

 • Hidrolize kolajen - 1500 mg
 • Çinko (çinko oksit) - 10 mg
 • Selenyum (sodyum selenit) - 55 mg
 • C vitamini (l-Askorbik asit) - 80 mg
 • Yağ asitlerinin magnezyum tuzları (topraklanmayı önleyici) ve
  Mikro kristallin selüloz (hacim arttırıcı) bulunmakta.

NOT: Bu değerler günlük alınması gereken 3 tabletin toplam değeridir.

Kullanım Önerisi

 • Günde 3 adet tablet

Dipnot: Collagen Forte'yi (Tip 1 ve Tip 3) özellikle saçlarınız için kullanıyorsanız, gece uyumadan önce 2 tablet kullanmanız tavsiye edilmekte.

Kullanım Süresi

 • Minimum 8- 12 hafta

Kalite Güvencesi

 • Helal ürün sertifikası bulunuyor.

Kolajen Kaynağı (Balık/Sığır/Tavuk)

 • Sığır Kolajeni
Tablet formunda üretilen Collagen Forte
Tablet formunda üretilen Collagen Forte

6. Collagen Pure Peptide: En İyi Sıvı Kolajen Takviyesi

Kolajen Tipi

 • Tip I & Tip III- Sıvı Form

İçindekiler

 • Hyaluronik asit, C vitamini, B7 (Biotin), B5, B6 ve B12 ile amino asitleri bulunur.
 • % 100 doğal meyve tadı ve doğal renge sahip olan ürün, GDO, buğday, glüten, soya, yumurta, kabuklu yemişler ve süt içermemektedir.

Kullanım Önerisi

 • Sabah kahvaltıdan 30 dakikaönce veya geceleri yatmadan önce aç karnına 1 ölçek (25ml) şeklinde kullanılması önerilmektedir.

Kullanım Süresi

 • Minimum 8- 12 hafta

Kalite Güvencesi

 • Gıda Bakanlığı onaylıdır.

Kolajen Kaynağı (Balık/Sığır/Tavuk)

 • Balık kolajeni
Cilt,tırnak ve saça faydaları ile öne çıkan balık kolajeni
Cilt,tırnak ve saça faydaları ile öne çıkan balık kolajeni

Balık Kolajeni ile Sığır Kolajeni Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangisini Tercih Etmeliyim?

Kolajen takviye ürünleri balık, sığır ve tavuk gibi belirli kolajen kaynakları kullanarak üretilmekte. Genellikle balık ve sığır kolajeni tercih edildiğinden, burada iki kolajen takviyesi arasındaki farka değinelim. Balık kolajeni kolajen takviyelerinin kolajen kaynağı balıktır. Özellikle saç için kolajen takviyesi almayı tercih edenler için balık kolajeni tavsiye edilmekte. Diğer taraftan kolajen kaynağı sığır olan sığır kolajeni kolajen takviyelerinin, eklem şikayetleri için daha etkili bir kolajen takviyesi olduğu söylenebilir. Kolajen takviyesini özellikle saç ve cilt için takviye kullanmak istiyorsanız, balık kolajenini tercih edebilirsiniz.

Kolajen takviyeleri, cilt, saç ve eklem şikayetleri için tavsiye edilen ve kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler ilaç niteliği taşımazlar. Kolajen takviyelerinin etkileri bireysel olarak değiştiğinden, henüz kanıtlanabilen güvenilir bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu tür takviyelerden mucizevi sonuç beklentisi içerisine girilmemelidir.

Kolajen takviyesi kullanmadan önce, kolajen nedir? En iyi kolajen takviyesi hangisi? Kolajenin etkileri nelerdir? gibi bilinmesi gerekenleri yazımızda detaylı olarak inceledik. Kolajenin birçok kullanıcı tarafından farklı etkileri görüldüğünden, belirli bir yoruma ve düşünceye bağlı olarak alınması tavsiye edilmemekte. Peki sizde kolajen takviyesi kullananlardan mısınız? Kolejen takviyesi kullandıysanız, bizimle ve diğer ziyaretçilerimiz ile düşünce ve deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından paylaşabilirsiniz.

Unutmayalım ki, doğru tercih sağlıklı yaşlanmaktır. Ünlü Alman filozof ve aynı zaman da Nietzsche'nin ilk akıl hocası olan Arthur Schopenhauer ''Sağlıklı değilsen, bal bile zehir gelir.'' diyerek sağlığın önemini vurgular.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn