Son Güncelleme: 29 Mayıs

En İyi Komedi Filmleri

Komedi türü diğer türlerden farklı olarak hayatlarımız bir parçası haline gelen ironik olaylardan da ortaya çıkan komik durumları görebildiğimiz türlerdir. Her yapımda olduğu gibi komedi türünde de en iyi filmi belirlemek oldukça zordur. En iyi komedi filmleri listemizde yer alan filmler bu nedenle IMDB puanı, yapım yılı, türü, süresi ve yönetmenleri de baz alınarak oluşturulmuş kapsamlı bir listedir.

Listemizde bulunan en iyi komedi filmi sıralamamızda yönetmenliği yaptığı ve başrolünde de yer alan Charles Chaplin'in Modern Times ve City Lights filmi listemizin ilk 2 filmi arasında yer almıştır. En iyi komedi filmleri listemizde yönetmenliğini Rajkumar Hirani'nin yaptığı ve başrolünde Hint yapımı filmleriyle ses getiren Aamir Khan'ın yer aldığı 3 Idiots gibi filmler ile devam etmektedir.

En İyi Komedi Filmleri [Top 20 -2021]

EN İYİ KOMEDİ FİLMLERİIMDBYILTÜRSÜREYÖNETMENBAŞROLLER
1Modern Times (Modern Zamanlar)8,51936Komedi
Dram
Aile
87 dkCharles ChaplinCharles Chaplin, Paulette Goddard, Henry Bergman
2City Lights (Şehir Işıkları)8,51931Komedi
Dram
Romantik
87 dkCharles ChaplinCharles Chaplin, Virginia Cherrill, Florence Lee
33 Idiots (3 Ahmak)8,42009Komedi
Dram
170 dkRajkumar HiraniAamir Khan, Madhavan, Mona Singh
4The Truman Show (Truman Show)8,11998Komedi
Dram
Bilim Kurgu
103 dkPeter WeirJim Carrey, Ed Harris, Laura Linney
5The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)8,12014Macera
Komedi
Suç
99 dkWes AndersonRalph Fiennes, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric
6Home Alone (Evde Tek Başına)7,61990Komedi
Aile
103 dkChris ColumbusMacaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern
7Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü)8,01993Komedi
Fantezi
Romantik
101 dkHarold RamisBill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliott
8Deadpool8,02016Aksiyon
Macera
Komedi
108 dkTim MillerRyan Reynolds, Morena Baccarin, T.J. Miller
9PK8,12014Komedi
Dram
Müzikal
153 dkRajkumar HiraniAamir Khan, Anushka Sharma, Sanjay Dutt
10In Bruges7,92008Komedi
Suç
Dram
107 dkMartin McDonaghColin Farrell, Brendan Gleeson, Ciarán Hinds
11Pulp Fiction (Ucuz Roman)8,91994Komedi
Dram
Suç
154 dkQuentin TarantinoJohn Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson
12Shaun of the Dead (Zombilerin Şafağı)7,9
2004Komedi
Korku
99 dkEdgar WrightSimon Pegg, Nick Frost, Kate Ashfield
13Airplane! (Uçak)7,71980Komedi88 dkJim Abrahams, David ZuckerRobert Hays, Julie Hagerty, Leslie Nielsen
14The Hangover (Felekten Bir Gece)7,72009Komedi100 dkTodd PhillipsZach Galifianakis, Bradley Cooper, Justin Bartha
15Superbad (Çok Fena )7,62007Komedi113 dkGreg MottolaMichael Cera, Jonah Hill, Christopher Mintz-Plasse
16Beetle Juice (Beterböcek)7,51988Komedi
Fantezi
92 dkTim BurtonAlec Baldwin, Geena Davis, Michael Keaton
17Dumb and Dumber (Salak ile Avanak)7,31994
Komedi
107 dkPeter Farrelly, Bobby FarrellyJim Carrey, Jeff Daniels, Lauren Holly
18Crazy Rich Asians  (Çılgın Zengin Asyalılar)6,92018Komedi
Dram
Romantik
120 dkJon M. ChuConstance Wu, Henry Golding, Michelle Yeoh
19Zoolander (Zırtapoz)6,52001Komedi90 dkBen StillerBen Stiller, Owen Wilson, Christine Taylor
20Scary Movie (Korkunç Bir Film)6,22000Komedi78 dkKeenen Ivory WayansAnna Faris, Jon Abrahams, Marlon Wayans

1. Modern Times (Modern Zamanlar): En İyi Komedi Filmi

Bir Charlie Chaplin klasiği olan Modern Times’da Tramp (Charlie Chaplin) evsiz genç bir kadının yardımıyla modern endüstriyel toplumda yaşamak için mücadele eder. Çeşitli hapishaneler arasında yetim bir kızla (Paulette Goddard) tanışır ve onlarla arkadaş olur. Hem birlikte hem de ayrı ayrı modern hayatın zorluklarıyla mücadele etmeye çalışırlar. Tramp başlarda garsonluk yaparken daha sonraları bir oyuncu olarak çalışır. 1936 yılında yayınlanan Modern Times komedi denilince ilk akla gelen isim olan Charlie Chaplin'in eseri olması ve oldukça beğeni alması nedeniyle en iyi komedi filmleri listemizde 1. sırada yer almıştır.

2. City Lights (Şehir Işıkları)

Görme kör bir çiçekçi kıza (Virginia Cherrill) aşık olan talihsiz ancak dirençli bir serseri, zengin ve düzensiz bir uykucunun yardımıyla ona tıbbi olarak yardım edebilmek için para biriktirir. Kendisinin ve büyükannesinin evlerinden tahliye edileceğini öğrenen serseri, onlara ihtiyaç duydukları parayı sağlamak için bir dizi girişimde bulunur ve bunların tümü küçük düşürücü bir başarısızlıkla sonuçlanır. Ancak sarhoş bir milyonerin (Harry Myers) hayatını kurtarır ve bu milyoner onu cömertçe ödüllendirir. Böylece serseri çiçekçi kızın hayatını sonsuza dek değiştirme imkanına sahip olur. Yine bir Charlie Chaplin klasiği olan City Lights'da Modern Times kadar beğenilen komedi filmlerinden biridir. Oldukça komik ve ironik bir film olan City Lights en iyi komedi filmleri listemizde 2.sırada yer almıştır.

3. 3 Idiots (3 Ahmak)

Başarılı öğrenciler yetiştiren bir üniversitede tanışan 3 arkadaş Farhan, Raju ve Rancho mühendislik eğitimini tamamlayıncaya dek birçok komik olayın başrolü olurlar. Ancak Rancho okul bittikten sonra üniversitenin yönetici ve hocalarının kızı olan sevgilisi ve arkadaşlarını da geride bırakarak kaybolur. Farhan ve Raju yıllarca Rancho’yu arar ancak hiçbir şekilde arkadaşları ile bağlantı kuramazlar. Yıllar sonra bir bahis onlara uzun süredir kayıp olan ve başına kötü bir olay gelmiş olabileceğini düşündükleri arkadaşlarını arama şansını yakalarlar. İzlerken büyük keyif aldığım bu hint yapımı komedi filmi, bir yandan güldürürken diğer yandan samimi arkadaşlıkların yıllar geçse de unutulmayacağını gösteren bir yapımdır. En iyi komedi filmleri listemizde 3. sırada yer alan 3 Idiots'u izlerken kendinizi bir anda müzikal bir şölenin içinde bulmanız mümkün. Yoğun ilgi gören yapımın film müzikleri de milyonlarca izlenme almıştır.

4. The Truman Show (Truman Show)

Genel hikaye bir sigorta satıcısının tüm hayatının gerçekte bir TV programı olduğunu keşfetmesine dayalıdır. Truman Burbank'ın (Jim Carrey) hayatındaki her şey devasa bir televizyon setinin parçasıdır. Christof (Ed Harris), Truman'ın gizli kameralar tarafından yakalanan her hareketinin canlı yayını olan "The Truman Show" u yönetmektedir. Cristof, Truman'ın zihnini kontrol etmeye çalışır, hatta gerçek aşkı Sylvia'yı (Natascha McElhone) gösteriden çıkarır ve onun yerine Meryl (Laura Linney) koyar. Truman yavaş yavaş gerçeği keşfederken, buna göre hareket edip etmeyeceğine karar vermesi gerekecektir.

5. The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)

1930'lu yıllarda Grand Budapest Hotel, Gustave H. (Ralph Fiennes) başkanlığındaki popüler bir Avrupa kayak merkezidir. Küçük bir lobi çocuğu olan Zero, Gustave'nin arkadaşı ve koruyucusu olur. Gustave, otelde kalan birçok yaşlı kadının cinsel ihtiyaçlarını karşılamak da dahil olmak üzere otelin konuklarına birinci sınıf hizmet sunmaktan gurur duymaktadır. Gustave'nin sevgililerinden biri gizemli bir şekilde öldüğünde, Gustave kendisini paha biçilmez bir tablonun alıcısı ve cinayetinin baş şüphelisi olarak bulur.

6. Home Alone (Evde Tek Başına)

McCallister ailesi noel tatiline çıkmaya hazırlanırlar. Ancak uyuyan Kevın evde unutulur. Sekiz yaşındaki zeki ve yaramaz Kevın McCallister uyanınca evde yalnız olduğunu anlar ve noeli yalnız geçireceği için evde bir dizi değişiklikler yapmaya başlar. Ancak hırsızlarda McCallister ailesinin noel tatiline çıkmasının ardından uygulayacakları hırsızlık planını devreye sokarlar. Hırsızların eve girdiğini fark eden Kevın, zekice kurduğu tuzaklar sayesinde hırsızlar ile mücadele eder. Annesinin Kevın’ın yokluğunu fark etmesi üzerine eve geri dönen McCallister ailesi polis ile birlikte Kevın’ın yakalanmasını sağladığı hırsızlar ile karşılaşırlar. Döneminin en iyi komedi filmleri arasında yer alan Home Alone, eğlenceli sahneleri ile izleyiciden tam puan almayı başarmıştır.

7. Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü)

Bir hava durumu sunucusu olan Phil (Bill Murray), dağ sıçanının deliğinden her yıl ortaya çıkışını takip etmek için yolculuğa çıkar. Yolculuk esnasında tahmin edemeyeceği bir tipiye yakalanır ve kendisini bir zaman tüneli içinde sıkışmış halde bulur. Phil doğru birşekilde olana kadar aynı gün tekrar tekrar yaşamaya mahkumdur.

8. Deadpool

Wade Wilson para karşılığında kötü adamları yakalayan bir New York paralı askeridir. Wade takılmayı sevdiği Rahibe Margaret'in barında Vanessa adında bir fahişeyle tanışır ve bir ilişkiye başlarlar. Wade ve Vanessa nişanlandıktan kısa bir süre sonra Wade'e ileri evre kanser teşhisi konur. Vanessa'yı kanser savaşının acısından kurtaracağını iddia ederek gecenin ortasında bırakır. O gece Wade'in arkadaşı (ve barmen) Sister Margaret's'te Weasel, Wade'e kendisini bekleyen gizemli bir aceminin olduğunu söyler. İşveren, çalıştığı kişilerin sadece Wade'in kanserini tedavi etmekle kalmayıp aynı zamanda onu bir süper kahramana dönüştürebileceğini söylüyor. Wade, başlangıçta kahramanlık onun bir fincan çay olmadığı gerekçesiyle reddeder, ancak daha sonra fikrini değiştirir.

9. PK

Film, uzaylı bir PK'nin (Amir Khan) insan uygarlığı üzerine bir araştırma yapmak için gezegenimize geldiği bir sahne ile başlar. Uzay gemisiyle iniş yaptığı yerde bir adama uzay kontrol cihazını kaptıran PK, kontrol cihazını bulabilmek için yola koyulur. Bu süreçte Pakistanlı erkek arkadaşı (Sushant Singh Rajput) ile ilgili özel hayatında sorunlar yaşadıktan sonra Hindistana dönen ve muhabirlik yapan Jaggu (Anushka Sharma) ile arkadaş olur. Jaggu PK ile tanıştığında onu gerçekten tuhaf ve ilginç bir karakter olarak bulur. Tanrı adına herkesi korkutup herkesi kandırmaya çalışan Swami ji'nin gerçek karakterini açıklamasında PK ona yardım eder. Bu arada PK Jaggu'ya aşık olmaya başlar. Ancak duygularını kontrol eder ve sonunda uzaktan kumandasının Swami ji ile olduğunu öğrendiğinde, onunla şiddetli bir sözlü tartışma programına katılır. Swami ji ile tartışmanın sonucunda sadece uzaktan kumandasını geri kazanmakla kalmaz, aynı zamanda Swami ji tarafından yaratılan erkek arkadaşı Jaggu arasındaki tüm yanlış anlaşılmaları ortadan kalkması için yardımcı olur. Filmin sonunda uzay gemisi onu geldiği yere geri götürmek için geldiğinde PK Jaggu’ya veda eder.

10. In Bruges

Özellikle zor bir işin ardından, kiralık katiller Ray (Colin Farrell) ve Ken (Brendan Gleeson) işler durulana kadar saklanmak için Belçika'ya gider. Ray, girdikleri ortaçağ şehrinden nefret eder. Ancak Ken bu şehrin güzelliğini ve huzurunu büyüleyici bulur. Filmde saklanmak için ortaçağ havassı bulunan Belçika'ya gelen iki kiralık katilin turistler, yerliler, bir Amerikan cücesi beraberinde Ray’in aşkını bulması ile giderek daha gerçeküstü ve muhtemelen hayat değiştiren bir durum haline gelişi anlatılmaktadır.

11. Pulp Fiction (Ucuz Roman): En İyi Kara Mizah

Suç ve Dram türü olarak yayınlanan film, söz konusu kara mizah olduğundan daha iyisi henüz yok denilebilecek kadar iyi bir filmdir. Ayrıca film, IMDB'de 1.820.506 kişinin puanlaması ile 8,9 puanı alarak henüz popülaritesini koruduğunu kanıtlamıştır. Filmde iki mafya cinayetinin, şike anlaşması yapan ancak yenilmeyi kendine yediremeyen ve anlaşmayı bozan bir boksörün Butch (Bruce Willis) , patronunun karısı ile (Uma Thurman) patronunun ricası üzerine bir gece vakit geçiren bir gangsterin şiddet ve kefaretle ilgili hikayesi dört ayrı hikaye olarak filmde anlatılmaktadır.

12. Shaun of the Dead (Zombilerin Şafağı)

Shaun (Simon Pegg) 30'lu yaşlarında donuk bir simaya sahip bireydir. Elektronik mağazasında çalışmadığı zamanlarda, en iyi arkadaşı Ed (Nick Frost) ile Londra'nın eteklerinde küçük bir dairede yaşar ve Shaun'un büyümesini ve bir erkek olmasını umutsuzca bekleyen Liz (Kate Ashfield) ile birliktedir. Shaun'un hayatı her  zamanki  gibi devam ederken, kasaba garip bir şekilde zombiler tarafından istila edilir. Shaun bu duruma ayak uydurması ve hem Liz'i hem de annesini (Penelope Wilton) koruması gerekir.

13. Airplane! (Uçak): Bir ''Sahte Komedi'' Filmi

Hikayede, bir jetin yolcuları ve mürettebatı gıda zehirlenmesi nedeniyle hastalandığında, alkol sorunu yaşayan dolandırıcı bir pilotun uçağı güvenli bir inişe getirmek için hostes olan eski kız arkadaşıyla işbirliği yapması gerekmektedir.

14. The Hangover (Felekten Bir Gece)

Düğününden iki gün önce Doug (Justin Bartha) ve üç arkadaşı (Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis) çılgın ve unutulmaz bir bekarlığa veda partisi için Las Vegas'a gider. Üç arkadaş bekarlığa veda partisinin ardından ertesi sabah uyandıklarında önceki geceye ait hiçbir şeyi hatırlayamazlar. Düğüne saatler kalmıştır ancak üç arkadaş damat olan arkadaşları Doug'ı da bulamazlar. Düğüne çok az bir zaman kalmıştır veüç arkadaşın bir an önce Doug'ı bulmaları gerekmektedir. Üç arkadaş geçirdikleri çılgın geceden kalan ipuçlarını takip ederek arkadaşlarını bulup düğününe yetişmeye çalışırlar. Bu esnada yaşanan olaylar oldukça komiktir.

15. Superbad (Çok Fena)

Kahramanlarına aşırı durumları yaşatan kabalık ve samimiyeti ustaca dengeleyen Superbad, gerçek bir arkadaşlık ve lise deneyiminin kapsayıcı garipliğini anlatmaktadır. Birbirlerine bağlı iki asosyal lise son sınıf öğrencisi, alkollü bir parti düzenleme planları ters gidince asosyal ikili ayrılık kaygısıyla başa çıkmak zorunda kalır.

16. Beetle Juice (Beterböcek)

Adam ve Barbara Maitland küçük bir kasabanın dışında kendi halinde yaşayan bir çifttir. Ancak çift trafik kazasında hayatlarını kaybederler. Ancak hayalet olarak kendilerini evlerinde bulurlar. Ölümlerinin ardından satılan evlerinde hoşlanmadıkları bir aile yaşamaya başlar. Her bir bireyi ayrı sorunlu olan bu aileyle yaşamak istemeyen Maitland'lar onları korkutup kaçırarak evlerine yeniden sahip olmak isterler.

17. Dumb and Dumber (Salak ile Avanak)

Jim Carrey ve Jeff Daniels’ın başrollerini paylaştığı Dumb and Dumber’da ikili türüne karşı yüksek bir performansla hayranlık uyandırarak izleyici tarafından oldukça beğenilmiştir.

Imbecilic'in en iyi arkadaşları Lloyd Christmas (Jim Carrey) ve Harry Dunne (Jeff Daniels), havaalanına giden Mary Swanson (Lauren Holly) tarafından Harry'nin arabasında geride bırakılan para dolu bir çantaya rastlarlar. Parayı iade etmek için Colo-Aspen'e gitmeye karar veren ikili, paranın bir kaçırma ile bağlantılı olduğunun farkında değildir. Mary'ye aşık olan Harry ve Lloyd, kiralık katiller ve polis tarafından ülke çapında takip edilirken hem arkadaşlıklarının hem de zekalarının test edildiğini görürler.

18. Crazy Rich Asians (Çılgın Zengin Asyalılar)

Rachel Chu, uzun süredir erkek arkadaşı Nick'e en yakın arkadaşının Singapur'daki düğününde eşlik etmek ister. Bunun üzerine Nick'in ailesinin son derece zengin olduğunu ve ülkenin en uygun bekarlarından biri olarak kabul edildiğini öğrenir ve çok şaşırır. Dikkat çeken Rachel kıskanç sosyalitler, tuhaf akrabalar ve Nick'in kendisini onaylamayan annesi ile mücadele etmek zorunda kalır.

19. Zoolander (Zırtapoz)

Moda endüstrisinde tuhaf bir hiciv olan Zoolander, gerçek kahkahalar sunabilen kasıtlı olarak aptal komedilerden biridir. Moda dünyasının zirvesini sersem bir şekilde yaşayan erkek model Derek Zoolander (Ben Stiller), yılın erkek modeli olarak üst üste dördüncü galibiyet aldığını düşünür. Ancak rakibi Hansel (Owen Wilson) beklenmedik bir şekilde tacı aldığında, Derek ezilir. Bu olaydan sonra Derek moda tasarımcısı Jacobim Mugatu (Will Ferrell) için kolay bir av olur. Jacobim Derek'i moda şovunda başrol oynaması için ikna eder ve ardından Malezya başbakanını öldürmesi için beynini yıkar.

20. Scary Movie (Korkunç Bir Film)

Film, "Çığlık", "Altıncı His", "Matrix", "Geçen Yaz Ne Yaptığını Biliyorum" ve "Blair Cadı Projesi" nin klasik sahneleri ile cesurca alay eden klişe gençlik filmidir. Hikayede, bir grup aptal gencin kazayla öldürdükleri bir adamın cesedini atmasından bir yıl sonra beceriksiz bir seri katil tarafından takip edilmesi üzerine yaşanılan komik anlar anlatılmaktadır.


En iyi komedi filmlerinden oluşan top 20 listemizde bulunan filmler birçok izleyici tarafında beğenilerek yüksek IMDB skorları elde etmeyi başarmıştır. Puanlayan kişi sayısını dikkate alarak oluşturduğumuz filmler arasında 2000'li yıllarda oldukça beğenilen Scary Movie ve Zoolander gibi filmlerin yeterli ilgiyi görmediğini düşünüyorum. Bu filmler oldukça komik ve eğlencelidir. Başrollerinde Ben Stiller ve Anna Faris gibi ünlü komedyen ve oyuncun yer aldığı filmler komedi türünde yüksek gişe hasılatları elde eden filmlerdir. Ayrıca Korkuç Bir Film (Scary Movie) 2000-2006 yılları arasında 4 seri olarak çekilmiştir.

Top 20 listemizde yer alan en iyi komedi filmleri arasından öne çıkanlardan biri olan ve mühendislik öğrencilerinin eğitim sürecinde yaşadığı zorluğu ironik bir şekilde ele alan başrollerinde Aamir Khan, Madhavan ve Mona Singh'in yer aldığı Hint yapımı 3 İdiot benim favorim.

Sırada bahsetmeden geçemeyeceğimiz listesinde yer alan 80 film bulunuyor. Hadi şimdi bu 80 filmi hep birlikte inceleyelim. Aksiyon,
komedi ve gerilimin bir arada olduğu Safety Last! başrolünde Harold Lloyd yer aldığı sessiz film döneminin en ünlü sahnelerinden birini içerdiğinden benim favori komedi filmim oldu. Sizde inceleyeceğimiz bu 80 filmden favorinizi seçebilir ve bizimle düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bahsetmeden Geçemeyeceğimiz 80 Komedi Filmi

EN İYİ KOMEDİ FİLMLERİIMDBYILTÜRSÜREYÖNETMENBAŞROLLERÖZET
21Hot Rod (Tam Gaz)6,72007Komedi
Spor
88 dkAkiva SchafferAndy Samberg, Isla Fisher, Ian McShaneRod Kimball (Andy Samberg) için, kazaya yatkın olsa da dublör yapmak bir yaşam tarzıdır. Zavallı Rod, haftalık müsabaka maçlarında onu yenen üvey babası Frank'ten (Ian McShane) bile saygı göremez. Frank hastalanınca Rod, Frank'in operasyonu için para toplamak için şimdiye kadarki en çirkin dublörünü tasarlar.
22Game Night (Oyun Gecesi)6,92018Aksiyon
Komedi
Suç
100 dkJohn Francis Daley, Jonathan GoldsteinJason Bateman, Rachel McAdams, Kyle ChandlerMax ve Annie'nin haftalık oyun gecesi, Max'in erkek kardeşi Brooks, sahte haydutlar ve federal ajanlarla tamamlanan bir cinayet gizemi partisi düzenlediğinde bir çentik atar. Yani Brooks kaçırıldığında, bunların hepsinin oyunun bir parçası olması gerekiyor. Rakipler vakayı çözmek için yola çıktıkça, ne oyunun ne de Brooks'un göründükleri gibi olmadığını öğrenmeye başlarlar. Her bir olay kaotik bir gecenin gidişatında başka bir beklenmedik dönüşe yol açarken, arkadaşlar kısa sürede kendilerini başlarının üstünde bulurlar.
23The First Wives Club (İlk Eşler Kulübü)6,41996Komedi103 dkHugh WilsonGoldie Hawn, Bette Midler, Diane KeatonHikayede bir üniversite arkadaşının ölümüyle yeniden bir araya gelen boşanmış üç kadın, kendilerini genç kadınlar için terk eden kocalarından intikam almak istiyor.
24Blockers (Engelleyiciler)6,22018Komedi102 dkKay CannonLeslie Mann, John Cena, Ike BarinholtzJulie, Kayla ve Sam balo gecesinde bekaretlerini kaybetmek için anlaşma yapan üç lise son sınıf öğrencisidir. Lisa, Mitchell ve Hunter kızlarının planlarını öğrendiklerinde çılgına dönen üç aşırı korumacı ebeveyndir. Çok geçmeden kızların anlaşmayı imzalamasını önlemek için vahşi ve kaotik bir arayış için ne pahasına olursa olsun güçlerini birleştirirler.
25The Bank Dick7,11940Komedi72 dkEdward F. ClineW.C. Fields, Cora Witherspoon, Una MerkelYönetmenliğini Edward F. Cline’ın yaptığı 1940 yapımı The Bank Dick’te, Henpecked Egbert Sousé yedek film yönetmenidir ve beklenmedik bir banka görevlisi olarak komik maceralar yaşıyor.
26Mrs. Doubtfire (Müthiş Dadı- Müthiş Baba)7,01993Komedi
Dram
Aile
125 dkChris ColumbusRobin Williams, Sally Field, Pierce BrosnanBoşanmış Daniel Hillard (Robin Williams), çocuklarına çok az erişimi olduğu için endişeli bir plan yapar. Yaratıcı kardeşi Frank'in (Harvey Fierstein) yardımıyla, daha yaşlı bir İngiliz kadın gibi giyinir ve eski karısı Miranda'yı (Sally Field) onu dadı olarak işe almaya ikna eder. "Bayan Doubtfire" çocukları kazanır ve Daniel'in daha iyi bir ebeveyn olmasına yardım eder. Ancak Daniel ve dadı kişisinin aynı restoranda farklı partilerle buluşması gerektiğinde, sırları açığa çıkabilir.
27Pitch Perfect (Mükemmel Uyum)7,12012Komedi
Müzik
Romantik
112 dkJason MooreAnna Kendrick, Brittany Snow, Rebel WilsonÜniversite öğrencisi Beca (Anna Kendrick) bir grubun parçası olmak istemediğini bilmektedir. Ancak yeni okuluna geldikten sonra kendini tam olarak orada buluyor. Ortalama kızlar, hoş kızlar ve sadece tuhaf kızlar arasına giren Beca, tek ortak noktalarının birlikte ne kadar iyi şarkı söyledikleri olduğunu keşfeder. Grubun kadınlarını geleneksel düzenlemelerin rahatlık alanlarından çıkarır ve üniversite müzik yarışmalarının zirvesine çıkma mücadelesinde inanılmaz armonik kombinasyonların dünyasına götürür.
28Four Lions (Dört Aslan)7,32010Komedi
Suç
Dram
97 dkChristopher MorrisWill Adamsdale, Riz Ahmed, Adeel AkhtarSheffield'de yaşayan bir grup genç Müslüman erkek cihat etmeye karar verir ve intihar bombacıları olmak için beceriksiz bir plan yaparlar. Omar (Riz Ahmed) ve Waj (Kayvan Novak) bir Pakistan eğitim kampında kısa ve feci bir koşu geçirirken, Faysal (Adeel Akhtar) kuşları bomba taşımaları için eğitmek için beklenmedik bir plan üzerinde çalışıyor. Kötü tasarlanmış planları, tuhaf kostümler giymişken olayı bozmaya yönelik beceriksiz girişimleriyle Londra Maratonunda doruğa ulaşır.
29Safety Last!8,11923Aksiyon
Komedi
Gerilim
74 dkFred C. Newmeyer , Sam TaylorHarold Lloyd, Mildred Davis, Bill StrotherBir çocuk (Harold Lloyd) kız arkadaşını (Mildred Davis) desteklemek için gereken parayı kazanmak için New York'a taşınır. Ancak kısa süre sonra büyük şehirde bunu yapmanın göründüğünden daha zor olduğunu keşfeder. Bir mağaza müdürünün, mağazasına insanları çekebilecek herkese 1.000 dolar ödeyeceğini duyduğunda, arkadaşını (Bill Strother) binaya tırmanmaya ve karı onunla paylaşmaya ikna eder. Ancak arkadaşı kanunla başı derde girdiğinde çılgın dublörü kendi başına tamamlamak zorundadır.
30Big (Büyük)7,31988Komedi
Dram
Fantezi
104 dkPenny MarshallTom Hanks, Elizabeth Perkins, Robert LoggiaBir dilek 12 yaşındaki Josh Baskin'i (David Moskova) 30 yaşında bir adama (Tom Hanks) dönüştürdükten sonra New York'a gider ve MacMillen Toy Company'de düşük seviyeli bir iş bulur. Şirketin sahibi (Robert Loggia) ile karşılaşması yeni oyuncakları test eden bir promosyona yol açar. Kısa süre sonra Susan Lawrence (Elizabeth Perkins) adındaki bir çalışan, Josh'a romantik bir ilgi duyar. Bununla birlikte bir yetişkin olarak yaşamanın baskısı onu alt etmeye başlar ve çocukken basit olan hayatına dönmeyi özler.
31Wet Hot American Summer6,62001Komedi
Romantik
97 dkDavid WainJaneane Garofalo, David Hyde Pierce, Michael ShowalterKampın son gününde sıcak 1981 yazında geçen Wet Hot American Summer her biri gün bitmeden bitmemiş işlerini tamamlamaya çalışan bir grup danışmanı anlatıyor. Bütün yaz boyunca bastırılmış cinsel hayal kırıklıkları, çözülmemiş travma sonrası stres, bekleyen ayrılıklar, yetenek gösterisi, hem danışmanların hem de kampçıların zihninde ve kasıklarında ağır bir yüktür.
32Barbershop (Berber Dükkânı)6,32002Komedi
Dram
102 dkTim StoryIce Cube, Cedric the Entertainer, EveFilm, Chicago'nun güney tarafındaki bir berber dükkanının hayatından geçen bir gün hakkında akıllı bir komedidir. Zorlu işi merhum babasından miras alan Calvin (Ice Cube), dükkanı bir yük ve zaman kaybından başka bir şey olarak görmüyor. Mağazayı yerel bir tefeciye sattıktan sonra Calvin, babasının vizyonunu ve mirasını yavaş yavaş görmeye başlar ve onu sattığı düşüncesiyle mücadele eder.
33Dazed and Confused (Genç ve Heyecanlı)7,61993Komedi102 dkRichard LinklaterJason London, Wiley Wiggins, Matthew McConaugheyDazed and Confused, 1976'da lisenin son gününü kutlayan Teksas'taki bir grup kabadayı gençten oluşan kargaşayı anlatmaktadır. Mezun olan sınıf popüler bir bilardo salonuna gider. Ancak yıldız futbolcu Randall "Pink" Floyd (Jason London), şampiyona maçına odaklanacağına ve partiden kaçınacağına söz verir. Bu sırada gelen birinci sınıf öğrencileri, yaşlılar tarafından taciz edilmekten kaçınmaya çalışır.
34Ace Ventura: Pet Detective (Budala Dedektif)6,91994Komedi86 dkTom ShadyacJim Carrey, Courteney Cox, Sean YoungMiami'nin NFL ekibinin yunus maskotu kaçırıldığında, kayıp hayvanları bulma konusunda uzmanlaşmış çılgın bir özel dedektif olan Ace Ventura (Jim Carrey) vakayı araştırır. Yakında, yıldız oyuncu Dan Marino (Dan Marino) da dahil olmak üzere Miami Dolphins oyuncuları da kaçırılır ve Ace'nin dedektif çalışmasını daha da acil hale getirir. Dolphins temsilcisi Melissa Robinson (Courteney Cox) ile çalışan Ace, suçlulara yaklaşır. Ancak birçok talihsizlik yaşanır.
35Idiocracy6,62006Macera
Komedi
Bilim Kurgu
84 dkMike JudgeLuke Wilson, Maya Rudolph, Dax Shepard2005 yılında her bakımdan özel olan Joe Bowers (Luke Wilson), onu Rita (Maya Rudolph) adında bir kadınla birlikte bir yıl boyunca kış uykusuna yatmak için gizli bir askeri deneyde yer almak üzere seçilir. Uyuklayan ikili, depolandıkları üs kapatıldığında ve 2505'e kadar bekletildiğinde unutulur. Sonunda uyandıklarında insanların ortalama zekasının o kadar azaldığını keşfederler. Joe artık dünyadaki en zeki adamdır.
36Team America: World Police (Amerikan Gücü: Dünya Polisi)7,22004Aksiyon
Komedi
88 dkTrey ParkerTrey Parker, Matt Stone, Elle RussKuzey Koreli hükümdar Kim Jong-il (Trey Parker) küresel bir terörist komplosu düzenlediğinde, onun alçakça planını durdurmak son derece uzmanlaşmış Team America biriminin ağır silahlı kuklalarına kalmıştır. Oyunculardan hoşlanmayan teknoloji uzmanı Chris'i (Matt Stone) içeren grup, sadece Jong-il ile yüzleşmek zorunda değil, aynı zamanda Team ile anlaşmazlık yaşayan Hollywood liberallerinden oluşan bir kadro olan Film Oyuncuları Birliği FAG ile de mücadele etmelidir.
37Silver Linings Playbook (Umut Işığım)7,72012Komedi
Dram
Romantik
122 dkDavid O. RussellBradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De NiroEski öğretmen Pat Solitano, akıl hastanesinde geçirdiği bir görevden sonra ailesinin yanına taşınır ve eski karısıyla barışmaya çalışır. Pat, kendi sorunları olan gizemli bir kız olan Tiffany ile tanışınca işler daha da zorlaşır
38Fighting with My Family (Ringde Bir Aile)7,12019Biyografi
Komedi
Dram
108 dkStephen MerchantDwayne Johnson, Lena Headey, Vince VaughnÇocukları ‘’Dünya Güreş Müsabakası’’na katılmayı hayal ederken, eski bir güreşçi ve ailesi ülkenin dört bir yanındaki küçük mekanlarda gösteri yaparak geçimini sağlar.
39Kissing Jessica Stein6,42001Komedi
Dram
Romantik
97 dkCharles Herman-WurmfeldJennifer Westfeldt, Heather Juergensen, Tovah FeldshuhHikayede, mükemmel erkeği arayan bir kadın, bunun yerine mükemmel kadını keşfetmesi anlatılmaktadır.
40Trainwreck (Aşk Kazası)6,22015Komedi
Dram
Romantik
125 dkJudd ApatowAmy Schumer, Bill Hader, Brie LarsonDergi yazarı Amy (Amy Schumer), babasının önemsediği tek eşliliğin gerçekçi olmadığı düşüncesi ile büyür. Büyüleyici ve başarılı spor doktoru Aaron Conners (Bill Hader) hakkında bir profil yazarken, kendisini gerçekten ilk kez aşık olmuş bir halde bulur. Aaron da Amy’den hoşlanır. Amy, gösterisini temizleme zamanının gelip gelmediğini merak etmeye başlar.
41Pee-wee's Big Adventure7,01985Macera
Komedi
Aile
91 dkTim BurtonPaul Reubens, Elizabeth Daily, Mark HoltonTuhaf çocuksu bir adam olan Pee-wee Herman (Paul Reubens), kırmızı bisikletini sever ve onu kıskanç komşusu Francis'e (Mark Holton) satmaz. Pee-wee, arkadaşı Dottie'yi (Elizabeth Daily) ziyaret ederken bisiklet çalınır. Bisikletinin Alamo'da olduğunu düşünen Pee-wee, garson Simone (Diane Salinger) ve bir motosiklet çetesi de dahil olmak üzere pek çok olağanüstü insanla tanıştığı bir yolculuğa çıkar. Sonunda Pee-wee, bisikletinin bir filmde kullanıldığını keşfeder ve onu kurtarmaya çalışır
42Tommy Boy (Adamım Tommy)7,11995Macera
Komedi
97 dkPeter SegalChris Farley, David Spade, Brian DennehyBabası (Brian Dennehy) öldükten sonra, ahlaksız Tommy Callahan (Chris Farley) Sandusky, Ohio'da neredeyse iflas etmek üzere olan bir otomobil parçaları fabrikasını devralır. Yepyeni üvey annesi Beverly (Bo Derek), nakit para çekip kapatmak ister, ancak Tommy'nin babasının çalışanlarına olan duygusal bağlılığı ürünlerini satın alacak birini bulmak için son bir çaba göstermesine neden olur. Babasının sıkı yaralı asistanı Richard (David Spade) ile birlikte Tommy, bazı yeni müşterileri korkutmak için yola çıkar.
43Life (Müebbet Kuşları)6,81999Komedi
Suç
Dram
108 dkTed DemmeEddie Murphy, Martin Lawrence, Obba BabatundéYasak sırasında Harlem dolandırıcı Ray (Eddie Murphy) ve Claude (Martin Lawrence), Mississippi'ye büyük paralar getirebilecek bir kaçakçılık görevinde bir araya gelir. Ancak sahtekar bir kanun adamı sahte bir cinayet suçlamasıyla onlara vurduğunda başları derde girer. Ray ve Claude ömür boyu hapis cezasına çarptırılır ve hapishaneye gönderilir; burada masumiyetlerini kanıtlamanın ve en büyük düşmanları olan karşıt kişilikleriyle savaşırken acımasız muhafızlardan kaçınmanın bir yolunu düşünmeleri gerekir.
44Super Troopers (Süper Polisler)7,12001Komedi
Suç
Gizem
100 dkJay ChandrasekharJay Chandrasekhar, Kevin Heffernan, André VippolisHer zaman aksiyon arayan beş aşırı hevesli ama yeterince uyarılmamış Vermont Eyalet Polisi, otoyolda cehennemi kaldırarak sürücülerin dikiz aynalarına endişeyle bakmalarını sağlıyor. Neyin daha büyük olduğunu bildiğiniz yerel polislerle devam eden bir çekişme ile eyalet hükümetinin onları kapatmak istemesi arasında, "Süper Askerler" yok olmaktan kaçınmaya çalışırken kendilerini tehlikeli ve komik bir şekilde felakete doğru ilerlerken bulurlar.
45Happy Gilmore (Mutlu Gilmore)7,01996Komedi
Spor
92 dkDennis DuganAdam Sandler, Christopher McDonald, Julie BowenMutlu Gilmore'un (Adam Sandler) şimdiye kadar istediği tek şey profesyonel bir hokey oyuncusu olmaktır. Ancak çok geçmeden tamamen farklı bir sporu oynama yeteneğine sahip olabileceğini keşfeder. Büyükannesi (Frances Bay) evini kaybetmek üzere olduğunu öğrenince Happy, onu satın almaya yetecek kadar para kazanmak için bir golf turnuvasına katılır. Güçlü sürüş becerileri ve kaba tavırlarıyla Happy, beklenmedik bir golf kahramanı haline gelir.
4621 Jump Street (Liseli Polisler)7,22012Aksiyon
Komedi
Suç
109 dkPhil Lord, Christopher MillerJonah Hill, Channing Tatum, Ice CubeSchmidt (Jonah Hill) ve Jenko (Channing Tatum) polistir ve gizli Jump Street birimine katıldıklarında genç görünümlerini lise öğrencileri olarak gizlenmek için kullanırlar. Sırt çantaları karşılığında silahlarını ve rozetlerini takas ederler ve tehlikeli bir uyuşturucu çetesini kapatmak için yola çıkarlar. Ancak zaman geçtikçe, Schmidt ve Jenko lisenin sadece birkaç yıl öncesine benzemediğini keşfeder ve geride bıraktıklarını düşündükleri gençlik korkusu ve endişesiyle yeniden yüzleşmeleri gerekir.
47Bill & Ted's Excellent Adventure (Bill ve Ted'in Maceraları)7,01989Macera
Komedi
Müzik
90 dkStephen HerekKeanu Reeves, Alex Winter, George CarlinBill (Alex Winter) ve Ted (Keanu Reeves) bir grup kuran lise arkadaşlarıdır. Ancak tarih derslerinde başarısız olmak üzereler, bu da Ted'in askeri okula gönderileceği anlamına geliyor. Gruplarının mükemmel bir toplumun temeli olduğu bir gelecekten gezgin olan Rufus'tan (George Carlin) yardım alırlar. Rufus'un zaman makinesinin kullanımıyla Bill ve Ted, tarihin çeşitli noktalarına seyahat eder ve son tarih sunumlarını tamamlamalarına yardımcı olmak için önemli figürlerle geri döner.
48In the Loop (Kısır Döngü)7,42009Komedi106 dkArmando IannucciTom Hollander, Peter Capaldi, James GandolfiniBir röportaj sırasında İngiltere Kabine Bakanı Simon Foster (Tom Hollander) Orta Doğu'daki savaşın "öngörülemez" olduğuna dair sıradışı bir açıklama yapıyor. Küfürlü siyasi spin doktoru Malcolm Tucker (Peter Capaldi), Foster'ın sahte geçmişini örtbas etmeye çalışır, ancak kötü niyetli yorum, savaş kışkırtıcı Amerikalı yetkili tarafından alınır. Foster, Birleşmiş Milletler askeri harekata ilişkin bir oylamadan önce politikacıların birbirlerini manevra, manipüle ve aldatma gibi bir söz savaşının başladığı Washington D.C.'ye davet edilir.
49Shaolın Soccer (Shaolin Futbolu)7,32001Aksiyon
Komedi
Aile
113 dkStephen ChowStephen Chow, Wei Zhao, Yat-Fei WongSıradan bir genç adam (Stephen Chow) hayatı boyunca pislik muamelesi görür. Ancak dünyadaki tüm sorunların küçük bir kung fu ile çözülebileceğine inanmaktan asla vazgeçmez. Bu yüzden, sadece kendisinin 1 milyon dolarlık büyük ödül kazanma şansı olduğuna inandığı bir futbol takımı oluşturmak için, gençliklerinde kung fu ustası olan altı arkadaştan oluşan bir grup uyumsuz ile bir araya geliyor. Birlikte gizli yeteneklerini yepyeni bir oyuna uygulayacaklar ve futbol asla eskisi gibi olmayacak.
50Top Five (Zirvedeki Beş)6,42014Komedi
Romantik
102 dkChris RockChris Rock, Rosario Dawson, Gabrielle UnionStand-up komedisine başlamasına rağmen, Andre Allen (Chris Rock) konuşan bir ayı hakkında aksiyon-komedi üçlemesinin yıldızı olarak büyük bir başarı yakaladı. Andre New York Times'ın film eleştirmeni Andre'nin Haiti Devrimi hakkındaki projesini eleştiren bir profil yazarı olan Chelsea (Rosario Dawson) ile günü geçirmek zorunda kalır. Andre, beklenmedik bir şekilde Chelsea'ye açılır ve New York'a doğru yol alırken Andre, komedi kökleriyle tekrar iletişime geçmeye çalışır.
51Road to Morocco7,11942Macera
Komedi
Aile
82 dkDavid ButlerBing Crosby, Bob Hope, Dorothy LamourAçlık çeken Jeff (Bing Crosby), yiyecek satın almak için en iyi arkadaşı Orville'i (Bob Hope) bir Fas pazarında köleliğe satar. Ancak daha sonra vicdan yapan Jeff partnerini arayan Jeff, Orville'in şimdi, astrologları ona ilk kocasının şiddetle öleceğini söyleyen ve sevgili Şeyh Mullay Kasim'le evlenmekte özgür bırakan muhteşem Prenses Shalmar (Dorothy Lamour) ile nişanlandığını keşfeder. (Anthony Quinn). Ama prenses Jeff'e aşık olunca işler karışır.
52The 40 Year Old Virgin (40 yıllık bekâr)7,12005Komedi
Romantik
116 dkJudd ApatowSteve Carell, Catherine Keener, Paul RuddAndy Stitzer (Steve Carell) büyük bir mağazada çalışan sevimli bir bekar adamdır. Yalnız yaşayan 40 yaşındaki Andy boş zamanlarını video oyunları oynayarak ve aksiyon figür koleksiyonunun küratörlüğünü yaparak geçiriyor. Andy yaşına rağmen hiç seks yapmamıştır. Bu yüzden arkadaşları da dahil olmak üzere rahat David (Paul Rudd) Andy'in bekaretini kaybetmesi için zorlar. Andy kadın müşterilerle ilgili beceriksizliğini aşmaya çalışırken yerel dükkan sahibi Trish (Catherine Keener) ile tanışır ve geçici bir romantizme başlarlar.
53Legally Blonde (Bu Nasıl Sarışın!)6,32001Komedi
Romantik
96 dkRobert LuketicReese Witherspoon, Luke Wilson, Selma BlairElle Woods (Reese Witherspoon) her şeye sahiptir ve bayan Warner Huntington III olmaktan başka bir şey istemiyor. Ama onu (Matthew Davis) teklif etmekten alıkoyan şey sarışın olmasıdır. Elle tüm kaynaklarını toplar ve onu geri kazanmaya kararlı olarak Harvard'a girer.
54Pride (Onur)7,82014Biyografi
Komedi
Dram
119 dkMatthew WarchusBill Nighy, Imelda Staunton, Dominic WestMargaret Thatcher, polis ve muhafazakar basında ortak düşmanları paylaştıklarının farkına varan Londra merkezli geyler ve lezbiyenler, 1984 Galler'de grevci kömür madencilerine destek veriyorlar.
55The Birdcage (Kuş Kafesi)7,11996Komedi117 dkMike NicholsRobin Williams, Nathan Lane, Gene HackmanKlasik Fransız komedisi "La Cage aux Folles" in bu yeniden yapımında, nişanlı çift Val Goldman (Dan Futterman) ve Barbara Keeley (Calista Flockhart) gelecekteki kayınlarını titizlikle tanıttır. Gay bir Miami drag club sahibi olan Val'in babası Armand (Robin Williams), heteroseksüelmiş gibi davranır ve Barbara'nın babasını memnun etmek için Albert (Nathan Lane), hayat arkadaşı ve kulübün gösterişli yıldız cazibesini gizlemeye çalışır.
56Stripes6,91981Komedi
Savaş
106 dkIvan ReitmanBill Murray, John Candy, Harold RamisŞanslı taksici John Winger (Bill Murray) işinden kovulduktan ve kız arkadaşı tarafından terk edildikten sonra yakın arkadaşı Russell Ziskey (Harold Ramis) ile ABD Ordusu'na katılır. Temel eğitimdeki zar zor tatmin edici performansından sonra, saygısız Winger, Ordu uyumsuzlarından oluşan bir paçavra çetesinin figürü olarak ortaya çıkıyor. Ancak yanlışlıkla düşman hatlarının gerisindeki bir askeri saldırı aracına el koyduğunda uluslararası bir skandala neden olma tehdidinde bulunur.
57Clue7,31985Komedi
Suç
Gizem
94 dkJonathan LynnEileen Brennan, Tim Curry, Madeline KahnPopüler tahta oyununa dayanan bu komedi, Bay Boddy'nin (Lee Ving) ev sahipliğinde ziyaretçilere şantaj yaptığını kabul ettiği bir akşam yemeğinde başlıyor. Takma adlar verilen bu konuklar Bayan Peacock (Eileen Brennan), Miss Scarlet (Lesley Ann Warren), Bay Green (Michael McKean), profesör Plum (Christopher Lloyd) ve Bayan White (Madeline Kahn). Boddy öldürüldüğünde hepsi şüpheli durumuna düşer ve birlikte katilin kim olduğunu bulmaya çalışırlar.
58Bridget Jones's Diary (Bridget Jones'un Günlüğü)6,72001Komedi
Romantik
Dram
97 dkSharon MaguireRenée Zellweger, Colin Firth, Hugh GrantHikayede 32 yaşındaki Bridget (Renée Zellweger) hayatının kontrolünü ele geçirme ve günlük tutmaya başlama zamanının geldiğine karar verir.
59The School of Rock7,12003Komedi
Müzik
109 dkRichard LinklaterJack Black, Mike White, Joan CusackHikayede Gitarist Dewey Finn (Jack Black) bar grubundan atılır ve artık yeni bir işe ihtiyacı vardır. Seçkin bir özel ilkokulda yedek müzik öğretmeni olarak işe başlar. Öğrencilerini putlaştırdığı ve taklit ettiği hard rock tanrılarına maruz bırakır.
60Moonstruck (Ay Çarpması)7,11987Komedi
Dram
Romantik
102 dkNorman JewisonCher, Nicolas Cage, Olympia DukakisLoretta (Cher) aptal erkek arkadaşı Johnny'nin (Danny Aiello) evlenme teklifini kabul eder. Ancak küçük kardeşi Ronny'ye (Nicolas Cage) aşık olur. Direnmeye çalışır, ancak Ronny kardeşini suçladığı bir kazada elini kaybetmiştir ve Johnny ülke dışındayken agresif bir şekilde onu takip etmekten çekinmez. Loretta aşık olunca, ailesinde gizli bir aşk yaşayan tek kişinin kendisi olmadığını öğrenir.
61Harold & Kumar Go to White Castle7,12004Macera
Komedi
88 dkDanny LeinerJohn Cho, Kal Penn, Ethan EmbryMuhasebeci Harold (John Cho) ve arkadaşı Kumar (Kal Penn), televizyon izlerken sarhoş olurlar ve kendilerini White Castle reklamıyla tamamen büyülenmiş halde bulur. Yakınlarda bir tane olması gerektiğine ikna olan ikili onları New Jersey'in derinliklerine götüren bir gece yolculuğuna çıkar. Çocuklar arabalarının yanına yaklaşmadan önce cahillerle, polislerle ve hatta araba çalan Neil Patrick Harris'le ters düşmeyi başarırlar.
62Soul8,12020Animasyon
Macera
Komedi
100 dkPete Docter, Kemp PowersJamie Foxx, Tina Fey, Graham NortonMüziğe olan tutkusunu yitiren bir müzisyen, bedeninden çıkar ve kendini öğrenen bir bebek ruhunun yardımıyla geri dönüş yolunu bulması gerekir.
63Druk7,82020Komedi
Dram
117 dkThomas VinterbergMads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus MillangHepsi lise öğretmenleri olan dört arkadaş, kanlarında sabit bir alkol seviyesi bulundurarak hayatlarını iyileştireceklerine dair bir teoriyi test ediyor.
64The Gentlemen7,82019Aksiyon
Komedi
Suç
113 dkGuy RitchieMatthew McConaughey, Charlie Hunnam, Michelle DockeryAmerikalı bir göçmen, Londra'daki son derece karlı marihuana imparatorluğunu satmaya çalışır ve kendi alanını altından çalmak için komploları, planları, rüşveti ve şantajı tetikler.
65Gisaengchung (Parazit)8,62019Komedi
Dram
Gerilim
132 dkBong Joon HoSong Kang-Ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeongAçgözlülük ve sınıf ayrımcılığı, zengin Park ailesi ile yoksul Kim klanı arasında yeni kurulan simbiyotik ilişkiyi tehdit eder.
66Knives Out (Bıçaklar Çekildi)7,92019Komedi
Suç
Dram
130 dkRian JohnsonDaniel Craig, Chris Evans, Ana de ArmasBir dedektif, eksantrik, kavgacı bir ailenin reisinin ölümünü araştırır.
67The Croods: A New Age7,02020Animasyon
Macera
Komedi
95 dkJoel CrawfordNicolas Cage, Emma Stone, Ryan ReynoldsTarih öncesi aile Crood'lar, daha iyi ve daha gelişmiş olduklarını iddia eden rakip bir aile olan Bettermans tarafından sorgulanır.
6817 Again (17 yeniden)6,32009Komedi
Dram
Fantezi
102 dkBurr SteersZac Efron, Matthew Perry, Leslie MannMike O'Donnell, hayatının gidişatı için nankördür. Bir köprünün yakınındaki bir kapıcıyı kurtarmaya çalışırken hayatını yeniden yazma şansı yakalar ve peşinden bir zaman girdabına atlar.
69Mank7,12020Biyografi
Komedi
Dram
131 dkDavid FincherGary Oldman, Amanda Seyfried, Lily Collins1930'ların Hollywood'u, Yurttaş Kane'nin (1941) senaryosunu bitirmek için yarışan sert sosyal eleştirmen ve alkolik senarist Herman J. Mankiewicz'in gözünden yeniden değerlendirmesidir.
70Once Upon a Time… in Hollywood (Bir Zamanlar… Hollywood'da)7,62019Komedi
Dram
161 dkQuentin TarantinoLeonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot RobbieSolmuş bir televizyon oyuncusu ve dublörü, 1969 Los Angeles'ta Hollywood'un Altın Çağı'nın son yıllarında şöhret ve başarı elde etmeye çalışıyor.
71Love and Monsters (Canavar sorunları)7,02020Aksiyon
Macera
Komedi
109 dkMichael MatthewsDylan O'Brien, Jessica Henwick, Michael RookerCanavar istilasına uğramış bir dünyada Joel, kız arkadaşının sadece 85 mil uzakta olduğunu öğrenir. Tehlikeli yolculuğu yapmak için Joel, içindeki kahramanın hayallerindeki kızla birlikte olduğunu keşfeder.
72Love Actually (Aşk Her Yerde)7,62003Komedi
Dram
Romantik
135 dkRichard CurtisHugh Grant, Martine McCutcheon, Liam Neesonİngiltere, Londra'da Noel'den önceki çılgın bir ay boyunca geçen, birbiriyle tamamen bağlantılı çeşitli masallarda aşk hayatlarıyla başa çıkmada birbirinden çok farklı sekiz çiftin hayatını izliyor.
73Bad Boys for Life (Bad Boys: Her Zaman Çılgın)6,62020Aksiyon
Komedi
Suç
124 dkAdil El Arbi, Bilall FallahWill Smith, Martin Lawrence, Vanessa HudgensMiami dedektifleri Mike Lowrey ve Marcus Burnett, şehirlerini intikamcı bir şekilde kasıp kavuran anne-oğul uyuşturucu baronlarıyla yüzleşmek zorundadır.
74The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (Priscilla Çöller Kraliçesi)7,41994Komedi
Müzik
104 dkStephan ElliottHugo Weaving, Guy Pearce, Terence StampDrag kraliçesi Anthony (Hugo Weaving) yolda rolünü üstlenmeyi kabul edince Adam'ı (Guy Pearce) ve transseksüel Bernadette'i (Terence Stamp) gelmeye davet eder. Üç sanatçı, Priscilla adlı renkli otobüslerinde coşkulu kalabalıklar ve homofobik yerliler için gösteri yaparak Avustralya çölünü dolaşıyor. Ancak diğer iki oyuncu Anthony'nin işi neden aldığına dair gerçeği öğrendiğinde bu durum onların davranışlarını ve arkadaşlıklarını tehdit eder.
75Mean Girls (Kötü Kızlar)7,02004Komedi97 dkMark WatersLindsay Lohan, Jonathan Bennett, Rachel McAdamsTeenage Cady Heron (Lindsay Lohan) bilim adamı ailesi tarafından Afrika'da eğitim gördü. Ailesi Illinois banliyölerine taşındığında, Cady nihayet devlet okulunu deneyimlemeye başlar ve öğrencilerini birbirine sıkı sıkıya bağlı kliklere ayıran acımasız, zımni popülerlik yasalarına hızlı bir giriş yapar. Farkında olmadan kendisini "Plastikler" olarak adlandırılan seçkin bir havalı öğrenci grubunun iyilikleri içinde bulur. Ancak Cady kısa süre sonra sığ yeni arkadaş grubunun bu lakabı nasıl kazandığını anlar.
76Spaceballs7,11987Macera
Komedi
Bilim Kurgu
96 dkMel BrooksMel Brooks, John Candy, Rick MoranisUzak bir galakside Spaceball gezegeni hava kaynağını tüketti ve vatandaşlarını "Perri-Air" adlı bir ürüne bağımlı hale getirdi. Çaresizlik içinde, Spaceball'un lideri Başkan Skroob (Mel Brooks) kötü Kara Miğfer'e (Rick Moranis) oksijen zengini Druidia'dan Prenses Vespa'yı (Daphne Zuniga) kaçırmasını ve hava karşılığında rehin almasını emreder. Ancak prensese hain uzay pilotu Lone Starr (Bill Pullman) ve onun yarı insan, yarı köpek ortağı Barf (John Candy) şeklinde yardım gelir.
77Sister Act (Yırtık Rahibe)6,41992Komedi
Suç
Aile
100 dkEmile ArdolinoWhoopi Goldberg, Maggie Smith, Kathy NajimyCanlı salon şarkıcısı Deloris Van Cartier (Whoopi Goldberg) gangster sevgilisi Vince LaRocca'nın (Harvey Keitel) cinayet işlediğini görünce, koruması için başka yere yerleştirilir. Bir California manastırında bir rahibe kılığında kurulan Deloris, orada oturan kız kardeşlerin sessiz yaşamlarını alt üst etmeye devam ediyor. Onu beladan uzak tutmak için Deloris'i manastırın korosuna atarlar. Bu topluluk kısa süre sonra yaygın ilgi gören canlı ve duygusal bir eyleme dönüşür.
78Step Brothers6,92008Komedi98 dkAdam McKayWill Ferrell, John C. Reilly, Mary SteenburgenBrennan Huff (Will Ferrell) ve Dale Doback (John C. Reilly) 'nin ortak bir yanı vardır. İkiside tembel, işsiz ve hala ebeveynleriyle yaşayan insanlardır. Brennan'ın annesi ve Dale'in babası evlenip birlikte yaşamaya başladığında, büyümüş çocukların dünyasını altüst eder. Çılgınca rekabet ve narsisizm, yeni aileyi parçalara ayırır ve onları ebeveynlerini yeniden bir araya getirmek için birlikte çalışmaya zorlar.
79Galaxy Quest (Galaksi Savaşçıları)7,31999Macera
Komedi
Bilim Kurgu
102 dkDean ParisotTim Allen, Sigourney Weaver, Alan RickmanBir uzay operası televizyon dizisinin emekli oyuncuları, uzaylı bir ırkın yardımına ihtiyaç duyduğunda gerçek rollerini oynaması gerekir. Bununla birlikte hem dünyayı hem de uzaylı ırkı bir sürüngen savaş ağasından korumak zorundadırlar.
80Girls Trip (Kızlar Gecesi)6,22017Macera
Komedi
Dram
122 dkMalcolm D. LeeRegina Hall, Queen Latifah, Jada Pinkett SmithYakın arkadaşlar Ryan, Sasha, Lisa ve Dina, her yıl düzenlenen Essence Festivali için New Orleans'a seyahat ederken bir ömür boyu sürecek bir maceraya atılıyor. Yol boyunca kız kardeşliklerini yeniden canlandırırlar ve Big Easy'yi utandırmak için dans, içki, kavga ve romantizm yaşayarak vahşi taraflarını yeniden keşfederler.
81Being There8,01979Komedi
Dram
130 dkHal AshbyPeter Sellers, Shirley MacLaine, Melvyn DouglasWashington D.C.'de varlıklı işvereninin konağı olan ve hayatı boyunca sadece televizyonda eğitim gören bir bahçıvan olan Chance (Peter Sellers), patronu öldüğünde evini terk etmek zorunda kalır. Sokaklarda dolaşırken Chance'i üst sınıf bir beyefendi olarak gören iş adamı Ben Rand (Melvyn Douglas) ile karşılaşır. Yeni bir şans elde eden Chance sosyeteye girer ve bahçecilik bilgisi onu kasabanın konuşmacısı haline getirir.
82Kung fu Hustle7,72004Aksiyon
Komedi
Fantastik
99 dkStephen ChowStephen Chow, Wah Yuen, Qiu YuenTalihsiz Sing (Stephen Chow) ve zeki arkadaşı Bone (Feng Xiaogang), Pig Sty Alley sakinlerini Balta Çetesi üyesi olduklarını düşünmeleri için dolandırmaya çalıştıklarında gerçek gangsterler bu Şangay kenar mahallesine inerler. Ancak çete lideri Kardeş Sum'un (Danny Chan) bilmediği şey üç efsanevi emekli kung fu ustasının (Yu Xing, Dong Zhihua, Chiu Chi-ling) bu mahallede yaşadığı ve araya girenlere nazik davranmadığıdır.
83There's Something About Mary (Ah Mary vah Mary)7,11998Komedi
Romantik
119 dkBobby Farrelly, Peter FarrellyCameron Diaz, Matt Dillon, Ben StillerTed'in (Ben Stiller) Mary (Cameron Diaz) ile rüya balo randevusu, evinde utanç verici bir yaralanma nedeniyle asla gerçekleşmez. Yıllar sonra Ted, Mary'yi bulmak için Pat Healy'yi (Matt Dillon) işe alır. Böylece Mary ile yeniden bağlantı kurabilir. Pat, Mary hakkında Ted'e yalan söyler ve onunla çıkması için onu kandırmak için elinden geleni yapar. Ted, Mary ile tanışmak için seyahat eder ve Pat ve Mary'nin arkadaşı Tucker'ın (Lee Evans) onu kazanmak için ördüğü yalanlar ağını örmek zorundadır.
84Hot Fuzz7,82007Aksiyon
Komedi
Gizem
121 dkEdgar WrightSimon Pegg, Nick Frost, Martin FreemanEski bir Londra polisi olan Nicholas Angel (Simon Pegg), uykulu İngiliz kasabası Sandford'daki yeni görevine adapte olmakta zorlanır. Ancak bir dizi tüyler ürpertici kaza Sandford'u sallayınca, Nick cennet gibi bir köyde çürümüş bir şeyin kokusunu alır.
85Trading Places (Zengin ve Sefil)7,51983Komedi116 dkJohn LandisEddie Murphy, Dan Aykroyd, Ralph BellamyÜst düzey yönetici Louis Winthorpe III (Dan Aykroyd) ve aşağıdan yukarıya dolandırıcı Billy Ray Valentine (Eddie Murphy), başarılı broker Mortimer (Don Ameche) ve Randolph Duke (Ralph Bellamy) tarafından yapılan bir bahsin konularıdır. Düklerin bir çalışanı olan Winthorpe kardeşler tarafından işlemediği bir suçla suçlanır. Winthorpe ve Valentine planı ortaya çıkardıklarında dükler ile ilgili durumu tersine çevirmeye karar verirler.
86Bridesmaids (Nedimeler)6,82011Komedi
Romantik
125 dkPaul FeigKristen Wiig, Maya Rudolph, Rose ByrneAnnie (Kristen Wiig), hayatı karmakarışık olan bekar bir kadındır. Ancak en iyi arkadaşı Lillian'ın (Maya Rudolph) nişanlandığını öğrendiğinde, baş nedime olarak düğüne katılmaktan başka seçeneği kalmaz. Sevgi dolu ve neredeyse beş parasız olmasına rağmen, Annie yine de gelinin kızı olarak yaptığı işle ilgili tuhaf ve pahalı ritüellerden geçer. Her şeyi mükemmel hale getirmeye kararlı olan Lillian'ı ve diğer nedimeleri düğüne giden vahşi yolda oyun içinde yönetir.
87The Naked Gun: From the Files of Police Squad! (Çıplak Silah)7,61988Komedi
Suç
85 dkDavid ZuckerLeslie Nielsen, Priscilla Presley, O.J. SimpsonOldukça bilgisiz bir polis dedektifi olan Frank Drebin (Leslie Nielsen), masum insanları zihin kontrolü yoluyla suikastçıya dönüştürme planını bozmaya çalışır. Ortağı Norberg (O.J. Simpson) vurulduktan sonra Frank, suçluyu bulmaya başlar ve onu iş adamı Vincent Ludwig'e (Ricardo Montalban) götürür. Bununla birlikte Frank'in Ludwig'in asistanı Jane Spencer (Priscilla Presley) ile tanışana kadar hiçbir kanıtı yoktur. Ludwig'in aldatıcı planları hakkında hiçbir şey bilmiyor ama Frank'e aşık olur ve ona yardım etmeyi kabul eder.
88The Blues Brothers (Cazcı Kardeşler)7,91980Aksiyon
Macera
Komedi
133 dkJohn LandisJohn Belushi, Dan Aykroyd, Cab CallowayHapisten çıktıktan sonra Jake (John Belushi) Blues Kardeşler olarak bilinen kardeşi Elwood (Dan Aykroyd) ile yeniden bir araya gelir. Jake'in ilk görevi, kardeşlerin büyüdükleri yetimhaneyi kapatmadan vergileri geri ödemek için 5.000 dolar toplayarak kurtarmaktır. İkili eski gruplarını tekrar bir araya getirerek parayı kazanabileceklerine inanırlar. Polis de dahil olmak üzere birkaç düşman edindikten sonra kardeşler parayı zamanında teslim etmek için büyük zorluklarla karşılaşırlar.
89Coming to America (Amerika Rüyası)7,01988Komedi
Romantik
114 dkJohn LandisEddie Murphy, Paul Bates, Garcelle BeauvaisPrens Akeem (Eddie Murphy) zengin bir Afrika ülkesinin prensidir ve unvanına rağmen onu sevecek bir eş dışında hiçbir şey istemez. Görücü usulü bir evlilikten kaçmak için Akeem, sadık yardımcısı Semmi (Arsenio Hall) eşliğinde kraliçesini bulmak için Amerika'ya kaçar. Fast food'ta çalışan yabancı bir öğrenci kılığına girerek Lisa (Shari Headley) ile aşk yaşar. Ancak gerçek kimliğini ona ve evlilik niyetlerini kral babasına (James Earl Jones) açıklamakta zorlanır.
90This Is Spinal Tap7,91984Komedi
Müzik
82 dkRob ReinerRob Reiner, Michael McKean, Christopher Guestİngiltere'nin en gürültülü gruplarından biri olan Spinal Tap, önemli bir tur olduğunu kanıtlayan film yönetmeni Marty DiBergi tarafından anlatılıyor.
91Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (Garip Doktor)8,41964Komedi95 dkStanley KubrickPeter Sellers, George C. Scott, Sterling HaydenÇılgın bir general, politikacılarla ve generallerle dolu bir savaş odası'nın çılgınca durdurmaya çalıştığı nükleer katliama giden yolu tetikler.
92The Big Lebowski (Büyük Lebowski)8,11998Komedi
Suç
Spor
113 dkJoel Coen, Ethan CoenJeff Bridges, John Goodman, Julianne MooreJeff "The Dude" Lebowski, aynı adı taşıyan bir milyonerle karıştırılır, harap halısı için tazminat ister ve onu almasına yardımcı olmaları için bowling arkadaşlarından yardım ister.
93Monty Python and the Holy Grail (Monty Python ve Kutsal Kâse)8,21975Macera
Komedi
Fantezi
91 dkTerry Gilliam, Terry JonesGraham Chapman, John Cleese, Eric IdleKral Arthur ve yuvarlak masa şövalyeleri, kutsal kase için gerçeküstü ve düşük bütçeli bir arayışa girerek birçok aptalca engelle karşılaşıyor.
94Some Like It Hot (Bazıları Sıcak Sever)8,21959Komedi
Müzik
Romantik
121 dkBilly WilderMarilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmonİki erkek müzisyen bir kalabalık olayına tanık olduktan sonra, kadın kılığına girmiş tamamı kadınlardan oluşan bir grupta eyaletten kaçarlar, ancak başka sorunlar da başlar.
95It Happened One Night (İki Gönül Bir Olunca)8,11934Komedi
Romantik
105 dkFrank CapraClark Gable, Claudette Colbert, Walter ConnollyHain bir muhabir ve çılgın bir genç varis, New York'a giden bir otobüste buluşur ve otobüs onları duraklardan birinde geride bırakınca birbirlerine sıkışıp kalırlar.
96Saint Frances (Azize Frances)7,02019Komedi
Dram
101 dkAlex ThompsonKelly O'Sullivan, Ramona Edith Williams, Charin AlvarezKaza eseri bir hamileliğin kürtaja dönüşmesinin ardından bir dadı, korumakla suçlandığı altı yaşındaki çocukla beklenmedik bir arkadaşlık bulur.
97National Lampoon's Animal House (Çılgınlar okulu)7,51978Komedi109 dkJohn LandisJohn Belushi, Karen Allen, Tom Hulce1962'deki bir kolejde Dean Vernon Wormer, Delta Tau Chi Kardeşliği'nin tamamını kovmaya kararlıdır. Ancak bu sorunluların onun için başka planları vardır.
98The Jerk (Ahmak)7,21979Komedi94 dkCarl ReinerSteve Martin, Bernadette Peters, Catlin AdamsBasit fikirli, korunaklı bir köylü çocuğu, aniden, saflığının hem en iyi arkadaşı hem de en kötü düşmanı olduğu büyük şehirde yaşamı deneyimlemek için ailesini evinden terk etmeye karar verir.
99Life of Brian8,11979Komedi94 dkTerry JonesGraham Chapman, John Cleese, Michael PalinOrijinal Noel'de, İsa Mesih'in bitişiğindeki ahırda doğan Nasıralı Brian, hayatını bir Mesih ile karıştırılarak geçirir.
100Ratatouille8,02007Animasyon
Macera
Komedi
111 dkBrad Bird, Jan PinkavaBrad Garrett, Lou Romano, Patton OswaltYemek pişirebilen bir fare, ünlü bir restoranda genç bir mutfak çalışanıyla sıra dışı bir ittifak kurar.

Film gibi birçok konuda en iyisini belirlemek oldukça zordur. Bu nedenle izleyiciye hitap edeceğini düşündüğümüz 100 filmden oluşan listemizde farklı konuları ele alan yapımları tercih ettik. Sizde size hitap eden en iyi komedi filminizi izlediyseniz bizimle ve diğer insanlar ile fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Dipnot: Komedi türünde yeteri kadar film izlediyseniz tavsiye edebileceğimiz diğer türlerdeki yapımları da inceleyebilirsiniz. Buradan korku filmlerini derlediğimiz yazımıza veya buradan belgeselleri incelediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz. Alternatif olarak Netflix dizileri de ilginizi çekiyorsa buradan devam edebilirsiniz.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın