Son Güncelleme: 29 Mayıs

Xiaomi Robot Süpürge Karşılaştırma ve Yorumlar - 2020/2021 En İyi Xiaomi Robot Süpürgeler

Xiaomi robot süpürge karşılaştırma başlığı altında en iyi Xiaomi robot süpürgeleri inceleyeceğimiz yazımızda robot süpürge alırken dikkat edilmesi gerekenleri ve robot süpürgelerle ilgili bilinmesi gereken diğer detayları da bulacaksınız. Yoğun iş temposu yaşadığımız sıralarda evimizin temizliği, daima aksattığımız işlerimizden başında yer alıyor. Ancak özellikle 2019'un son aylarında ortaya çıkan Covid-19 salgını, temizliğin sağlığımız için yerini kavramamıza vesile oldu.

Günlük temizliğin dışında evde hareketlilik nedeniyle ev ortamında sürekli toz partikülleri bulunur. Diğer taraftan çocuk sahibi olan aileler ve hayvan besleyen kişiler, sürekli temizlik halinden muzdariptir. Geçmişte annelerimiz dökülen kırıntıları toplamak için, büyük elektrikli süpürgeler yerine, aslında hala popüler ve kullanışlı bir ürün olan 😊 ''gırgır'' kullanırdı. Robot süpürgeler, teknolojinin gelişmesi ile birlikte geçmişin gırgırı, günümüzün robot süpürgeleri olarak hayatımızda yer almaya başladı.

Xiaomi Robot Süpürge Karşılaştırma
Xiaomi Robot Süpürge Karşılaştırma

Robot süpürge pazarında, farklı markaların piyasaya sürdüğü farklı modeller bulunmaktadır. Ancak Xiaomi robot süpürgeler; arkasında kendini kanıtlamış bir markanın olması, garanti sürecinde teknik destek ağının olması ve özellikle diğer ürünleriyle ekosistem oluşturması nedeniyle öne çıkan ve en çok satan robot süpürgelerdir.

Bir robot süpürgeye "en iyi" diyebilmemiz için tüm modellerin sunduğu özellikleri -hem de en iyi olacak şekilde- sunmalı değil mi? Üst seviye robot süpürgeler, sayıları çok olmasa da, birçok ileri teknolojik özellikler sunuyor. Tüm robot süpürgelerin kapıştığı en iyi robot süpürge sayfasına göz atmakta fayda var. Çünkü her ne kadar Xiaomi'ye güvensek te burada konumuz şampiyonlar ligi, yani "en iyiler"!

Birçok ürün gibi robot süpürgelerde de birden fazla marka bulunuyor. Xioami, Roborock ve Viomi robot süpürge markalarına büyük yatırımlar yapmıştır. Bu yüzden Roborock ve Viomi robot süpürgeler, Xiaomi ekosisteminden sayılabilir. Kullanışlı, çok fonksiyonlu, robot süpürgelerde aranan birçok özelliği barındıran Roborock ve Viomi robot süpürgeler de kullanıcılardan oldukça iyi yorumlar almayı başarmıştır.

Zamanınız kısıtlı mı? Xiaomi robot süpürge karşılaştırma özetini görmek isteyenlerden misiniz? İşte Xiaomi robot süpürge karşılaştırma tablosu:

Xiaomi Robot Süpürge Karşılaştırma

XIAOMI
ROBOT SÜPÜRGE
SENSÖR
TİPİ
MOP
(PASPAS)
SU
KAPASİTESİ
TOZ
HAZNESİ
EMİŞ
GÜCÜ
BATARYA
KAPASİTESİ
ÇALIŞMA
SÜRESİ
AŞILABİLİR
ENGEL
UYGUN
KULLANIM
ÇOKLU
HARİTA
DESTEĞİ
YASAKLI
ALAN
SEÇİMİ
1. Viomi S9LDS
Lazer
Sensörü
Islak,
Kuru
0.25 lt0.6 lt2700
Pa
5200 mAh220 dk20 mmDüz Zemin, Halı, Sert ZeminVAR
(Max 5 harita)
VAR
2. Roborock S6 MaxVLDS
Lazer
Sensörü
Islak,
Kuru
0.3 lt0.46 lt2500
Pa
5200 mAh 180 dk20 mmDüz Zemin, Halı, Sert ZeminVARVAR
3. Roborock S5 MaxLDS
Lazer
Sensörü
Islak,
Kuru
0.15 lt0.48 lt2000
Pa
5200 mAh180 dk20 mmHalıVARVAR
4. Xiaomi Vacuum Mop ProLDS
Lazer
Sensörü
Islak,
Kuru
0.3 lt0.3 lt2100
Pa
3200 mAh120 dk20 mmDüz ZeminYOKVAR
5. Viomi V3LDS Lazer
Navigasyon
+ SLAM
Algoritması
Islak,
Kuru
0.6 lt0.55 lt2600
Pa
4900 mAh150 dk20 mmDüz ZeminYOKVAR
6. Viomi V2 ProLDS
Lazer
Sensörü
Islak,
Kuru
0.5 lt0.55 lt2100 Pa3200 mAh120 dk20 mmHalı, Sert ZeminYOKVAR
7. Xiaomi Vacuum Mop 1C 2 in 1Görsel
Dinamik
Navigasyon
Sistemi
Islak,
Kuru
0.18 lt0.6 lt2500 Pa2400 mAh120 dk15 mmDüz Zemin, Halı, Sert Zemin
YOKYOK
Xiaomi Robot Süpürge Karşılaştırma

1. Viomi S9: En İyi Xiaomi Robot Süpürge - Otomatik Kir Boşaltma İstasyonlu Robot Süpürge

Viomi S9, çok yönlü tampon sensörlü lazer tarayıcı, iki yan sensör ve 4 adet yükseklik sensörü bulunan yüksek emiş gücüne sahip bir robot süpürgedir. Diğer ürünler ile kıyaslayacak olursak, iRobot gibi sektörde öne çıkan robot süpürgelerden farkı, çok katlı haritalama desteğinin bulunmasıdır. Viomi S9 ile ev-iş yeri-yazlık gibi 5 farklı alanın haritasını çıkararak hafızada tutabilir. Özellikle dubleks/tripleks evi olanlar için oldukça önemli olan bir özellik bu. Zira evin her katını bir kez haritalandırmanız ve temizlik yapacağınız zaman istediğiniz katta çalıştırmanız yeterli.

Viomi S9, 220 dakika çalışma süresi, yasak bölge, sanal duvar, 2700 Pa yüksek emiş gücü, 2500 mAh yüksek kapasite batarya, gelişmiş sensörler, ıslak (mop, paspas) ve kuru temizlik desteği gibi özellikleri ile öne çıkan üst seviye bir Xiaomi robot süpürgedir.

Viomi Robot Vacuum S9 - En İyi Xiaomi Robot Süpürge - 1
Viomi Robot Vacuum S9 - En İyi Xiaomi Robot Süpürge - 2

İstasyonlu bir robot süpürge olması, Viomi S9'u diğerlerinden ayıran belki de en önemli özelliğidir 👏🏻. Viomi S9, bataryanın kritik seviye altına düşmesi veya toz haznesinin dolması durumunda istasyona döner. Kalan temizliği bitirebilecek kadar kendini şarj eder ve temizliğe "kaldığı yerden" devam eder. Eğer toz haznesi dolmuşsa, istasyona dönerek toz haznesini otomatik olarak istasyondaki büyük toz torbasına aktarır ve temizliğe kaldığı yerden devam eder.

Tüm bu üst seviye özellikleri göz önünde bulundurursak Viomi S9, 2021'in dünyasında bir robot süpürgenin sunabileceği her şeyi bizlere sunuyor. Çok yönlü fonksiyonları ve kullanıcılardan aldığı olumlu yorumlar ile Viomi S9, Xiaomi robot süpürge karşılaştırma listesinde 1 numarayı 👑 alıyor.

Viomi Robot Vacuum S9 - En İyi Xiaomi Robot Süpürge - 4
Viomi Robot Vacuum S9 - En İyi Xiaomi Robot Süpürge - 3

Mi Home / Xiaomi Home uygulaması ile kolayca kontrol edilebilen Viomi Robot Vacuum S9, engel ölçümünde maksimum doğruluğu sağlamak için LDS 2.0 teknolojisi ile donatılmıştır. 3 farklı çalışma modu bulunan Viomi Vacuum S9 ile her harita ve her oda/alan için günlük veya haftalık temizlik programlaması yapabilirsiniz.

2. Roborock S6 MaxV

Roborock S6 MaxV, 5 saatlik şarjla 180 dakika kesintisiz çalışabilen ve çok seviyeli haritalandırma özelliği ile engellerden kaçabilen robot süpürgedir. Kuru ve ıslak olmak üzere 2 farklı çalışma modu bulunan Roborock S6 MaxV, engelleri rahatça aşabilme ve sessiz çalışabilme gibi özellikler ile kullanıcı tarafından yoğun ilgi görmüştür.

Konumlandırma ile cisimleri tanımlama için kullanılan çift kameralara ek olarak karanlıkta rahatça yön bulmaya yarayan kızılötesi sensör, Roborock S6 MaxV'yi diğerlerinden ayırıyor. Bu da Roborock S6 MaxV'yi, en iyi Xiaomi robot süpürgeler karşılaştırmasında 2. sıraya taşıyan önemli nedenlerden biri.

Roborock S6 MaxV
Roborock S6 MaxV 2

Roborock S6 MaxV ile ilgili detaylı teknik bilgiye, sayfanın başında yer alan xiaomi robot süpürge karşılaştırma tablosundan ulaşabilirsiniz. Bu şekilde yapılan kıyaslamalar ile robot süpürgenizi seçmek daha kolay olacaktır.

Roborock S6 ve Roborock S6 Pure, Roborock S6 serisinin alt modellerindendir. S6 serisindeki 3 model arasında bazı farklar bulunuyor. Bu farklardan önemli olanları şu şekilde:

Roborock S6 MaxVRoborock S6Roborock S6 Pure
Sadece siyah rengi bulunuyor.Beyaz, pembe ve siyah renkleri bulunuyor.Beyaz ve siyah renkleri bulunuyor.
Su tankı kapasitesi 0,3 litredir.Su tankı kapasitesi 0,14 litredir.Su tankı kapasitesi 0,18 litredir.
Emme gücü 2500 paskaldır.Emme gücü 2000 paskaldır.Emme gücü 2000 paskaldır.
Roborock S6 Serisi Farkları

Daha detaylı karşılaştırma mı istiyorsunuz? Roborock resmi web sitesinde, Roborock robot süpürgelerin karşılaştırmalarını kolayca yapabileceğiniz bir sayfa bulunyor.

3. Roborock S5 Max: Robot Süpürge + Paspas

Kuru ve ıslak temizlik (paspas/mop) özelliği birarada bulunan Roborock S5 Max, halı ve sert zeminlerde oldukça iyi iş çıkarıyor. Farklı yüzeylere göre farklı temizleme modlarına sahip olan robot süpürgede bulunan haritalama özelliği, ürünü özel kılan teknik ayrıntılardan biri. Özel kir algılama sensörü bulunan S5 Max, bu sensör ile halı ve sert zemin ayrımı yaparak -bölgeye özel temizlik için- işe koyuluyor. Ayrıca zamanlama özelliği ile siz evde yokken de evinizi temizletebilirsiniz ve sınırlı alan seçimi ile mop esnasında halılarınızın üzerine çıkmamasını sağlayarak halılarınızın ıslanmasını engelleyebilirsiniz.

Roborock S5 Max 2
Roborock S5 Max

Mi Home uygulaması ile telefonunuzdan kolaylıkla kontrol edebileceğiniz S5 Max'ın ilgi çekici özelliklerinden biri de "Point Cleaning" özelliğidir. Point Cleaning özelliği ile robot süpürgenizin kaydettiği harita üzerinde bulunan belirlediğiniz alanları istediğiniz zaman temizletmeniz mümkün. Mükemmel bir alan seçimi imkanı sağlayan Roborock S5 Max, diğer robot süpürgelerden farklı olarak geniş bir su haznesine sahiptir ve basınçlı mop özelliği ile hassas temizlik sağlar.

Çoklu haritalama özelliği, noktasal alan seçimi, kuru ve ıslak temizlik, yüksek emiş gücü gibi birçok özelliği barındıran Roborock S5 Max ve muadilleri, sahip olduğu ileri teknoloji nedeniyle yüksek fiyatlarda satılmaktadır.

Roborock S5 Max ile Roborock S5 arasındaki temel fark, su haznesinin tank kapasitesidir. S5 Max'ta 290 mililitre olan su tankı kapasitesi, S5 modelinde 140 mililitredir.

4. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro: En Çok Satan Xiaomi Robot Süpürge

Akıllı lazer sensörüne sahip olan Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro, 60 dakikada tamamen şarj olabilen ve 120 dakika aralıksız temizlik yapabilen bir robot süpürgedir. Sessiz, standart, orta ve turbo olmak üzere 4 farklı süpürme modu bulunan bu robot süpürgemizde, mop özelliği de bulunuyor. Mi Home uygulaması ile uzaktan kontrol edebileceğiniz Mi Robot Vacuum Mop Pro, ilk temizlik süresince haritalama yapar, kaydeder ve sonraki temizliklerde kayıtlı haritayı kullanır. Akıllı lazer sensörü bulunan Mop Pro, hafızasına kaydettiği alanda değişiklik yapıldığında, haritayı güncelleyerek temizliğe devam eder.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro 1
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro 2

Zengin bir kutu içeriğine (550 ml toz haznesi, 2’si bir arada su tanklı toz haznesi, yedek mop ve yedek yan fırçası) ve ideal teknik özelliklere sahip olan bu robot süpürge, en çok satan Xiaomi robot süpürgedir. Tam bir fiyat/performans ürünü olan bu robot süpürge, ortalama fiyat aralığında satılan en iyi robot süpürge olduğunu söyleyebiliriz.

5. Viomi V3 - Lazer Sensör Robot Süpürge ve Paspas

LDS lazer navigasyon ve SLAM algoritması ile donatılan Viomi V3, keskin haritalar oluşturarak çalıştığı alan içerisinde rahatça dolaşabiliyor. Ayrıca temizlenen kısımları radar ile taratarak temiz bölgeleri belirleyebiliyor ve kirli kalan bölgeleri en kısa sürede temizliyor. 2 santimetreye kadar engel aşma yeteneği sayesinde, sert zeminden halıya kolayca çıkabiliyor.

3 farklı modu bulunan Viomi V3 robot süpürge, yüksek emiş gücü sayesinde dar köşelerde bulunan tozları da kolayca alıyor. Ayrıca tek kullanımlık bezler ile yerdeki tozları temizliyor, "Virus Killer" diye adlandırılan sistemi ile (HEPA filtre sayesinde) havadaki virüsleri öldürerek temizlik yapılan bölgede daha iyi bir sterilizasyon sağlıyor.

Viomi V3 1
Viomi V3

Diğer robot süpürgelerden farklı olarak Viomi V3 Vacuum Cleaner'da su haznesi ve toz hanesi bir arada kullanılmıştır. Kullanım kolaylığına önem veriyorsanız toz alma ve mop işlemini tek seferde hazne değiştirmeden yapabileceğiniz Viomi V3 Vacuum Cleaner diğer ürünlere kıyasla uygun fiyatıyla da tercih edebileceğiniz en iyi robot süpürgelerden biri olabilir.

6. Viomi V2 Pro - Akıllı Robot Süpürge

Lazer haritalama sistemi kullanılan robot süpürge, sensörleri yardımıyla harita oluşturur. Oluşturduğu haritayı kaydeder ve temizliğe başladığında haritada yasaklı olmayan tüm alanları temizler. Mi Home uygulaması ile kolayca yönetilebilen Viomi V2 Pro ile temizlenmesini istemediğiniz bölgeyi yasaklı alan olarak belirleyebilir ve robot süpürgenizin belirlediğiniz alanlar içerisinde temizliğe devam etmesini sağlayabilirsiniz. 3 farklı temizleme modu bulunan robot süpürgede, filtrenin suyu emmesini ve yeterli su miktarını belirlemesini sağlamak amacıyla biyonik sistem kullanılmıştır.

Viomi V2 Pro 1
Viomi V2 Pro 1
Viomi V2 Pro 2
Viomi V2 Pro 2

Yaklaşık olarak 2 saate kadar temizlik yapabilen bu robot süpürge şarjı tükendiği anda otomatik olarak şarj ünitesine döner ve 3 saatte tekrar şarj olur. Dikkat çeken özelliklerinden biri de Viomi V2 Pro'nun sessiz çalışabilme özelliğidir. Yüksek emiş gücüne sahip olan Viomi V2 Pro, dar alanlarda oldukça başarılı sonuçlar elde eden bir robot süpürge olarak Xiaomi robot süpürge karşılaştırmalası listemizde 6. sırada yer aldı.

7. Xiaomi Mi Vacuum Mop 1C 2 in 1

Xiaomi Mi Vacuum Mop 1C 2 in 1, yaklaşık olarak 4 saatlik bir sürede şarj olurken tek şarj ile 120 dakika temizlik yapabiliyor. Uygun fiyatı ve fonksiyonel özellikleri ile Xiaomi robot süpürge karşılaştırmasında, en ucuz Xiaomi robot süpürge olarak 7. sırayı alıyor. Akıllı görsel navigasyon sistemi ile donatılan Xiaomi Mi Vacuum Mop 1C 2 in 1, herhangi bir müdahale olmadan kendi kendine bir haritalama yapar ve temizlik yapılacak bölgeyi belirler. Geniş bir toz haznesine sahip olan bu robot süpürgede, sert zeminden çıkmayan kirleri temizleyen mop/paspas özelliği de bulunuyor. Ayrıca Mi Home uygulaması ile de kolayca kontrol edilebiliyor.

Xiaomi Mi Vacuum Mop 1C 2 in 1 - 1
Xiaomi Mi Vacuum Mop 1C 2 in 1 - 2

Sahip olduğu su haznesi ile nemli temizleme (mop/paspas) özelliği bulunan bu Xiaomi robot süpürgede, temizlik esnasında engellere takılmaz, temizliğe kaldığı yerden devam edebilir ve şarjı tükendiğinde kendi kendine şarj ünitesine giderek şarj olabilir. Xiaomi robot süpürge karşılaştırma listesinin ilk sıralarında yer alan ürünlere kıyasla, çoklu haritalama özelliği, yasaklı alan seçimi ve noktasal alan seçimi gibi yüksek teknoloji bulunmuyor. Ancak aynı segmentte yer alan diğer robot süpürge marka ve modellerine kıyasla birçok kullanıcı tarafından pozitif yorumlanan robot süpürgelerdendir.

Bir alt modeli olan Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential 2 in 1 de yine alternatif olarak değerlendirebileceğiniz bir modeldir.

Xiaomi 1C 2 in 1Xiaomi Essential 2 in 1
120 dakika çalışma süresi90 dakika çalışma süresi
2500 paskal emiş gücü2200 emiş gücü
80 metrekare temizlenebilir alan90 metrekare temizlenebilir alan
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1C - Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential 2 in 1 Karşılaştırması

Mi Home Uygulaması

Xiaomi marka robot süpürgeler, Mi Home uygulaması ile yönetilir. Mi Home, evlerde veya işyerlerinde kullanılan Xiaomi ürünlerini yönetebilmemizi sağlayan bir mobil uygulamadır. 2021 itibari ile Android ve iOS versiyonları bulunuyor. Xiaomi ekosisteminde çatı uygulama olan Mi Home ile ampulden robot süpürgeye -akıllı- tüm Xiaomi cihazlarınızı uzaktan yönetebiliyorsunuz.

Robot süpürgeler, kurulumları ve kullanımları kolay olan ve genellikle bir uygulama ile yönetilen akıllı silme ve süpürme cihazlarıdır. Elbette robot süpürgelerde de farklı fiyat aralıklarında farklı ürünler satışa sunulmuş durumda. Bu ürünlerden giriş seviyesi olan robot süpürgeler, sadece standart toz alma işlevi görür. Giriş seviye de olsa bu robot süpürgelerin neredeyse tüm modellerinde, mobil uygulama ile yönetim imkanı bulunmaktadır. Zaten adı üstünde, "akıllı/robot süpürge"!

Ancak orta ve üst seviye robot süpürgelerde, kullanıcı için temizlikte kolaylık sağlayabilecek farklı teknik ve fonksiyonel özellikler (haritalama, yüksek engel aşma, yasaklı bölge belirleme, gelişmiş sensörler, vs.) bulunur. Her bir özellik ekstra maliyet demek, dolayısıyla gerçekten ihtiyaç duymayacağınız bir özellikten vazgeçerek bütçenizi koruyabilirsiniz. Bununla beraber istasyonu olan robot süpürgelerden alarak en üst düzey deneyim elde etmek de elinizde.

Bir teknoloji devi olan Xiaomi, sadece kendi markası ile satış yapmıyor, birçok alt marka ile de pazar payını arttırmaya çalışıyor. İşte Roborock ve Viomi şirketleri de Xiaomi'nin alt markalarından sadece ikisi. Bu iki firmaya büyük yatırım yapan Xiaomi'nin, sahip olduğu teknoloji ve deneyimi bu iki şirket ile paylaşmaması düşünülemez elbette.

Xiaomi robot süpürgeler ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Deneyimleriniz neler? Robot süpürgeniz var mı? Lütfen aşağıdaki yorum alanından düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın 👇👇

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın