Son Güncelleme: 29 Mayıs

En İyi Zeytinyağı 🌿 En İyi Soğuk Sıkım ve Natürel Zeytinyağları 👉 En İyi Zeytinyağı Markaları 👉 Dünyanın En İyi Zeytin Yağı 👇

Zeytinyağı, en basit tanımla ile zeytin meyvesinin suyudur. Ülkemiz, dünyada zeytin ve zeytinyağı üretiminde sayılı ülkelerden biri. Yani en iyi zeytinyağının ülkemizde üretildiğini söyleyebiliriz. 1959'da Birleşmiş Milletler himayesinde İspanya'nın Madrid kentinde kurulan, zeytinyağı ve sofralık zeytin alanında dünyanın tek uluslararası hükümetlerarası kuruluşu olan IOC (Uluslararası Zeytin Konseyi) bu alanda çeşitli araştırmalar yapıyor. IOC resmi websitesinden yapılan bir duyuruda da belirtildiği gibi, Türkiye, en iyi natürel sızma zeytinyağı üreten ülkedir.

Türkiye'de zeytin üretimi başta Ege bölgesi olmak üzere Marmara bölgesinin güney kıyıları, Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yapılmakta.

Zeytinin sofralık ve yağlık olarak iki farklı çeşidi bulunur. Sofralık olarak üretilen zeytinler, içeriğinde barındırdığı yağ oranının düşük olması nedeniyle yağ sıkımına uygun değildir. Zeytinyağı üretmek için tercih edilen zeytin türleri bölgesel olarak değişiyor. Örneğin Ege bölgesinde üretilen zeytinyağlarında, yağ oranları ve kaliteleri nedeniyle Domat, Ayvalık ( Edremit yağlık ), Erkence ve Memecik türleri tercih edilirken Akdeniz Bölgesi'nde Saurani zeytini gibi yağ oranı yüksek zeytinler tercih edilir. Ayrıca zeytinyağı üretiminde kullanılan zeytinin kalitesini; zeytinin türü, yetiştiği bölge, iklim ve toprak yapısı gibi birçok faktör doğrudan etkiliyor. Her bir karışı cennet olan vatanımız, zeytin gibi hem bilimsel olarak faydaları kanıtlanmış hem de tüm semavi dinlerde kutsanmış olan bir meyvenin yetişmesi için tüm koşullar birarada bulunuyor.

Peki zeytinyağı çeşitleri nelerdir? Riviera zeytinyağı nedir? Sızma zeytinyağı nedir? Natürel zeytinyağı nedir? Zeytinyağının faydaları nelerdir? Soğuk sıkım zeytinyağı nedir? Soğuk sıkım zeytinyağı nasıl yapılır? En iyi zeytinyağı markası hangisi? Zeytinyağı fiyatları nedir? Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır? Gerçek zeytinyağı nelere faydalıdır?

Tüketici memnuniyeti ve marka güvenirliği ile en iyi zeytinyağı markaları:

 1. Palamidas
 2. Komili
 3. Cennet Meyvesi Fatma Ana
 4. Kırlangıç
 5. Tariş
 6. Kristal
 7. Laleli
 8. Köyceğiz

Zeytin yağı fiyatları yağın çeşidine göre değişmekte. Genellikle uygun maliyetli zeytinyağları rafine zeytinyağlarıdır. Yüksek maliyetli zeytinyağları ise natürel sızma zeytinyağları ve soğuk sıkım zeytinyağlarıdır.

Hakiki zeytinyağlarının, kolesterolün dengelenmesi, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltma, metabolizmayı hızlandırma, sindirimi sistemini çalıştırma, safra kesesinde taş oluşumunu engelleme ve cilt sağlığını korumaya kadar birçok faydası bulunur. Hakiki zeytinyağları 0 ile 6 derece arasında kristalleşerek donarlar. Kullandığınız zeytinyağından bir miktar çay bardağına koyarak buzluğunuzda yaklaşık 30 ile 45 dakika kadar bekleterek kristalize olup olmadığını test edebilirsiniz. Ayrıca zeytinyağlarında orijinallik testi olarak bilinen tuz ruhu testi de bulunuyor.

Zeytinyağlarının kalitesi, içeriğindeki polifenol oranına göredir. Bu bağlamda dünyanın en iyi zeytinyağı ülkemizde üretilem soğuk sıkım zeytinyağlarıdır. Ülkemizde soğuk sıkım ile üretilen zeytinyağlarında, kilogram başına 1000+ miligram polifenol oranları elde ediliyor. İtalya gibi diğer akdeniz ülkelerinde üretilen zeytinyağlarında 200-300 mg/kg polifenol içeriğine sahip zeytinyağları bile oldukça iyi olarak değerlendirilirken ülkemizde dünyanın en iyi zeytinyağları üretildiğini söylemek çok da abartı değildir.

1. En İyi Zeytinyağı: Palamidas Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı

Palamidas markasının adı, eski ismi Palamut olan Mecidiyeköy ile yine bölgenin bir zamanlar Frigya yönetimindeki kralı Midas'tan gelmektedir. Palamidas soğuk sıkım sızma zeytinyağı, Mecidiyeköy ve civarında yetiştirilen zeytinlerden üretilir. Elle toplanan zeytinler, fabrikada en sağlıklı yöntem olan soğuk sıkım ile üretilir.

İyi tarım uygulamaları (insan sağlığa zarar vermeyen ve çevreye duyarlı üretim) ile üretilen Palamidas soğuk sıkım sızma zeytinyağları, zamanında hasat edilen zeytinlerin, soğuk sıkım şartlarında (bekletilmeden ve el değmeden) üretildiği zeytinyağlarıdır.

Zeytin türlerine önem verenler için Palamidas'ın, Domat ve Trilye türü zeytinlerden üretildiğini söyleyebiliriz. Palamidas soğuk sıkım sızma zeytinyağını ilk defa deneyimleyecekler için 1 litrelik tenekeyi, devamlı kullananlar için ise (daha ekonomik olması adına) 5 litrelik büyük boyu önerebiliriz.

Palamidas soğuk sıkım sızma zeytinyağını, tüketicilerin memnuniyetleri, sağlıklı üretim yöntemleri, kullandıkları zeytinlerin kalitesi ve aldıkları ödüllerden dolayı en iyi zeytinyağıdır.

Palamidas tarafından üretilen soğuk sıkım zeytinyağları, yüksek kaliteleri ile en iyi soğuk sıkım zeytinyağı olarak da listemizde ilk sırada yer alıyor.

 • Markaya ait zeytin bahçelerinden hasat edilen kaliteli zeytinlerden üretim,
 • Filtresiz üretim nedeniyle korunabilen doğal aroma ve koku,
 • Dengelenmiş asit oranı,
 • İyi tarım uygulamaları ile üretim,
 • Zamanında hasat,
 • Bekletilmeden yapılan soğuk sıkım üretimi.
1- En İyi Zeytinyağı - Palamidas Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı
En İyi Zeytinyağı: Palamidas Soğuk Sıkım Sızma Zeytinyağı

2. Komili Natürel Sızma Zeytinyağı

Ege bölgesinde yetişen zeytinlerden üretilen Komili natürel sızma zeytinyağı, tüketici tarafından beğenilerek tercih edilen en iyi zeytinyağlarından biri.

Ürün seçiminde sağlığı ve doğallığı önemseyenler için natürel sızma zeytinyağları, en iyi zeytin yağı seçimlerindendir. Natürel sızma zeytinyağları, zeytin meyvesinin suyu olarak nitelendirilen doğal yağlardır. Komili natürel sızma zeytinyağları ise yüksek kalite ve kontrol standartlarında üretilir. Baskın ve aromatik bir zeytinyağı tadı ve kokusuna sahip olan Komili natürel sızma zeytinyağı, yemeklerde ve salatalarda gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Yoğun aroma ve kokusu nedeniyle bazıları natürel sızma zeytinyağlarını sıcak yemeklerde tercih etmeyebiliyor. Ancak bu durum zeytinyağının doğallığından kaynaklanıyor. Bu nedenle de ilk defa natürel sızma zeytinyağını deneyimlemek isteyenler için 1 litrelik Komili natürel sızma zeytinyağını tavsiye edebiliriz. Diğer taraftan natürel sızma zeytinyağını devamlı kullananlar için ise 5 litrelik ekonomik boyu önerebiliriz.

 • Dengelenmiş asit oranı (%0.8'in altında oleik asit)
 • Kalite kontrol standartlarına uygun
 • Ege zeytinleri ile doğal üretim
 • Yemeklerde, salatalarda ve meze türü yiyeceklerde en çok tercih edilen zeytinyağı
Komili Natürel Sızma Zeytinyağı
Komili Natürel Sızma Zeytinyağı

3. Cennet Meyvesi Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı

Manisa Akhisar Zeytinliova bölgesinde yetişen zeytinlerden üretilen Cennet Meyvesi soğuk sıkım zeytinyağı, her alanın müdavimi olduğu oldukça kaliteli zeytinyağlarından.

Ev yapımı salça, doğal sabun ve zeytin gibi hediyeler ile birlikte gönderilen siparişler, alıcıların bu marka zeytinyağını almasında bir başka etken.

Hasat zamanlarında üretilen Cennet Meyvesi zeytinyağları, genellikle 5 litrelik olarak satılıyor ve kısa zamanda tükeniyor.

 • En doğal üretim yöntemi olan soğuk sıkım üretimi,
 • Akhisar Zeytinliova'nın kaliteli zeytinlerinden yapılan üretim,
 • Yoğun aroma ve koku,
 • Alıcılardan gelen harika yorumlar,
 • Sipariş ile birlikte gönderilen süpriz hediyeler.
Cennet Meyvesi Soğuk Sıkım Natürel Sızma Zeytinyağı

4. Kırlangıç Riviera Zeytinyağı

Zeytinyağları, sıvı yağlara kıyasla daha sağlıklı ve doğaldır. Ancak acımsı tadı ve kokusu nedeniyle bazı insanların yemeklerde kullanmak istemiyor.

Riviera zeytinyağı, özellikle sıcak yemeklerde kullanılmak üzere üretilen zeytinyağı türüdür. Riviera zeytinyağlarında, diğer zeytinyağlarından farklı olarak, zeytin meyvesinin aroma ve kokusu daha hafiftir. Özellikle zeytinyağının yoğun kokusu ve acımsı tadını sevmeyenlerin tercih edebileceği zeytinyağı türüdür. Ayrıca Riviera zeytinyağları diğer zeytinyağı türlerine kıyasla daha uygun fiyatlara satılır.

Kırlangıç Riviera zeytinyağı, tüketicinin takdirini kazanan en iyi riviera zeytinyağlarından biri. Ege bölgesi zeytinlerinden (genellikle ayvalık yöresi) üretim yapıyorlar. Kullandıkları zeytinler yetiştiği bölgeler itibariyle kaliteli ve bu kalite ürünlerine yansıyor.

Yemeklerinizde, baskın kokusu ve yoğun aroması nedeniyle zeytinyağı kullanmayan biriyseniz Kırlangıç riviera zeytinyağlarını deneyebilirsiniz. İlk defa riviera zeytinyağı kullanmayı düşünenler için 1 litrelik Kırlangıç Riviera Zeytinyağı, sürekli kullananlar için ise 5 litrelik ekonomik boy Kırlangıç riviera zeytinyağı önerebiliriz.

Kırlangıç zeytinyağı markası tüketici tarafından beğenilen bir zeytinyağı markasıdır. Kırlangıç marka Riviera zeytinyağından memnun kalanlar için, yine Kırlangıç markasının üretimi olan natürel sızma zeytinyağını (natürel sızma zeytinyağları, zeytinin özünden yapılan ''zeytin meyvesinin suyudur, saf zeytinyağıdır) denemenizi tavsiye ediyoruz. Kırlangıç natürel sızma zeytinyağları da aynı şekilde denemelik 1 litre ve ekonomik boy 5 litre olarak satılmakta.

 • Daha hafif koku ve tat,
 • Dengelenmiş asit oranı,
 • Uygun maliyet,
 • Fiyat/performans ürünü,
 • Tüketici memnuniyeti,
 • Dengeli aroması boğazda yakmayan hafif bir tat bırakır.
Kırlangıç Riviera Zeytinyağı
Kırlangıç Riviera Zeytinyağı

5. Tariş Riviera Zeytinyağı

Tariş marka natürel sızma zeytinyağı da bilinen en iyi zeytinyağı markalarından biridir. Marka geçmişi 1915'lere dayanan Tariş, Komili markası gibi Ege bölgesi ile Ayvalık ve körfez bölgesinden hasat edilen zeytinlerden üretilen zeytinyağlarındandır.

Diğer Riviera zeytinyağları gibi Tariş Riviera zeytinyağları da belirli miktarlarda rafine zeytinyağı ile natürel zeytinyağının karışımından elde edilen zeytinyağıdır. Tariş Riviera zeytinyağını deneyimlemek isteyenler 1 litrelik, daha uzun bir kullanım ile deneyimlemek isteyenler 5 litrelik ekonomik boyu tercih edebilir.

Tariş marka zeytinyağlarının Kuzey Ege yöresi ve Güney Ege yöresinde yetişen zeytinlerden ürettiği zeytinyağları gibi farklı ürünleri de bulunuyor. Zeytinyağları ham maddesi zeytindir. Doğal olarak zeytinyağı seçerken zeytinin yetiştiği yere ve zeytin türüne dikkat etmek gerekir. Eğer siz de ürünleri detaylı inceleyenlerdenseniz, seçim yapmadan önce tüm tariş zeytinyağlarını inceleyebilirsiniz.

Not: Tariş'in natürel sızma zeytinyağı da en iyi zeytinyağı tavsiyelerinden bir diğeri. Denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

 • Dengelenmiş asit oranı (max %1),
 • Ege yöresinin kaliteli zeytinleri,
 • Zeytinyağlarında bilinen ve güvenilen markalardan,
 • Soğuk sıkım ve natürel yağlardan sonra en çok tercih edilen zeytinyağlarından,
 • Hafif aroma ve koku.
Tariş Riviera Zeytinyağı
Tariş Riviera Zeytinyağı

Zeytinyağları en sağlıklı yağlardandır. Sıcak ve soğuk yemeklerde, salatalarda ve mezelerde kullanıldığında, eşsiz bir tat vererek lezzetini arttırır.

En sağlıklı zeytinyağları soğuk sıkım ve natürel zeytinyağlarıdır. Natürel sızma olarak üretilen zeytinyağları diğer zeytinyağlarına kıyasla daha yoğun bir aroma, tat ve kokuya sahiptir. Bu da bazen natürel zeytinyağlarının tercih edilmemesine neden olabilir. Natürel sızma zeytinyağının yoğun tadı ve kokusu sizi rahatsız ediyorsa soğuk sıkım zeytinyağlarını tercih edebilirsiniz.


Zeytinyağı Türleri - Soğuk Sıkım, Natürel, Riviera ve Rafine Zeytinyağları ve Aralarındaki Farklar

Zeytinyağı çeşitleri üretim yöntemine göre natürel zeytinyağı, rafine zeytinyağı ve soğuk sıkım zeytinyağı olmak üzere 3'e ayrılır.

Zeytinyağı
Türleri
Kısaca
Hakkında
Soğuk Sıkım✔️ Doğal aroma ve koku
✔️ Doğal üretim
✔️ En sağlıklı zeytinyağı
Natürel◉ Kimyasal içeriğine göre iki alt tür
✔️ Doğal aroma ve koku
✔️ Doğal üretim
✔️ Sağlıklı yemekler
Riviera◉ Rafine ve natürel zeytinyağı karışımı
◉ Hafif aroma ve az koku
✔️ Kızartma için uygun
✔️ Sıcak yemekler için uygun
Rafine❗ Doğal olmayan üretim
❗ Koku ve aroma yok
❗ Sağlığa zararlı
Zeytinyağı Türleri ve aralarındaki Farklar

Natürel zeytinyağı, hasat edilen zeytinlerin doğal tat, aroma ve kokusunu kaybetmeyeceği şekilde sadece fiziksel yöntemler kullanılarak üretildiği zeytinyağlarıdır. Natürel zeytinyağları içeriğindeki oleik asit miktarına göre Natürel Sızma Zeytinyağı ve Natürel Birinci Zeytinyağı olarak iki alt türe ayrılıyor. İçerisinde bulunan oleik asit (serbest yağ asidi) miktarı % 0,8 gramdan az olan Naturel zeytinyağları, Natürel sızma zeytinyağı olarak adlandırılırken, oleik asit (serbest yağ asidi) miktarı % 0,2 gramdan az olan Natürel zeytinyağları ise Natürel birinci zeytinyağı olarak adlandırılır. Natürel sızma zeytinyağları, natürel birinci zeytinyağlarına kıyasla daha hafiftir.

Rafine, rafinasyon (saflaştırma) işlemine denir. Rafine zeytinyağları, yağlık zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarının rafine edilmesi ile üretilen zeytinyağlarıdır. Kızartma ve sıcak yemeklerde kullanılan rafine zeytinyağlarına, rafinasyon işlemi esnasında nötralizasyon (dengeleme) gibi bir takım işlemler uygulandığından zeytinyağı tat ve koku gibi doğal özelliklerini büyük oranda kaybeder. Rafine zeytinyağları üretimi esnasında uygulanan işlemler nedeniyle tavsiye edilmezler.

Rafine ve sızma zeytin yağlarının belirli oranlarda karışımı ile elde edilen Riviera zeytin yağı, ev hanımlarının kızartma gibi sıcak yemeklerde kullanmayı tercih ettiği zeytinyağıdır. Hafif bir kokuya, tada ve dengeli bir asit oranına sahip olması Riviera zeytinyağının tercih edilmesinin başlıca sebepleridir.

Soğuk sıkım zeytinyağları ise zamanında hasat edilen yeşil zeytinlerin çekirdeklerinin çıkarılmasının ardından 27 derecenin altında zeytin hamuru haline getirilerek, santrifüj makinesinde zeytin yağının hamurdan ayrılması işlemi ile elde edilen zeytinyağlarıdır. Zeytin meyvesi doğal olarak acı bir meyvedir. Acılığın yağa geçmesi ise yağın iyi işlendiği anlamını taşır. Zeytinyağının soğuk olarak işlenmesi, antioksidan özelliğe sahip olan polifenollerin korunmasını sağlar. Polifenoller ise sağlığa oldukça faydalıdır.


En iyi zeytinyağı listemizin burada sonuna geldik. Zeytinyağları ile ilgili aklınıza takılan tüm sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın