Son Güncelleme: 29 Mayıs

Sanayi Tipi Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Sanayi tipi tost makinesi nasıl temizlenir? Sanayi tipi tost makinesi kullanıyorum, yağlar ve lekeler çıkmıyor! İşletmelerin kullandığı sanayi tipi tost makinelerinin temizliğini doğru yapmak, özellikle hizmet verilen insanların sağlığı için oldukça önemlidir.

Sanayi tipi veya diğer adıyla endüstriyel tip tost makineleri evlerimizde kullandığımız portatif tost makinelerinden farklıdır. Okul kantinleri, fabrika, kafe, büfe, restoran ve oteller gibi büyük işletmelerde kullanılır.

Bu tür tost makinelerinde tost dışında ızgara gibi farklı yemekler de yapılmaktadır. Genellikle sanayi tipi tost makineleri demir döküm plakalardan oluşur ve uzun süreli kullanıma uygun olarak üretilmiştir. Bu tip tost makinelerinin yüzeyleri tırtıklıdır. Boyutları ve tırtıklı plaka yüzeyleri nedeniyle, sanayi tipi tost makineleri temizlemek zordur ve bulaşık makinelerinde yıkamak mümkün değildir. Peki sanayi tipi tost makineleri nasıl temizlenir?

Hareketli Plakalı Sanayi Tipi Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Sanayi tipi tost makinesi temizlemek için bulaşık deterjanı, sirke veya maden suyu kullanabilirsiniz.

  1. Temizliğe başlamadan önce plaka yüzeyinde bulunan büyük kalıntıları fırça ile temizleyin.
  2. Kullandığınız tost makinesinin plakaları çıkarılabiliyorsa, plakaları suda nemlendirin.
  3. Suda nemlendirdiğiniz plakaları bulaşık deterjanı ile yıkayın ve durulayın.
  4. Yağ lekeleri çıkmıyorsa, tel fırça kullanarak nemlendirdiğiniz plakaları sirke ile temizleyin.

Sabit Plakalı Sanayi Tipi Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tost makinenizi düşük ısıda çalıştırın. Tost makinenizi yüksek ısıda çalıştırdıktan sonra makinenizin üzerine kağıt havlu yerleştirip üzerine su dökerek plaka yüzeyinde bulunan kirleri nemlendirebilirsiniz. Kağıt havlu kuruduktan sonra işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Yeterince nemlendiğini düşündüğünüz zaman ise temiz bir bez ile plaka yüzeyini silerek temizleyebilirsiniz.

  1. Ilık suya sirke ve bulaşık deterjanı ekleyin.
  2. Isınan tost makinenizin fişini çekin ve elinizi yakmayacak ısıda olduğuna emin olun.
  3. Hazırladığınız sirke ve bulaşık deterjanı karışımı suda temizlik bezinizi ıslatın.
  4. Islattığınız bez ile plakayı silin. Aynı işlemi birkaç kez tekrarlayın.
  5. Plaka yüzeyinde inatçı yağlar bulunabilir. Tel fırça ile plaka yüzeyini fırçalayabilirsiniz.

Sanayi tipi tost makineleri daha çok işletmelerde tercih edildiğinden, biriken yağ ve inatçı lekeler daha fazla ve inatçı olabiliyor. Yukarıda belirttiğimiz yöntemleri kullanarak sabit veya hareketli plakalı sanayi tipi tost makinenizi kolayca temizleyebilirsiniz.

Bir işletme sahibiyseniz, zaman yönetimi ve işlerin kolay yürütülmesi, sizin için önemli olacaktır. Bu nedenle işletmenizde kullanmak amacıyla tost makinesi almayı düşünüyorsanız, sanayi tipi hareketli plakalı demir döküm tost makinesi tercih etmelisiniz. Demir döküm tost makineleri alüminyum plakalı tost makinelerine kıyasla daha sağlıklı ve uzun ömürlü tost makineleridir. Hareketli plakalı tost makinelerinin avantajı ise temizliğin, sabit plakalı tost makinelerine kıyasla daha kolay olmasıdır.

İşletmeniz için sanayi tipi tost makinesi almayı düşünüyorsanız, faydasının dokunacağını düşündüğümüz en iyi sanayi tipi tost makineleri incelememize göz atabilirsiniz.

Tost makinelerinin temizliğinde olabildiğince doğal temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Kimyasallar ısı ile temasa geçtiğinde (çamaşır suyu gibi) zehir etkisi yaratırlar.


Daha önce sanayi tipi tost makinesi temizlediniz mi? Sanayi tipi tost makinenizi nasıl temizliyorsunuz? Aşağıdaki yorum alanından bizimle ve diğer okurlar ile düşünce ve tavsiyelerinizi paylaşmanızı bekliyoruz.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın