Son Güncelleme: 29 Mayıs

En İyi Diş Macunu [2021]

İyi ağız içi ve diş sağlığına sahipseniz,  genel olarak sağlıklı olduğunuz anlamını taşır. Çürükler veya diş eti hastalığı gibi ağız içi sağlığını etkileyen problemler, yemek yeme ve konuşma yeteneğinizi bozabilir, ağrıya ve ağız kokusuna neden olabilir. Tam da bu noktada diş macunları devreye giriyor. Peki en iyi diş macunu hangisi?.

Günümüzde birçok hastalığın ilk belirtilerinin ağız içinde başladığı bilinmekte. Ancak pek çok insanın fark edemeyeceği şey, kötü ağız ve diş sağlığının kalp hastalığı, şeker hastalığı, hamilelik, artrit ve kronik iltihaplanma gibi ağız dışında vücuttaki birçok hastalık üzerinde kötü  etkisi olabileceğidir. Öyle ki yapılan bazı araştırmalar, diş eti hastalığına sebep olan bakterilerin kalp hastalığına, damar tıkanıklığına veya felce neden olabileceğini göstermektedir. Örneğin Periodontitis gibi diş eti enfeksiyonları, hamile kadınlarda erken doğum ve düşük yapılan gebelik ile ilişkilendirilirken, diyabet vücudun enfeksiyona karşı direnci azaltması ve diş etleri enfeksiyona daha duyarlı hale getirmesi sonucu kan şekerini olumsuz yönde etkilenmesi ile ilişkilendirilir. Bir başka örnek olarak ağız içerisinde oluşan ağrılı yaralar, HIV virüsünü taşıyan kişilerde yaygın olarak görülmektedir..

İyi ağız ve diş hijyeni ağız kokusunun, diş çürümesinin ve diş eti hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle ağız içi hijyen dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Dişlerimizi fırçalamak, ağız ve diş bakımı rutinimizdeki en önemli unsurlardan biridir ve doğru diş macununu kullanmak oldukça önemlidir.

Peki diş macununun ağız ve diş sağlığını sağlamaktaki rolü nedir? Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediği zaman dişlerde yiyecek ve içeceklerden dolayı oluşan kalıntılar, dişlerin zamanla çürümesine, diş eti hastalıklarına ve diş kaybı gibi kötü etkilere neden olur. Diş macunları diş yüzeyinde oluşan yiyecek ve içeceklerin neden olduğu plağın temizlemesine yardımcı olurken, diğer yandan ağız içi koku oluşumuna engel olmakta faydalıdır. Diş macunları dişleri fırçalarken kayganlık hissi verir ve fırçalama eyleminin gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Ancak diş macunlarının üretiminde kullanılan maddeler bilinenin aksine yarardan çok zararlı olabilir. Örneğin florür birçok diş macunu markasının reklam malzemesi olarak kullandığı maddedir. Bunun nedeni florürün dişleri beyazlatmaya ve çürümeye karşı daha dirençli hale getiren etkiye sahip olmasıdır. Ancak yüksek miktarlarda florür içeren diş macunları dişin aşınmasına neden olabilir. Bu nedenle diş macunu seçerken macun içeriğine dikkat edilmelidir.

Diş macunlarını derlediğimiz bu makalemizde, en iyi diş macunu ve alternatifleri arasından size en uygun olanı seçerek ağız içi ve diş sağlığınızı güvende tutabilirsiniz.

1. Sensodyne Pronamel: En İyi Diş Macunu

Sensodyne Pronamel diş macunu da aside karşı korur, lekeleri çıkarır ve diş minesinin korunmasına yardımcı olur. Denenmiş ve test edilmiş formül, hassasiyeti azaltırken florürü diş yüzeyine derinlemesine iletmek ve diş minesinin dayanıklılığını yeniden oluşturmak için tasarlanmıştır. Kullanıcılar, ağza ferahlık hissi vermesinden dolayı nane etkisini beğenmekte. Beyazlatma işlemi de oldukça başarılı olan Sensodyne Pronamel, hassas dişler için tercih edilen ayrıca beyazlatıcı etkiye de sahip en iyi diş macunudur.

Pazaryerlerinde aldığı yüksek puanlar da gösteriyor ki Sensodyne Pronamel, en iyi diş macunu ünvanını haketmektedir.

2. Paradontax Diş Macunları

Parodontax'ın iddiası, plağı çıkarmak ve ağız içinde bulunan bakterileri öldürmek için tasarlandığı ve 24 haftalık düzenli ve profesyonel bir şekilde kullanılması sonucunda, diş eti kanamasını azaltmada geleneksel monoflorfosfat (çift florür) florür diş macunundan %40 daha etkili hale geldiği yönündedir.

Paradontax diş macunları, çoğu mütevazı diş macununda bulunan daha sıradan sodyum florür yerine kalay florür içerir. Kalay florür, diş eti iltihabını kontrol etmede daha etkilidir. Kalay florür içeren diş macununun plak düzeni, diş eti iltihabı ve diş eti ölümü üzerindeki klinik etkisi The Journal of Clinical Dentistry'de yapılan altı aylık bir çalışma sonucunda son derece etkili olduğu belirtilmiştir. Genel olarak diş macunlarında bulunan son derece temel bir temizleyici olan Sodyum Lauril Sülfat (SLS) içerdiğinden dolayı, SLS'ye duyarlı kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak Paradontax ağız içi hassasiyeti ve diş çürüklerini önlemede oldukça faydalı olduğundan, birçok kullanıcının en iyi diş macunu olarak tavsiye ettiği diş macunudur.

3. Ipana 3 Boyutlu Beyazlık Luxe Diş Macunu

3D White diş macunu, dişlerinizi beyazlatan, güçlendiren ve koruyan 3'ü 1 arada bir diş macunudur. Diş minesini korumak ve güçlendirmek için üretilen formüle sahiptir. Ayrıca canlandırıcı nane aroması ile ferahlık sağlar.

4. Oral-B Professional Diş Macunu

Genel ağız hijyeni söz konusu olduğunda, Oral B Professional hem diş hekimlerinden hem de mevcut kullanıcılar tarafından tavsiye edilmekte. Çürüklere, plaklara, diş eti problemlerine, hassasiyete ve mine aşınmasına karşı koruyan çözünür florür, stabilize kalay ve polifosfatı birleştiren kalaylı bir florür kompleksi ve ayrıca dişlerin beyaz ve temiz kalmasını sağlayan için aktif kristaller içerir. Dişlerde uzun süre kalıcı temizlik ve pürüzsüzlük hissi yaratan bu diş macunu ağızda ferahlığı da sağlamakta.

5. Signal Diş Macunları

Bazı diş hekimleri tarafından en iyi diş macunu olarak tavsiye edilen Signal, diş ipinden ilham alan etkili diş arası temizliği için mikro granülleri içerir. Ağız içi hijyen için kullanılan gargaralardan ilham alınarak üretilen diş macunu içeriğinde bakteri ve plağa karşı etkili koruma için çinko kullanılmıştır.

6. Colgate Max White: En Uygun Fiyatlı Beyazlatıcı Diş Macunu

Geçmişte diş macunları çoğunlukla sigara, çay kahve ve alkol kullanımı yoğun olan kişilere hitap ederken bugünlerde kullanımı çok daha yaygınlaşmıştır. Bazı beyazlatıcı diş macunları diş ve diş etlerinde hassasiyete veya minede aşınmaya neden olabilir, ancak Colgate Max White Optic'in günlük kullanım için yaklaşımı, "Gelişmiş Parlatıcı Sistem" diş macunu kullanıldığı sürece beyazlatıcı etkiyi sürekli kılmaktır. Beyazlatıcı etki her kullanımda yenilenir. Beyazlatma etkisi geçicidir, bu nedenle diş macununu kullanmaya devam etmeniz gerekir. İçerisinde bulunan maddeden kaynaklı olarak hafif mavi bir kalıntı bırakabilir ancak bu mavi kalıntı ağzın yeterince su ile çalkalanması ile geçecektir.

Yine de, bazı beyazlatıcı diş macunlarından daha az serttir ve temiz bir his ile fark edilir derecede daha beyaz dişler için etkilidir.

7. Marvis Diş Macunları

İtalyan markası, geleneksel nane bazına farklı tatlar ekleyerek dişlere, diş etlerine ve tat tomurcuklarına hitap ediyor. İçerik seçenekleri; zencefil, yasemin, nane, ananas, şeftali, mango ve nane karışımından oluşan bir diş macunudur. Tartar bozucu diş macunu, diş minesine zarar vermeden plağı etkili bir şekilde ortadan kaldıran kremsi, aşındırıcı olmayan bir formüle sahiptir. Ancak Marvis diş macunları beyazlatıcı etki sunmaktan ve hassasiyete karşı etkili olmaktan öte dişlerin sağlıklı ve temiz görünmesini sağlar.

8. Blanx Anında Beyazlık Diş Macunu

Blanx, en iyi beyazlatıcı diş macunu ünvanında kullanıcı memnuyetine sahip diş macunlarındandır. Diş yüzeyinde bulunan yoğun lekeleri aşındırıcı olmayan bir formülle temizler ve dişleri orijinal beyazlığına geri getirmeyi vaat eder.

Kuzey Kutbunda doğal olarak yetişen bir liken ve bambu mikro tozu içerir. Blanx kullanıcıları kahve, kırmızı şarap ve tütün lekelerinde iyi sonuçlar elde edildiğini ancak etkinin farkedilmesi için düzenli kullanılması gerektiği konusunda hemfikirdir. Blanx aynı zamanda diğer bazı pahalı beyazlatıcı diş macunlarının sebep olduğu sertlik hissiyatından yoksundur. Ek olarak diş ve diş etlerinde hassasiyete neden olmamaktadır.

9. Arm and Hammer Diş Macunları

Arm and Hammer’ın diş macunları, yeni çıkmış formüllere daha az ve geleneksel bir bileşen olan sodyum bikarbonata daha fazla odaklanarak çok sayıda kullanıcının ilgi odağı olmuştur. Diş macunu içeriğinde bulunan florür asit erozyonu, diş eti hastalığı ve diş çürümesine karşı koruma sağlarken, plak temizliğinde oldukça etkilidir. Total Pro Care Professional Clean Feeling olarak satılan çeşidi hasar gören diş minesini güçlendirerek yeniden oluşmasını sağlamak amacıyla üretilmiştir. Ancak bu diş macununun dezavantajı, tuzluluk hissi veren tadıdır.

10. Curaprox: En İyi Kömür Diş Macunu

Aşındırıcı ve ağartıcı maddeler içeren tipik beyazlatıcı diş macunlarından farklı olarak kömür bazlı diş macunları, dişlerin rengini bozan lekeleri nazikçe emmek ve çıkarmak için aktif karbon kullanılmıştır. Ayrıca diğer diş beyazlatıcı diş macunlarından farklı olarak ağzı kurutmaz.

Curaprox'un maliyeti diğer diş macunlarına kıyasla oldukça yüksektir. Ana maddesinin aktif karbon olması nedeniyle Curaprox'un kullanımında ağızda siyah köpüklenme oluşacaktır. Bu durum oldukça normaldir. Curaprox diş macunu, dişlerinizi anında beyazlatan çok hoş bir kokusu ve kalın kıvamı olan içeriğinde florür yerine aktif karbon kullanılan seçeneği de bulunan diş macunudur. Kullanıcılar ürünü kullandıktan sonra, birkaç gün içinde diş renginin tonunda net bir değişiklik görüldüğünü belirterek tavsiye etmiştir.

11. Toms Of Maine Spearmint Whole Care Diş Macunu

Diş macunları yapımında kullanılan florür dişlerin aşınmasına neden olduğundan bazı kullanıcılar tercih etmezler. Tom’s of Maine diş macunları florürsüz içeriğe sahip diş macunlarından biri olarak kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmiştir. Düzenli kullanımı sonucu dişlerde belirgin bir temizlik ve beyazlık sağlamasına ek olarak bazı kullanıcılar tarafından hassasiyete karşı da etkili olduğu yorumu yapılmıştır.

12. Crest 3D White Advanced Triple Whitening Diş Macunu

Crest diş macununu test eden kullanıcılar, sonuç olarak dişlerinin "daha temiz" ve ağızlarının "daha ferah" hissettiği yorumlarını yaparak memnuniyetlerini belirtmiştir. Crest diş macunu içeriğinde bulunan maddeler ve tadı nedeniyle çocuklar için de tercih edilebilecek en iyi diş macunlarındandır. Ağız içi hijyeni sağlamak, kalıntıları temizlemek, hassasiyete karşı etkili olmak ve ağza ferahlık vermek gibi bir macununda aranan tüm özelliklere sahip olan bu diş macunu diğer diş macunlarına kıyasla oldukça pahalıdır.

13. Opalescence Diş Macunu

Opalescence beyazlatıcı diş macunu diş minesini florür ile korurken diğer temel bileşenlerleri ile de dişleri beyazlatmak için özel olarak tasarlanmıştır. Opalescence beyazlatıcı diş macunu ayrıca ağız içinde bulunan bakterilerin kontrolünü sağlayan ve plak üretimini etkili bir şekilde yavaşlatan doğal bir tatlandırıcı olan Xylitol içerir.

14. Pearl Drops Diş Macunları

Daha parlak bir gülüş için anında parlaklık ve diş beyazlatmada son dönüm noktası olan Pro Shine Complex'e sahiptir.

4D beyazlatma sistemi bulunan diş macunu, lekeleri ve plağı temizlemeye yardımcı olmak için parlatma maddelerinden oluşan bir karışım kullanarak, 1 haftada 2 tona kadar beyazlatmayı sağlayarak, normal beyazlatıcı diş macunlarının ötesine geçeceğini iddia eder. Kullanıcılar Pearl Drops'un ilk kullanımda dahi belirgin bir fark yarattığı konusunda hemfikir olduğundan, Pearl Drops tavsiye edilen en iyi diş macunları arasında yer almıştır.

15. DentaSave Çinko Diş Macunu

Diş macunu kullanımı hem sağlık hem estetik açıdan önemlidir. Bu düşünceden hareketle özel olarak geliştirilen DentaSave diş macunları, diş çürüklerine karşı koruma, hassasiyet kalkanı ve doğal beyazlık olarak üç temel koruma sağlar. Drogsan İlaçları tarafından geliştirilen ve bu güvenceyle üretilen DentaSave Diş Macunları; SLS, PARABEN ve TRİKLOSAN gibi insan sağlığına zararlı maddeleri içermemektedir.

16. Rocs Beyazlatıcı Diş Macunu

Rocs diş macunları kullanıcılar tarafından ilgi gösterilen bir üründür. Çürüklere ve hassasiyete karşı etkili olan Rocs beyazlatıcı diş macunu ve ksilitol ile doğal olarak tatlandırılmıştır. Ayrıca çocuklar için özel olarak üretilen orman meyveli seçeneğinde bulunan kavak ağacı ekstratı ve ksilitol kombinasyonu, diş ve diş etini korumaya yardımcı olmaktadır.

17. White Glo Diş Macunları

White Glo Whitening derinlemesine temizlik yapmak ve mine tabakasında bulunan lekeleri çıkarmak için üretilen diş macunudur. Kullanıcılar tarafından beğenilen White Glo diş macunu, tartar oluşumuna da iyi gelerek dişlerin pürüzsüz ve temiz hissedilmesine yardımcı olur.

Diş Macunu Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde birçok üründe olduğu gibi diş macununda da ürün yelpazesi oldukça genişlediğinden seçenek oldukça fazladır. Sizin için en iyi diş macununu seçmek söz konusu olduğunda, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ağız sağlığınızın neye ihtiyaç duyduğunu bilmektir.

Ağız içi hijyen birçok hastalığın geçiş noktası olduğundan dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Diş macunları dişlerin fırçalanması esnasında kayganlık hissi oluşturması ve ağızda ferahlık hissine de faydalı olduğundan tercih edilebilir. Ancak içerdiği maddeler dişlerin aşınması veya hassasiyet gibi problemlere neden olduğundan, macun içeriğine bakılarak kullanımı daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesini mümkün kılar.

Pek çok diş macunu türü bulunmasına rağmen, neredeyse tamamında ortak olan bazı maddeler vardır. Bu maddeler:

1. Aşındırıcı Maddeler

Kalsiyum karbonat ve silikatlar gibi aşındırıcı malzemeler, dişlerde bulunan yiyecek, bakteri ve bazı lekelerin çıkarılmasına yardımcı olurlar.

2. Tatlandırıcılar

Sakarin de dahil olmak üzere yapay tatlandırıcılar genellikle daha iyi tat vermeleri için diş macunlarında kullanılırlar. Pek çok insan diş macununun aromasını nane ile özdeşleştirirken, diş macunu içeriğinde tarçın, limon, misket limonu ve sakız dahil olmak üzere çeşitli tatlandırıcı maddeler mevcuttur.

3. Nemlendiriciler

Macun ve jel formülasyonları, diş macununun kurumasını önlemek için genellikle gliserol gibi nem tutucu özelliği bulunan maddeler içerir. Genellikle nemlendirmeyi sağlayan maddeler gliserin, sorbitol, propilen glikol’dür.

4. Kıvam Arttırıcılar

Bazı deniz yosunlarından üretilen bu maddeler uygun diş macunu dokusunun elde edilmesine ve korunmasına yardımcı olurlarlar. Kıvam arttırıcı olarak kullanılan madde ksantan gam ve karboksimetil selüloz’dur.

5. Deterjanlar

Deterjanlar, diş macunlarının köpürmesine neden olan maddedir. Bunlar, sodyum lauril sülfat gibi deterjanlardandır.

6. Florür

Diş macunu seçerken aranacak en önemli bileşen florürdür. Florür, doğal olarak oluşan bir mineraldir. Kullanımı, son 50 yılda meydana gelen diş çürümesi ve kavite oluşumundaki dramatik düşüşte etkili olmuştur. Ağzınızdaki bakteriler, yemekten sonra dişlerinizde kalan şeker ve nişastalarla beslenir. Florür, dişleri yiyecek ve içeceklerden kaynaklanan asitten korumaya yardımcı olur ve bunu iki şekilde yapar. İlk olarak, florür diş minesini güçlendirir ve asit hasarına maruz kalma olasılığını azaltır. İkincisi, çürümeye başlayan alanları yeniden mineralize eder ve asit hasarının etkisini azaltarak dişin yapısını güçlendirmeye yardımcı olur.

Florürlü diş macunu kullanmak, dişlerinizin bu diş dostu mineralden yararlanmasını sağlamanın önemli bir yoludur. Florür doğal bir mineral olduğundan genellikle yeraltı suyunun içme suyu olarak temin edildiği bölgelerdeki sularda mevcuttur. Ancak su içerisinde bulunan florürün diş sağlığı için yeterli olmadığı savunulmaktadır. Yapılan araştırmalar, florürlü diş macunu kullanmanın, yüksek seviyede mineral içeren su kaynaklarının bulunduğu bölgelerde bile dişlerdeki florür konsantrasyonunu artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

En İyi Diş Macunu Nasıl Seçilir?

Diş macunu seçerken dikkat edilmesi gereken temel konu kullanım amacınızdır. Örneğin diş eti hassasiyetinden şikayetçiyseniz kullanmanız gereken diş macunu farklı; dişlerinizdeki sararma, plak veya tartardan şikayetçiyseniz kullanmanız gereken diş macunu farklı olacaktır. Piyasada tam koruma şeklinde şeklinde satılan diş macunları da mevcuttur. Ancak ağız içi sağlığınız hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, tam koruma veya beyazlatma iddiasıyla satılan diş macunlarının dişlerinize ve diş etlerinize zarar vermesi söz konusudur.

Bu nedenle en iyi diş macunu seçmeye çalışırken, yaş ve kullanım amacınızı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Daha sağlıklı bir ağız ve diş sağlığı için diş macunu seçiminizi diş hekiminizden tavsiye alarak yapmanız tavsiye edilmektedir.

Beyazlatıcı Diş Macunları Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Aşırı sigara, alkol, çay ve kahve tüketimi dişlerin mine tabakasında sararmalara ve plak oluşumuna neden olurlar ve diş minesinde oluşan plak ve sararmalar estetik görüntüyü oldukça bozar. Diş macunlarında florür; plak, tartar ve diş eti hastalıklarında koruma amaçlı kullanılan ana etken maddedir. Ancak florürlü düş macunlarının sürekli kullanımı sonucu dişlerde aşınma meydana gelebilir. Bu nedenle beyazlatıcı etkisi bulunan diş macunu tercih ederken florürsüz ve doğal ürünlerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Bununla beraber florür içeren diş macunları dişlerinizde aşınma yapıyorsa aralıklı kullanım ile bu sorunu aşabilirsiniz. Biri florürlü olmak üzere 2 veya 3 farklı diş macunu bulundurarak her gün sırayla kullanabilirsiniz.

Diğer yandan beyazlatıcı diş macunlarının gerçekten işe yarayıp yaramadığı sorusuna cevaben düzenli kullanım sağlandığı takdirde mümkün olduğu söylenebilmektedir.

Çocuklar İçin En İyi Diş Macunu Nedir?

Mümkün olduğunca çocuklarda ağız hijyeni alışkanlıkları geliştirmeye ve sürdürmeye teşvik edilmesi gerekmektedir. Etkili fırçalama ve diş ipi kullanma tekniklerini öğretmek de bunun büyük bir parçasıdır. Çocuklar için sevdikleri bir diş macunu kullanmak ağız içi hijyen alışkanlığı kazanmalarına ve sürdürmelerine katkıda bulunur. Piyasada çocuklara özel üretilen diş macunları bulunur. Bu diş macunları özellikle yaşa uygun gereksinimlere uygun olarak daha düşük florür konsantrasyonu içerirler. Bu nedenle özellikle çocuklar için diş macunu seçerken florür konsantrasyonlarının uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Uzmanlar tarafından çocuklar için önerilen diş macunları Sensodyne, Colgate ve Oral-B'dir. Son zamanlarda Rocks marka diş macunlarının da oldukça etkili olduğu kullanıcı yorumları arasında yer aldığından bu diş macunu da alternatif olabilecek en iyi çocuk diş macunları arasında yer alır.

Hassas Dişler İçin En İyi Diş Macunu Hangisidir?

Dişlerde aşınma, diş eti çekilmesi, çatlak, çürük, çok soğuk veya çok sıcak yediğimiz veya içtiğimiz gıdalar, asitli içecekler veya herhangi bir periodantal diş eti hastalığı hassasiyete neden olabilmektedir. Diş eti ve dişlerde hassasiyete yardımcı olmak için tasarlanmış tüm diş macunları, hassasiyeti gidermek veya azaltmak amacıyla özel olarak hassasiyetini minimal düzeyde ele alarak hastalara rahatlama sağlamak amacıyla üretilirler. Ancak, duyarlılık yaşıyorsanız, tedavi edilmesi gereken bir neden olduğunu veya hassasiyetin devam edeceğini unutmamak önemlidir.

Hassas dişler için önerilen Paradontax, Sensodyne ve Oral B diş macunları, uzmanlar tarafından önerilen diş macunlarıdır.

Diş Macunu Tüplerindeki Renk Kodları Ne Anlama Gelir?

Diş macunu tüpleri üzerinde bulunan renkler macun içeriği hakkında bilgi verir. Diş macunu satın alırken bu kodlara bakarak macun içeriği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 1. Diş Macunu Yeşil Renk Kodu : Doğal
 2. Diş Macunu Mavi Renk Kodu: Doğal ve ilaçlı
 3. Diş Macunu Kırmızı Renk Kodu :  Doğal ve kimyasal karışımlı
 4. Diş Macunu Siyah Renk Kodu  : Kimyasal karışımlı

Renk kodları SLS gibi etken maddelere karşı hassasiyeti bulunan kişiler için oldukça faydalı bir bilgidir. Bu renkler macun içeriğinin doğallık ve kimyasallık durumuna göre kodlandığından sadece renklerin anlamını bilmek yeterlidir.

En iyi diş macunu ile alternatiflerini değerlendirdiğimiz yazımız hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Kullandığınız diş macunları hangileridir? Deneyimlerinizi ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum alanına not düşerek diğer ziyaretçilere de yardımcı olmanızı bekliyoruz.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın

Yorumlar

 1. Karin says:

  En iyi neye gore? En saglikli dis macununu da yazin bence yukardakilerin hepsi kimyasal deposu ve florur de hic masum degil malesef ...

  • Sema Ekinci says:

   Merhaba. Elbette kimyasallar ile üretilen ürünler sağlığa zararlıdır. Ancak diş minesini korumak ve ağız içi sağlığını korumak gerekiyor. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü'de diş çürüğünü önlemek için florür uygulamalarını önermektedir.