Son Güncelleme: 29 Mayıs

Savcılıktan Gizli Numara Öğrenme: Özel/Gizli Numara Bulmanın Resmi Yolu

Gizli numara kullanılarak dolandırıcılık, tehdit ve taciz gibi suçlar işlenmekte. Savcılıktan gizli numara öğrenme talebinde bulunma da genellikle bu sebeplerden kaynaklanıyor. Sabit telefonların kullanıldığı dönemde başlayan gizli numaradan çağrı alma, akıllı telefonlarda da sık sık yaşanmaya başlanmıştır.

Oldukça popüler olan gizli numaradan işletme şakasına sizde mağruz kaldınız mı? Gizli numaradan gelen çağrıdan şikayetçiyseniz bir arkadaşınız size şaka yapmak için bu yöntemi denemiş olabilir. Savcılıktan gizli numara öğrenmek için suç duyurusunda bulunmadan önce arkadaşlarınızın şaka yapma ihtimalini düşünmelisiniz 🙂. Nedeni ne olursa olsun gizli numaradan rahatsız edilmek kimsenin maruz kalmak istemeyeceği bir durumdur. Gizli numaradan aranarak rahatsız ediliyorsanız yapmanız gereken numaranızı değiştirmek, gizli numaralardan gelen çağrılara kapatmak veya savcılığa suç duyurusunda bulunmaktır.

Savcılıktan Gizli Numara Öğrenme
Savcılıktan Gizli Numara Öğrenme

Savcılığa Gitmeden Gizli Numarayı Tespit Edebilir miyim?

Özellikle gizli numaralardan yaptıkları çağrılarla telefona sapıkları, müzik dinletmeyi tercih ederler. Gizli numaradan gelen çağrıları öğrenmenin fatura dökümü isteme, rehberden sorgulama gibi birçok yöntemi vardır. Gizli numaradan telefonunuza gelen çağrıların kime ve hangi numaraya ait olduğunu tespit etmek istiyorsanız özel numara bulma ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. Savcılıktan gizli numara öğrenmek, açıkçası, zorlu bir süreçtir. Özel numara bulma sayfasında bahsettiğimiz yöntemleri deneyerek daha kısa ve kolay bir şekilde özel numara bulabilirsiniz.

Gizli Numaradan Rahatsız Ediliyorum! Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunmalı mıyım?

Gizli numaralardan rahatsız etmek suç teşkil eden bir durumdur. Tehdit ediliyorsanız, güvenliğiniz için endişe ediyorsanız ve sürekli gizli numaralardan çağrı almaya devam ederken şüphelendiğiniz birileri varsa, savcılığa suç duyurusunda bulunmanız en doğru tercih olacaktır. Ancak harekete geçmeden önce, savcılıktan gizli numara öğrenme ile ilgili yasal sürecin nasıl işlediği ve ne zaman sonuçlanacağı ile ilgili yanıtlanması gereken sorular beliriyor aklımızda. Çoğu zaman yanıtlanmayan; Savcılıktan gizli numara nasıl öğrenilir? Savcılığa yapılan gizli numara şikayeti sonucu ne olur? Gizli numarayı savcılığa şikayet ettikten sonraki süreçte neler yaşanır? Gizli numara telefon sapığı savcılık şikayeti sonrası hakkında yasal süreç nedir? gibi sorularımız yanıtsız kalır.

Savcılıktan Gizli Numara Öğrenme ile İlgili Kanun ve Suç Kapsamı

Türk Ceza Kanunu madde 123'te geçen 'Hürriyete Karşı Suçlar' başlığı altında düzenlenen kişilerin huzur ve sükununu bozma suçu, kişinin kasten mağdur edilmesi, özel hayatına müdahale edilerek huzurunun bozulmasına neden olan kişileri kapsıyor. Telefonunuza gelen gizli aramalar sonucu rahatsız ediliyorsanız, kasten mağdur edilerek huzursuz edildiğinizi bildiren bir dilekçe yazarak savcılığa suç duyurunda bulunabilirsiniz. Böylece bu yasa kapsamında dilekçeniz savcılık tarafından işleme koyulur.

savcılıktan gizli numara öğrenme
Savcılıktan Gizli Numara Öğrenme - Türk Ceza Kanunu Kapsamında Kişilerin Huzur ve Sükununu Bozma Suçu

Dilekçenizinin bu yasa kapsamında işleme koyulması için kasten rahatsız ediliyor olmanız ve en az 2 defa aranmış veya mesaj almış olmanız gerekiyor.

Savcılıktan gizli numara öğrenmek için suç duyurusunda bulunmadan önce suç kapsamını öğrenmek gerekiyor. Örneğin biri sizi aradı telefonu açtınız ve size alakasız bir şeyler anlattı ve kapattınız. Bu durumda rahatsız olsanız dahi suç kapsamına girmiyor.

Gizli Numaradan Yapılan Aramalarda Suç Kapsamı

Gizli numaradan aranarak rahatsız ediliyorsanız ve resmi kanallar ile bu durumu sonuçlandırmak istiyorsanız suç kapsamını bilmeniz gerekiyor. İşte kanuni olarak rahatsız edilmenizin suç sayılabilmesi için gerekli durumlar:

  • Arayan kişi tarafından müzik veya ses dinletilmesi
  • Anlamlı mesajlar (cinsel içerikli mesajlar, taciz eden ve huzur bozan söylemler, küfür, hakaret vb.) gönderilmesi
  • Cinsel taciz ve hakaret içeren konuşmalar
  • Tehdit içeren konuşmalar
  • Şantaj içeren konuşmalar

Şikayet Süresi, Zaman Aşımı ve Uzlaştırma

Yasa kapsamında gizli numaradan aranıyor ve suç olarak belirtilen durumlardan herhangi birini yaşıyorsanız, 6 ay içiinde suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu durumda gizli numaradan rahatsız edildiğiniz için sizi arayan kişi işlediği suç ile yargılanır.

Örneğin bilinmeyen bir numaradan çağrı aldınız ve cinsel taciz içeren konuşmalar yapılıyor. Yine bu yasa kapsamında 6 ay içerisinde suç duyurusunda bulunursanız, arayan kişi cinsel taciz suçu ile cezalandırılacaktır. Konu ile ilgili ilgileniyorsanız Yargıtay'dan çıkan yukarıdaki örnek karara da göz atabilirsiniz.

Savcılığa Suç Duyurusu Nasıl Yapılır?

Tüm olay örgüsünü anlaşılır bir dille anlattığınız, şikayetinizi açıkça belirten, (şahıs tarafından sarfedilen sözleri, arama tarih ve saatlerini içeren) bir dilekçe ve ses kayıtlarını içeren bir CD/USB ile bağlı bulunduğunuz yerin savcılığına (adliye) müracaat etmeniz gerekir. Dilekçenizi teslim ettikten sonra size bir soruşturma numarası verilir. Bu numara ile şikayetinizin takibini yapabilirsiniz. Sürecin hızlı işlemesini istiyorsanız bir avukattan yardım alabilir veya adliyeyi sık sık ziyaret ederek şikayetinizi takip edebilirsiniz.

Savcılığa Yapılan Gizli Numara Şikayeti Sonucu Ne Olur?

Savcılığa yapılan gizli numaradan gelen çağrı ve mesajlar ile ilgili suç duyuruları, durumun ciddiyetine göre değerlendirilir. Suç duyurusunda bulunan kişi; cinsel taciz, hakaret veya huzuru bozmak için kasten yapılan bir eyleme maruz kalıyorsa dilekçe savcılık tarafından hızla işleme konulur. Dilekçenizi yazarken telefon numaranızı yazmanız önemlidir. Savcılık numaranızdan operatörünüz ile iletişime geçerek arayan numarayı ve kime ait olduğunu tespit edebiliyor.

Aslında operatörler arayan numara görünmese de arayan kişiye ait bilgiye sahiptir. Ancak kişisel hayatın gizliliği politikası gereği bu bilgiyi -genellikle- paylaşmazlar. Sadece mahkeme kararı ile gizliden arayanın kimliği ile ilgili bilgi verilir. Bildiğiniz gibi hukuki süreçler, genellikle uzun sürer. Dolayısıyla bu süreçte sabırlı olmak gerekir. Savcılık, şikayetiniz gerçekten ciddiyse, arayanın kimliğini tespit ettikten sonra suçun türüne göre (cinsel taciz, hakaret gibi) arayan kişi hakkında dava açacak ve cezalandıracaktır.

Gizli Numarayı Savcılığa Şikayet Ettikten Sonraki Süreç

Şikayetinizi yaptıktan sonra size verilen soruşturma numarası ile şikayetinizi takip edebilirsiniz. Suç duyurusunda bulunduktan sonra savcılığın durumu değerlendirmesi için bir müddet beklemeniz gerekir. Ancak bu süreçte gizli numaralardan arama almaya devam ediyorsanız endişelenmeyin ve arayan kişiye savcılığa şikayetinizden bahsetmeyin. Savcılık, aranmaya başladığınız tarihten itibaren arama kaydınıza erişerek size gereken bilgiyi verecektir.

Gizli Numaradan Telefon Sapığı: Savcılık Şikayeti Sonrası Yasal Süreç

Savcılığa yaptığınız suç duyurusunun işleme alınması ile gizliden arayan kişinin kimliğinin tespiti, operatörler ile iletişime geçilerek yapılır. Gizli numara ile yapılan aramanın içeriğine göre suç türü belirlenir, dava açılır ve yasal süreç başlatılır. Suçun türüne göre cezalar da değiştiğinden karar sürecini beklemeniz gerekmektedir. Huzuru bozmak için sürekli yapılan aramalar, üç aydan bir yıla kadar hapis istemiyle yargılanır. Ancak suçun boyutuna ve türüne göre karar değişebiliyor.


Ülkemizde suç teşkil eden birçok olay vardır ve bizler yasal haklarımızı bilmediğimiz için zor durumda kalabiliyoruz. Eğer siz de gizli numaralardan gelen çağrılardan hakaret, küfür ve taciz içerikli söylemlere mağdur kalıyorsanız savcılığa suç duyurusunda bulunmayı ihmal etmeyin. Savcılığa suç duyurusunda bulunmadan önce dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Bunların başında suç duyurusunda bulunabilmek için kasten rahatsız edilmek, en az 2 defa aranmış veya mesaj almış olmak gerekiyor.

Siz de gizli numaralardan gelen çağrılardan şikayetçi misiniz? Savcılıktan gizli numara öğrenmek için başvurdunuz mu? Geçmişte böyle bir tecrübeniz oldu mu? Bizimle ve diğer ziyaretçiler ile aşağıdaki yorum alanından düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın