Son Güncelleme: 23 Temmuz

En İyi Güneş Kremi, Cildinizi Zararlı Güneş Işınlarından Koruyacak Tavsiyeler| 🌞🧴

Yaz aylarında güneş ışınları en dik açıyla yeryüzüne iner ve oldukça zararlıdır. Bu aylarda dik açıyla gelen güneş ışınları yıl boyunca maruz kaldığımız UVA  ışınlarının yarısı kadardır. UVA  ışınları bize ulaşan güneş ışınlarının %95!lik kısmını oluşturan ışınlardır. Bu ışınlara sadece güneşli havalarda değil bulutlu havalarda dahi maruz kalırız. Cildimize ulaşan UVA ışınları derin tabakalara kadar ulaşabildiğinden, yapılan araştırmalar UVA ışınlarının kanserojen etkisinin bulunduğunu ve dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Cildinizi kırışıklıklardan korumanın diğer bir yolu da kolajendir. Kolajen cilt ve eklem için oldukça önemli bir proteindir. Kolajen ile ilgili daha fazla bilgi almak için en iyi kolajen takviyelerini incelediğimiz makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bu nedenle özellikle yaz aylarında cildin koruma altına alınabilmesi için güneş kremleri kullanılır. Ancak güneş kremi seçerken, en iyi güneş kremi hangisi? Güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Güneş kreminin faydaları nelerdir? Güneş kremi ne işe yarıyor? Güneş kremleri cilde zararlı mı? Güneş koruma faktörleri nedir? 50 faktör güneş kremi ve 30 faktör güneş kremi nedir? 50 faktör güneş kremi ile 30 faktör güneş kremi arasındaki farklar nelerdir? bilinmesi gereken detaylardır.

Güneş ışınlarına aşırı maruz kalmak deri kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara neden olur. Ayrıca ciltte oluşan yaşlanmanın da en büyük nedenlerinden biri. Deniz kenarında geçireceğimiz güzel bir tatilin ardından cildinizde lekelenmeler, mat görünüm ve ağrılı yanıklar ile baş başa kalırız. Ancak bu durumun çözümü oldukça basittir. Tatilciler ve güneş ışınlarına hassasiyeti olanlar için derlediğimiz en iyi güneş kremi listemizde yer alan ürünlerden birini seçerek güne sağlıklı devam edebilirsiniz.

Güneş kremleri ürün yelpazesi oldukça geniştir. Sağlık önceliğimiz olduğu için doktorların önerdiği en iyi güneş kremi ile başlayacağımız yazımızda lekeli ciltler için en iyi güneş kremi, en iyi bebek güneş kremi, yüz için en iyi güneş kremi ve 50 faktör güneş kremi, 30 faktör güneş kremi olarak kafamızı karıştıran güneş koruma faktörleri ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

Cildimizi zararlı güneş ışınlarından güneş kremi kullanarak koruyabilir miyiz?
Cildimizi zararlı güneş ışınlarından güneş kremi kullanarak koruyabilir miyiz?

Güneş Kremleri Ne İşe Yarıyor?

İnsan kaynaklı aktivitelerin ozon tabakasının incelmesine neden olduğu biliniyor. Ancak ozon tabakasının delinmesinin sonuçları hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Ozon tabakası, güneşten gelen zararlı ışınların dünyaya ulaşmasını engelleyen, dünyayı koruyan bir tabakadır. Bu tabakanın zarar görmesi, güneşten gelen ışınlar ile daha fazla temas etmemize neden olmakta. Bu nedenle başta cildimiz olmak üzere vücudumuzun güneş ile temas seviyesinin artması ciddi sağlık sorunlarına neden olan bir durumdur. Güneş kremleri cildimiz zararlı ışınlardan korumaya yardımcı bir üründür.

Güneş kremlerinin zararlı olduğunu kanıtlayan bilimsel bir çalışma bulunmuyor
Güneş kremlerinin zararlı olduğunu kanıtlayan bilimsel bir çalışma bulunmuyor

Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir?

Güneş kremlerinin faydalarını sıralayacak olursak;

 • Cildimizi zararlı güneş ışınlarından korumaya yardımcı olur
 • Cildimizde leke oluşumu ve güneş yanıkların önlenmesinde faydalıdır
 • Güneş kremlerinin içeriği cildin kırışmasını engellemek ve cildin elastikiyetini artırmaya yönelik hazırlanır
 • Ciltte oluşabilecek renk eşitsizliklerini önlemede faydalıdır
 • Cildi koruyan bir yapıya sahip olduğundan , cilt kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı olur.
Güneş kremleri güneş yanıklarının oluşmasını engelleyerek, cilt tonu eşitsizliğini önler
Güneş kremleri güneş yanıklarının oluşmasını engelleyerek, cilt tonu eşitsizliğini önler

Güneş Kremleri Cilde Zararlı mı?

Güneşten gelen ışınlar UVA, UVB ve UVC olmak üzere 3 çeşittir. UVA güneşten gelen zararlı ışınları %95'ini oluştururken, UVB ışınlarının büyük bir kısmı ozon tabakası tarafından emilerek dünyaya ulaşması engellenir. Ancak ozon tabakasının absorbe (emme) edemediği ve dünyaya ulaşan UVB ışınlarına maruz kalmanın oluşturduğu tehditte büyüktür. UVC ışınları ise yine tehdit oluşturan ışınlardan. Ancak bu ışınlar dünya yüzeyine ulaşmadan Stratosfer tabakası tarafından emildiğinden, diğer ışınlara kıyasla tehdit oluşturmamakta. Güneş kremi satın alırken bu ayrıntıları bilmeniz gerekiyor.

Güneş koruma faktörlerinin (SPF 15,30,50) koruma yüzdeleri
Güneş koruma faktörlerinin (SPF 15,30,50) koruma yüzdeleri

Sadece UVB ışınlarını absorbe eden güneş kremleri, güneş yanıklarının oluşmasına engel olur. Ancak UVA gibi tehlikeli bir ışından korunamayacağınız için risk devam edecektir. Yani UVB ışınlarından koruma için satın aldığınız güneş kreminin yarardan çok zararı olacaktır. Bu nedenle tercih edeceğiniz ürün içeriğindeki Güneş Koruma Faktörlerine dikkat etmeniz gerekecektir.

Güneş Koruma Faktörü Nedir? 50 Faktör Güneş Kremi ve 30 Faktör Güneş Kremi Nedir? 50 Faktör Güneş Kremi ile 30 Faktör Güneş Kremi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Güneş kremleri üzerinde SBF ibareleri yer alır. Üzerinde SPF (Sun Protection Factor - Güneş Koruma Faktörü ) ibaresi yazan güneş kremleri zararlı ışınlarını filtrelemek ve korumak için kullanılan faktörlerdir. SPF10, SPF15, SPF30 ve SPF50 olmak üzere 4 farklı ibare ile karşılaşabilirsiniz. Bu ibareler size güneş koruculuk faktörünün etkisi hakkında bilgi vermek amacıyla kullanılır. SPF15 güneş kremleri %93 koruyucu etkiye sahipken (UV-B ışınlarını filtreler), SPF 30 olan bir ürün %97 civarında etkilidir. Güneş koruma faktörü seçiminiz, koruyuculuğun sağlanabilmesi için SPF30, SPF50 koruma faktör olmalıdır. Örneğin egzamanız varsa veya hassas bir cilde sahipseniz, güneş sütü veya SPF30, SPF50 koruma faktörleri içeren güneş kremlerini kullanmanız tavsiye edilmektedir.

NOT: Hassas cilde sahip olanlar için güneş kremlerinin yaz aylarının yanı sıra kış aylarında da kullanımı tavsiye edilir.

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güneş kremi alırken cilt tipinizi, cilt tonunuzu ve güneş kremi içeriğinde bulunan maddelere karşı alerjinizin bulunup bulunmadığını bilmenizde faydalı olacaktır. Yazımızda detaylı olarak bahsettiğimiz UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan ürünleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Özellikle bazı ürünler farklı teknolojiler kullanılarak üretiliyor. Satın almadan önce bu teknolojilerin farkını ve ne olduğunu araştırarak almanızı tavsiye edebiliriz. Ayrıca güneş kremlerinde yaşanan genel problemin güneş kremlerinin yağlı bir dokuya ve ciltte parlak bir görüntüye neden olmasıdır. Güneş kreminin cildinizde yağlı bir görüntü oluşmasını istemiyorsanız, tercih edeceğiniz ürünü kullanıcı yorumları veya ekstra faydalı videolar izleyerek detaylı incelemelisiniz. Daha detaylı bilgi almak isteyenler için sempatik bir doktorun ağzından güneş kremi alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı olarak anlatan bir video bırakıyoruz.

Doktorların Önerdiği En İyi Güneş Kremi Hangisidir?

Doktorlar cilt hassasiyeti bulunan kişiler için UVA ve UVB ışınlarından koruma sağlayan içeriğe sahip güneş kremlerini önermekte. Cilt hassasiyeti ve cilt tipinize en uygun güneş kremini tercih ederek maksimum koruma sağlamanız doktorların önerilerinden bir diğeri. Ayrıca cilt hassasiyeti bulunanlar için güneş sütü kullanımı da tavsiye edilmekte. Bu konu ile ilgili faydalı olacağını düşündüğümüz bir video paylaştık. Bu video ile güneş kremleri ve cilt tonumuz ile ilgili birçok faydalı bilgiyi Ecz. Mehmet Müderrisoğlu'nun anlatımı ile dinleyebilirsiniz.

1. Yüz için En İyi Güneş Kremi: La Roche-Posay Anthelios Dry Touch Yüz Güneş Kremi Karma/Yağlı Ciltler Spf50+ Yuksek Koruma 50Ml

Doktorlarında önerdiği güneş kremlerinden biri olan La Roche markası, yüz için tavsiye edilen en iyi güneş kremlerinden biri. Karma ve yağlı ciltler için Güneş koruma faktörü 50 olan (SPF 50) olan bu ürün;

 • Maksimum güneş koruması sağlar.
 • İçeriğinde parfüm ve paraben bulunmaz.
 • Hassas, alerjisi bulunan ve güneş ışığına toleransı olmayan yağlı ciltlere özel üretilmiştir.
 • Ürün mat bir doku oluşturur ve leke bırakmaz. Su ve kuma dayanıklıdır.
 • Cilt tipiniz farklı ise aynı markanın diğer ürünlerini inceleyebilirsiniz.

2. Hassas Ciltler için Önerilen Sunozon Güneş Sütü SPF50+ 200 ml

Hassas ciltlere sahip olanlar için güneş kremi büyük önem taşır. Hassas cildi bulunan kişilerin, cilt kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Güneş sütü güneş kremlerine kıyasla daha yüksek koruma sağlar. En iyi güneş kremi listemizde yer alan Sunozan güneş sütünün ek olarak 50 faktör koruması (SPF50) bulunmaktadır. Kullanıcıları tavsiye ettiği üründen genel olarak bahsedecek olursak;

 • Hassas ciltler için yüksek koruma sağlamasının yanı sıra, bronzlaşmamış ciltler içinde yüksek koruma sağlar.
 • Ciltte oksidatif stresi tetikleyen IR-A ışınları için koruma sağlar.
 • Dragosine (bir tür antioksidan) içeren özel formülü düzenli kullanım ile UVA/UVB korumasını destekler.
 • Dermatolojik olarak test edilen ürün, ciltte yaşlanmayı ve kırışıklık oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
 • Suya dayanıklı olan bu ürün, serbest radikallere ( çiftlenmemiş elektron içere molekül veya atom) karşı etkin bir koruma sağlar.

3. Güneş Alerjisi için En İyi Güneş Kremi: Nivea Sun Hassas Anında Koruma Güneş Alerjisine Karşı Sprey GKF 50+ 200 ml

Marka geçmişi 1882'lere dayanan Nivea Sun, güneş alerjisi bulunanlar için tavsiye edilen en iyi güneş kremlerinden. Nivae'yı en iyi güneş kremi olarak tavsiye etmemizin nedenlerini sıralayacak olursak;

 • Özellikle hassas ciltler için tavsiye edilen ürünlerdendir.
 • UVA ışınlarını filtreleyen, 50+ güneş koruma faktörüne sahiptir.
 • Sprey formda olduğu için uygulaması kolaydır.
 • Bio Aloe vera içeren özel formülü suya dayanıklıdır ve yağlı his bırakmayan kokusuz bir yapıya sahiptir.

4. Leke Karşıtı Güneş Kremi: Procsin Güneş Kremi 50 ml 3'lü Fırsat Paketi

Kullanıcılar tarafından da beğenilen ve tavsiye edilen Procsin güneş kremi, içeriğinde bulunan özel formülü ile güneş yanıkları ve güneşten kaynaklanan alerjileri minimuma indirmekte. Leke karşıtı güneş kremi arayanlar için Procsin güneş kremini tavsiye etmememizin diğer nedenlerini sıralayacak olursak;

 • UVA ışınlarını filtreleyen, 50+ güneş koruma faktörüne sahiptir.
 • Bazı kullanıcılar tarafından makyaj bazı olarak da kullanılmakta.
 • Güneş alerjisi, akne tedavisi sonrası, çil, kuruluk, cilt hassasiyeti ve güneş yanıkları da dahil olmak üzere birçok sorunun mücadelesinde kullanılabilmekte.
 • Birçok güneş kremin ile kıyaslanan ve beğenilen özelliği yağlanma yapmayan bir formüle sahip olması.
 • Leke karşıtı kullanıma uygundur. Ayrıca çil oluşumunu da engelleme özelliği de bulunmaktadır.
 • Suya dayanıklı bir yapıya sahiptir ve nemlendirme özelliği bulunuyor.

5. Bebekler için En iyi Güneş Kremi: Mustela Very High Protection Güneş Kremi Spf 50+ 200 Ml

Bilindiği üzere bebeklerin ciltleri yetişkinlere kıyasla fazla hassastır. Bu nedenle bebekler için özel üretilen güneş kremleri kullanılmalıdır. Mustela, anne ve bebekler için özel ürünler üreten bir marka olup, bebekler için en iyi güneş kremi olarak tavsiye edilmektedir. Mustelanın bebekler için tavsiye edeceğimiz en iyi güneş kremi olmasının diğer nedenleri;

 • Hassas bebek ciltleri için özel olarak üretilen bir formüle sahiptir.
 • UVA ışınlarını filtreleyen, 50+ güneş koruma faktörüne sahiptir.
 • Yüz ve vücut için kullanılabilir.
 • İçeriğinde parfüm ve paraben bulunmayan Mustela tüm cilt tipleri için uygundur.

NOT: Gebelik dönemindeki anne adayları için 50 faktör (SPF 50+) UVA/UVB yüksek koruma sağlayan Solante'yi önerebiliriz.

En iyi güneş kremlerini incelediğimiz yazımızda, güneş kremi seçimi yaparken güneş kremi ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylara yer verdik. Ancak ürün tavsiyelerimiz arasında yer almayan renkli güneş kremlerine bu kısımda kısaca değinelim. Renkli güneş kremleri cilt tonunuza göre almanız gereken güneş kremleridir. Bu kremleri online satın almayı tercih eden kullanıcılardan gelen yorumlar, cilt tonu ile güneş kreminin uyuşmadığı yönünde. Esmer bir tene sahipseniz ve renkli güneş kremi kullanmak istiyorsanız. Cilt tonunuzu baz alarak seçim yapmanızı özellikle kullanıcı yorumlarını dikkate almanızı tavsiye edebiliriz.

Güneş kremi ile ilgili bilinmesi gereken temel bilgi, genel olarak bu kremlerin UV ışınlarından korunma amaçlı üretildiği ve ayrıca yıl boyunca kullanılabileceğidir. Özellikle hassas ciltlere sahip olanlar için korumanın sürekliliği daha önemlidir. Bu cilt tipinde kanser riski daha fazla olduğundan güneş kremi kullanımı tavsiye edilir.

Güneş kremi kullanıyor musunuz? Kullandığınız güneş kremini tavsiye eder misiniz? Güneş kremi ile ilgili paylaşmak istediğiniz deneyim ve tavsiyelerinizi bizimle ve diğer ziyaretçilerimiz ile aşağıdaki yorum alanından paylaşabilirsiniz.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın