Son Güncelleme: 29 Mayıs

Özel Numara Kapatma: Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom Özel (Gizli) Numara Kapatma (Engelleme)

Özel numara kapatma (gizli numara engelleme), telefonlarımıza gelen görünmez numaraların kapatılması/engellenmesi işlemidir. Özel (gizli) numara ile gelen çağrılar, arayan kişinin kimliğini gizlemek için tercih ettiği bir yöntemdir. Genellikle, bu yöntem ile yapılan aramalarda, dolandırıcılık ve taciz gibi durumlar ile karşı karşıyasınız demektir. Ancak bu problemi, bahsedeceğimiz yöntemlerle kolayca çözebilirsiniz. Özel numara kapatma veya bir başka tabirle "gizli numara engelleme", operatörlerin ücretsiz sağladığı hizmetlerden biridir. Ayrıca akıllı telefonlarınızda da arama ayarları kısmında bulunan özel aramalara kapatma (gizli numara engelleme) özelliğini kullanabilirsiniz.

Telefonunuzu özel numaradan gelen çağrılara kapatmanız mümkün. Ancak özel numara ile aranıyorsanız ve tehdit, taciz gibi konuşmalara maruz kalıyorsanız, özel numarayı bulmayı deneyebilir veya savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. En az 2 defa özel (gizli) numaradan arandıysanız ve sürekli rahatsız edilmeye devam ediyorsanız, suç duyurusunda bulunarak hukuki süreci başlatmak da seçenekler arasında.

özel numara kapatma
Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ve Diğer Operatörlerde Özel Numara Kapatma

Numara Gizleme

Numara gizlemek oldukça basit bir işlemdir. Telefonunuzun arama kısmından #31# tuşlayarak telefon numaranızı gizleyebilirsiniz. #31# tuşladıktan sonra aradığınız kişilerin telefonunda numaranız görünmeyecektir. Yani numaranızı böylece gizlemiş olacaksınız.

Özel numaradan aranmak, siz de hak verirsiniz ki rahatsız edici bir durumdur. Biz de bu durumdan rahatsız olan ziyaretçilerimiz için burada Turkcell özel numara kapatma, Vodafone özel numara kapatma ve Türk Telekom özel numara kapatma yöntemlerini inceleyeceğiz. Yazımıza başlamadan önce Türkiye'de 3 büyük operatör (Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone) dışındaki diğer operatörlerin sanal operatörler (Bimcell, PTTcell vb.) olduğunu belirtelim.

Sanal Operatörlerde Özel Numara Kapatma (Gizli Numara Engelleme)

BİMcell, Bursasporcell, Fenercell, Galatasaray Mobile, KAFKAFcell, Kartalcell, Samsuncell, Trabzoncell, Uğurcell, Wirofoncell, PTTcell ve POCell gibi operatörler sanal operatörlerdir. Sanal operatörlerin neredeyse hepsi Türk Telekom altyapısını kullanıyor. Dolayısıyla sanal operatörlerden birini kullanıyorsanız, telefonunuzu özel numaradan gelen çağrılara kapatmak yani gizli numaraları engellemek için Türk Telekom özel numara kapatma yöntemini kullanabilirsiniz.

Turkcell Özel Numara Kapatma

Turkcell operatörünü kullanıyorsanız, ücretsiz sunulan Turkcell özel numara kapatma servisini kullanabilirsiniz. Telefonunuzdan 253# tuşlayıp arama yaptığınızda, Turkcell hattınızda gizli numara engelleme yapıyor. Aynı şekilde tekrar 253# tuşlayarak arama yaparsanız numaranız tekrar gizli numaradan gelen çağrılara açılacaktır. Bu yöntem Turkcell'in kullanıcılarına sunduğu ücretsiz "Gizli Numaradan Arama Kısıtlama Servisi" olarak geçmektedir.

Turkcell'in kullanıcılarına sunduğu "Gizli Numaradan Arama Kısıtlama Servisi" ile yurt dışından gelen gizli çağrılar ve analog santrallarden gelen çağrılar engellenemiyor.

Turkcell Özel Numara Kapatma
Turkcell Özel Numara Kapatma

Vodafone Özel Numara Kapatma

GSM operatörlerinde özel numara kapatma, farklı yollarla yapılmakta. Vodafone abonesiyseniz ve gizli numara engellemek istiyorsanız, operatörünüzün "Numara Gizleme ve Bilinmeyen Numaralar Servisi"ni kullanmanız gerekiyor. Vodafone özel numara kapatma yöntemi olan bu hizmetle, hem kesin hem de ücretsiz sonuç alabilirsiniz.

Vodafone özel numara kapatma için;

 • Online self servisini kullanabilirsiniz.
 • Sesli yanit sistemini kullanabilirsiniz.
 • 7046'yı arayabilirsiniz.
 • "GiZLi AC" yazıp 7046'ya mesaj gönderebilirsiniz.

Bu yöntemlerden herhangi birini kullanarak Vodafone hattı kullandığınız telefonunuzu özel numaraya kapatabilirsiniz. Eğer bu işlemi geri almak isterseniz, "GiZLi KAPAT" yazıp 7046'ya mesaj yollayarak Vodafone özel numara kapatma işlemini iptal edebilirsiniz.

Vodafone Özel Numara Kapatma (Kaynak)

Vodafone'un kullanıcılarına sunduğu "Numara Gizleme ve Bilinmeyen Numaralar Servisi" ile yurt dışından gelen gizli çağrılar ve analog santrallarden gelen çağrılar engellenemiyor.

Türk Telekom Özel Numara Kapatma

Türk Telekom özel numara kapatma için operatörün hizmete sunduğu ücretsiz "Gizli Numara Engelleme" servisini kullanmanız gerekiyor. Bu servisi aktifleştirdiğinizde, gizli numara engelleme ile birlikte özel numaralardan gelen çağrılar telefonunuza yönlendirilmez. Ayrıca özel numaradan arayan kişilere, telefonunuzun özel numaradan gelen çağrılara kapalı olduğu bilgisi verilir.

Türk Telekom özel numara kapatma için;

 • Türk Telekom müşteri hizmetlerini (📞 444 1 444) arayabilirsiniz.
 • Türk Telekom sitesinden giriş yaptıktan sonra, menüden "Online İşlemler 👉 Servisler 👉 Gizli Numara Engelleme" yoluyla özel numara kapatma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Telefonunuzdan 253# tuşlayıp arama yapabilirsiniz.
 • Telefonunuzdan 100# tuşlayarak işlemler menüsünden gizli numara kapatma aktivasyon işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
Türk Telekom Özel Numara Kapatma - Kaynak

Android ve iOS Uygulamaları ile Özel Numara Kapatma

Gsm operatörleri dışında özel numara kapatmak için kullanılan yöntemlerden biri de özel numara kapatma uygulamalarıdır. Bu uygulamalar ile de telefonunuzu özel numaralardan gelen çağrılara kapatarak gizli numara engelleme yapabilirsiniz. Ancak bu yöntemi kullanmak için uygulamalardan faydalanmanız ve kulandığınız uygulamayı telefonunuzdan silmemeniz gerekiyor.

Bazı özel numara kapatma uygulamaları:

 • Hiya App (iOS için)
 • Sync. ME (iOS için)
 • Safest Call Blockler (Android için)
 • Mr. Number (Android için)
 • Calls Blacklist (Android için)
 • Should I Answer? (Android için)
 • Truecaller (Android için)
 • Call Blocker Free- Blacklist (Android için)
 • Whoscall – Caller ID & Block (Android için)

Özel numara kapatma uygulamaları kullanarak gizli numaraları engellemek mümkün. Ancak sıkıcı reklamlara mağruz kalmanıza neden olacak bu yöntemi tercih etmeden önce operatörünüzün sağladığı özel numaraya kapatma servisine göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca kullandığınız uygulamayı kaldırırsanız, telefonunuz özel numara aramalarına tekrar açılacaktır. Kalıcı bir çözüm istiyorsanız bu yöntem sizin için uygun bir yöntem değildir. Seçimi size bırakalım ve Android ve iOS için indirebileceğiniz uygulamaları buraya not edelim.

Özel numara kapatmak için Google Play Store ve App Store üzerinden indirebileceğiniz birçok uygulama bulunmaktadır. İndirme sayısı yüksek ve kullanıcı yorumları pozitif olan uygulamaları deneyebilirsiniz.

Telefon Ayarlarıyla Ozel Numara Kapatma (Gizli Numara Engelleme)

Android ve iPhone telefonlarda çağrı engellemek oldukça basittir. Bu yöntemle telefonunuzu özel numaraya kapattıysanız, gizli numaradan arandığınızda arayan kişiye sesli yanıt sistemiyle gizli numaralardan gelen çağrılara kapalı olduğunuz bildirilir. Telefonlarınızdaki ayarlardan kolayca gizli numara engelleyebilirsiniz. Engellemeyi yaptıktan sonra tekrar açmak istiyorsanız yine ayarlar kısmından gizli numara engellemeyi kaldırmanız gerekir.

Android Özel Numara Kapatma ile Gizli Numara Engelleme

Android telefonları gizli numaralardan gelen çağrılara kapatmak için “Arama” bölümüne girin. "Ayarlar" sekmesini tıklayın. “Arayan kimliği ve spam” ayarını açın. Burada “Arayan kimliği ve spam ile spam çağrıları ” kısmını aktifleştirin.

Android telefonların farklı marka ve modellerinde gizli numara engelleme adımları değişebiliyor. Genellikle Android telefonlarda arama bölümünden ayarlar kısmına giderek ''gelişmiş ayaralar'' veya ''arama ayarları" kısmından gizli numaralardan gelen çağrıları engelleyebilirsiniz.

iOS (iPhone) Özel Numara Kapatma ile Gizli Numara Engelleme

ios numara engelleme

iOS tabanlı iPhone telefonlarda özel aramalara kapatmak için ilk olarak telefonun “Ayarlar” menüsünü açın. Burada “Telefon” bölümüne gidin. Burada özel numaraları kapatmak için “Rahatsız Etme” yazan bölümü açmanız gerekiyor. Burada birçok seçenek bulunur. Burada “elle” ya da “otomatik” ayardan birini seçmelisiniz. Otomatik ayarı seçerseniz telefonunuz istediğiniz süre içerisinde özel numaralara kapalı ayarlanmış olur. Diğer seçeneği “elle (manuel)” aktifleştirdiğiniz zaman siz ayarı tekrar kapatana kadar telefonunuz gizli numaralardan gelen çağrıları kabul etmeyecek, dolayısıyla gizli numara engelleme çalışacaktır.


Özel numara kapatmanın 3 farklı yönteminden bahsettik. Bu yöntemlerden ilki operatörlerin sağladığı servisler aracılığı ile özel numara kapatma. Bu yöntem diğer yöntemlere kıyasla en etkili yöntemdir. Diğer yöntemler uygulama yardımıyla ve akıllı telefon ayarlarıyla yapılan özel numara kapatma yöntemleridir. Uygulamalar ile özel aramalardan gelen çağrıları engellemenin olumsuz tarafı, güvenilir ve stabil çalışacak bir uygulama bulmanın zor olması. Ayrıca uygulamayı sildiğiniz zaman özel numaralardan çağrı almaya devam edersiniz. Akıllı telefonlardan yapılan ayarlar ile özel numara engellemenin olumsuz tarafı ise telefonunuzu değiştirdiğinizde ayarların kullanacağınız yeni telefonda yeniden yapılmasını gerektiriyor olmasıdır.

Ülkemizde Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom dışında kullanılan tüm operatörler sanal operatörlerdir. Sanal operatörlerin çoğu Türk Telekom bünyesinde hizmet verirler. Kullandığınız operatör için bir yöntem bulamadığınızı düşünüyorsanız, Türk Telekom'da özel numara kapatma için tavsiye ettiğimiz yöntemi denemeyin.

Özel numara kapatma ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Daha önce telefonunuzu özel numaralara kapattınız mı? Gizli numara engelleme ile ilgili düşünce, tavsiyele ve deneyimlerinizi bizimle ve diğer okurlarla aşağıdaki yorum alanından paylaşabilirsiniz 👇.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın