Son Güncelleme: 29 Mayıs

Özel Numara Bulma - Turkcell, Türk Telekom, Vodafone Gizli Numara Bulma [Güncel, 2021]

Özel numara bulma (gizli numara bulma) nasıl yapılır? Bu soru ile birlikte gizli (özel) numaralar ile ilgili bilinmesi gerekenleri açıklayalım. Özel (gizlenmiş) numaralardan gelen çağrılar, günümüzde dolandırıcılıkta kullanılan bir yöntem olması nedeniyle bizleri tedirgin ediyor. Bir arama yaparken numaranızın gizli kalmasını istiyorsak, gizli arama yaparız. Özel (gizli) numaradan arama yapmak suç değildir. Ancak gizli numaradan yapılan çağrılar ile insanları rahatsız etmek suçtur.

Özel Numara Bulma - Turkcell, Türk Telekom, Vodafone
Özel Numara Bulma - Turkcell, Türk Telekom, Vodafone

Özellikle internet ortamında alışveriş yaparken veya bir platforma kayıt olurken numaranızı kullanmanız gerekir. Telefon numaraları ile kayıt olduğunuz veya ürün satın aldığınız birçok internet sitesi numaranızı kullanarak sizlere tanıtım yaparlar. İnternet ortamında yapılan üyelikler ve ürün satın alma gibi durumlarda hizmet şartları içerisinde bulunan kullanıcı bilgileri paylaşımını onaylamamız nedeniyle telefonlarımıza gelen çağrı ve bildirimlerde artış yaşarız. Bazen bu durum oldukça can sıkıcı bir hal alır. Dolayısıyla bilinmeyen numaralardan gelen çağrıların büyük çoğunluğunun tanıtım amaçlı olduğunu biliyoruz. Bununla beraber bilinmeyen numaralar ile aramak, dolandırıcılıkta da tercih edilen bir yöntemdir.

Her operatörde farklı bir yöntem ile tespit edilebilen özel numara bulma yöntemleri ile ilgili detaylara aşağıda yer verdik. Siz de arama motorlarında Turkcell özel numara bulma, Türk Telekom özel numara bulma, Vodafone özel numara bulma, Bimcell özel numara bulma, bilinmeyen numara nasıl öğrenilir, bilinmeyen numaraları ücretsiz öğrenme gibi soruların yanıtını arayanlardansanız bu yazı size yardımcı olacak. Ayrıca yazımızda özel numara bulma programı, gizli numara bulma uygulamaları ile de detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Özel Numara Bulma

Gizli numaralardan sürekli çağrı alıyorsanız ve bu artık can sıkıcı bir hal aldıysa, kullandığınız operatörün mobil uygulamasından sizi arayan özel numarayı bulabilirsiniz. Özel numara bulmak için Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi operatörlerin sağladığı özel arama bulma özelliği probleminizi çözecektir. Operatörünüzün yardımıyla sizi arayan özel numaraları bulmak için:

  1. Operatörünüzün mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.
  2. Operatörünüzün şubesini ziyaret edip talepte bulunabilirsiniz.
  3. Operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Özellikle özel numaralardan gelen çağrılar aracılığıyla sürekli rahatsız ediliyorsanız, operatörünüzle iletişime geçmeniz halinde operatörünüz gereken desteği sağlayacaktır. Doğru çözüm operatör ile iletişime geçmek veya aramalarınızı özel numaraya kapatmanız olacaktır. Ancak biz yine de farklı yöntemleri denemek isteyenler için yazımızda farklı operatörlerde özel numara bulmanın diğer yollarını anlatalım.

1. Turkcell Gizli/Özel/Bilinmeyen Numara Bulma

Turkcell'de gizli numara bulmak için kullanabileceğiniz bir uygulama veya hizmet bulunmuyor. Eğer operatörünüz Turkcell ise ve sizi arayan özel numarayı bulmak istiyorsanız ve bu numaralardan gelen aramalar can sıkıcı bir hal aldıysa savcılığa şikayette bulunmanız gerekiyor.

Gizli Numara Bulma - Turkcell Gizli (Özel) Numara Bulma
Gizli Numara Bulma - Turkcell Gizli (Özel) Numara Bulma

Kişisel hakların korunması ve özel hayatın gizliliği nedeniyle Turkcell gizli numaralardan gelen çağrılar ile ilgili bilgi vermemektedir. Operatörünüz Turkcell'se ve gizli numaralardan gelen çağrılardan rahatsız oluyorsanız cep telefonunuzda bulunan arama ayarlarından gelen çağrılarınızı gizli numaraya kapatmanız en iyi seçenek olacaktır.

Turkcell Bilinmeyen Numaralar Nasıl Öğrenilir?

Diğer yandan arayan numara görünüyorsa ve Turkcell'e kayıtlı bir numara ise operatörünüzün Turkcell Bilinmeyen Numaralar Servisi özelliğini kullanabilirsiniz. Bu servisin sağladığı hizmet ile Turkcell'e kayıtlı numaraların kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak bu özelliği kullanabilmeniz için arayan numaranın da sizin numaranızın da Turkcell operatörüne ait olması gerekir. Turkcell Rehber'e kayıtlı olup olmadığınızı öğrenmek için REHBER yazıp 2200’a göndermeniz yeterli. Ardından kime ait olduğunu öğrenmek istediğiniz (bilinmeyen) Turkcell numarayı yazıp 2200'a sms göndererek öğrenebilirsiniz. Başka bir alternatif olarak da 11832'den bahsedelim. Bu numarayı arayarak Turkcell numaranın kime ait olduğunu öğrenmeniz mümkün.

Son olarak Turkcell kullanıcıları için bahsetmek istediğimiz diğer bir yöntem, görüşme detaylarını öğrenmek için Turkcell Dijital Operatör uygulamasıdır. Bu uygulamayı indirerek telefonunuza kurmanız ve giriş yapmanız gerekir. Şifre almak için SIFRE yazıp 2222'ye mesaj gönderebilirsiniz. Gelen şifre ile uygulamaya giriş yaparak güncel faturanızdan görüşme detaylarına erişebilirsiniz.

Turkcell Gizli Numara Bulma

Turkcell gizli numaraları bulmak için yapılan özel bir hizmet bulunmasa da rahatsız olduğunuz gizli numaraları engellemek için hizmet sağlar.

Turkcell Gizli Numara Engelleme

Cep telefonunuzdan *253# tuşlayarak hattınızı özel numaralara kapatabilirsiniz. Bu şekilde sizi gizli numaradan arayan kişiye, gizli numaralara aramaya kapalı olduğunuzu ve sizinle iletişime geçmek için numaranın görünür hale getirilmesi gerektiği bildirilir.

Turkcell tarafından tamamen ücretsiz olarak hizmete sunulan "Gizli Numaradan Arama Kısıtlama" servisini kullanarak da gizli numaradan yapılan aramaları engelleyebilirsiniz.

2. Vodafone Gizli/Özel/Bilinmeyen Numara Bulma

Vodafone da özel numara bulmak için herhangi bir hizmet vermemektedir. Operatörler, kişisel hakların korunması ve özel hayatın gizliliği esası kapsamında özel numara bulma hizmeti vermemektedir.

Burada özel numara bulduğunu iddia eden uygulamaların gerçeği yansıtmadığını da belirtelim. Gizli numara bulma, sadece operatörlerin sağlayabileceği bir hizmet olabileceği için operatörünüzün sağlamadığı veya sağlayamadığı hizmeti Play Store'da bulunan uygulamalar sağlayamaz. Günümüzde dolandırıcılığın bu konuda da karşınıza çıkacağını unutmamanızı ve bu tür uygulamaların sunduğu ücretli üyelikleri almamanızı tavsiye ediyoruz.

Gizli Özel Bilinmeyen Numara Bulma - Vodafone
Gizli/Özel/Bilinmeyen Numara Bulma - Vodafone

Numara Gizleme Servisi ve numara gizleme ile ilgili tüm kaynaklara buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer sizi sürekli rahatsız eden gizli bir numara varsa savcılığa giderek suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz de daha önce bahsettiğimiz gibi numaranızı gizli aramalara kapatmaktır. Bu şekilde telefonunuza gizli numaralardan gelen tüm çağrıları engelleyebilirsiniz.

Vodafone Bilinmeyen Numaralar Nasıl Öğrenilir?

Bir Vodafone operatörü kullanıcısı olarak sizi arayan numara görünüyorsa ve kime ait olduğunu bilmiyorsanız, "KIM" yazıp boşluk bırakarak arayan 10 haneli cep numarasını yazıp 7048’e mesaj atabilirsiniz. Ancak bu yöntemde, sorgulattığınız Vodafone bilinmeyen numaranın sorgulamaya kapatılmamış olması gerekiyor. Günümüzde bu çok bilinen bir yöntem olduğundan, sorgulatacağınız numara daha önceden sorgulamaya kapatılmış olabilir.

Vodafone Gizli (Özel) Numara Engelleme

Gizli numaranın kime ait olduğunu hukuki yollar dışında öğrenmek mümkün değildir. Ancak engellemek mümkündür. Eğer telefonunuza gelen gizli aramalardan sıkıldıysanız ve özel numaralara aramayı kapatmak istiyosanız buradan Vodafone'un ücretsiz "Gizli Numara Engelle" servisi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. İkinci bir alternatif olarak da müşteri hizmetlerini arayarak operatörünüzün bu hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Vodafone Gizli (Özel) Numara Engelleme
Vodafone Gizli (Özel) Numara Engelleme

Ayrıca Vodafone online işlemler üzerinden giriş yaparak da bu hizmetten faydalanabilirsiniz. "S" yazıp 7000'e göndereceğiniz ücretsiz bir mesaj ile şifre alabilir ve böylece Self Servise giriş yaparak gizli numaralardan gelen çağrıları engelleyabilirsiniz.

Son olarak önerebileceğimiz diğer bir yöntem de bir kısa mesaj ile Vodafone gizli nmaraları engellemektir. Mesaj bölümüne "GIZLI AC" yazarak 7046’ya kısa mesaj atarak numaranızı gizli aramalara kapatabilirsiniz. Bu şekilde gizli numaralardan gelen aramalar sizi rahatsız etmeyecek ve arayan kişiye gizli numaralardan gelen aramalara kapalı olduğunuz bildirilecektir. Ayrıca izli numaraları bu yolla engellediyseniz "GIZLI KAPAT" yazıp 7046'ya mseaj atarsanız, gizli numaraları engelleme servisini kapatmış olursunuz. Ancak unutmamanız gerekir, bu şekilde numaranızı yine gizli numaralara aramaya açmış olursunuz.

3. Türk Telekom Gizli/Özel/Bilinmeyen Numara Bulma

Gizli Özel Bilinmeyen Numara Bulma - Türk Telekom
Gizli Özel Bilinmeyen Numara Bulma - Türk Telekom

Türk Telekom'da diğer operatörler gibi gizli aramalardan gelen aramaların hangi numara ile yapıldığını öğrenebileceğiniz bir hizmet bulunmamaktadır.

Gizli numaralardan şikayetçiyseniz, savcılığa giderek suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bu uzun bir süreç olduğundan sizin için diğer yöntemleri de anlatalım.

Türk Telekom Bilinmeyen Numaralar Nasıl Öğrenilir?

Türk Telekom'un kullanıcıları için sunduğu Türk Telekom Bilinmeyen Numaralar Servisi bulunuyor. Bu servis aracılığı ile size gelen bilinmeyen numaranın kime ait olduğunu öğrenmeniz mümkün.

Türk Telekom'un sağladığı bilinmeyen numaralar servisi ile bilinmeyen numaraları öğrenmek için arama ekranın *100# tuşlayabilir veya 11811 "Türk Telekom Bilinmeyen Numara Öğrenme Servisi"ni arayarak ücretli sorgulama yapabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki Türk Telekom bilinmeyen numara öğrenmek için;

  1. Arayan numaranın görünmesi gerekmektedir.
  2. Numaranın Türk Telekom'a ait olması gerekmektedir.
  3. Sorguladığınız numaranın Türk Telekom rehberine kayıtlı olması yani rehberden sildirilmemiş olması gerekir.

Eğer sorguladığınız numara Türk Telekom'a aitse ve Türk Telekom'un rehberine kayıtlıysa bahsettiğimiz yöntem ile Türk Telekom bilinmeyen numarayı öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom Gizli Numara Engelleme

Diğer operatörler gibi Türk Telekom'da da gizli numaraları engellemek mümkündür. Türk Telekom gizli numara engelleme için buradaki ücretsiz gizli numara engelleme servisini kullanabilirsiniz.

İkinci bir seçenek olarak doğrudan operatörünüzün müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir veya operatörünüzün websitesindeki Online İşlemler'e giriş yaparak gizli numaralardan gelen çağrıları engelleyebilirsiniz.

4. Fatura Dökümü ile Özel Numara Bulma

Kullandığınız operatörün mobil uygulaması veya self servis hizmetinden faydalanarak gizli numaralardan gelen çağrılara ait numarayı öğrenebilirsiniz. Bu özelliği sadece hat sahipleri kullanabilmektedir. Bu nedenle hattın üzerinize kayıtlı olması gerekmektedir. Operatörünüze ait mobil uygulama için alacağınız şifrenin ardından giriş yaparak fatura dökümünüzden detaylı arama kaydına ulaşabilirsiniz.

5. Ücretli Bilinmeyen Numara Servisleri ile Bilinmeyen Numara Öğrenme

Bilinmeyen numara öğrenme hizmeti veren birçok firma var. Reklamlarda sıkça gördüğümüz 11880 gibi ayrı şirketler gibi operatörler de bilinmeyen numara hizmeti vermekte. Aşağıdaki tabloda bu operatörlerin bilinmeyen numaralar servislerinin numaralarını ve dakika başı ücretlerini inceleyebilirsiniz.

Hizmeti VerenNumaraÜcret
Turkcell118322 TL/DK
Türk Telekom118111,25 TL/DK
Vodafone118421,25 TL/DK
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Bilinmeyen Numara Servisleri ve Ücretleri

11880 ile Bilinmeyen Numara Bulma

11880 ve benzeri bilinmeyen numara öğrenme firmaları vasıtasıyla tüm operatörlere ait bilinmeyen numaraları öğrenebilirsiniz. Unutmamalısınız ki 11880 ve benzeri servislerden, elinizde olan bir numaranın sahibini sorgulayabilirsiniz. Gizli/özel aramaların kimliğini ne 11880 ne benzer servisler ne de operatörler verebilir.

11880 ile Gizli Numara Bulma
11880 ile Gizli Numara Bulma

11880, dakika başı 3.48 TL olarak ücretlendirilen bir bilinmeyen numara öğrenme servisidir. 11880'i arayarak Turkcell, Vodafone, Bimcell, Turk Telekom, ev telefonları gibi farklı numaralardan gelen çağrıların kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz.


Gizli numaralardan gelen çağrılardan rahatsız oluyorsanız veya tehdit ediliyorsanız yapmanız gereken resmi kurumlara başvurmaktır. Büyük bir tehdit altında değilseniz sizi özel numaradan arayan kişilere karşı alacağınız tedbir telefonunuzu gizli numaraya kapatmak olabilir. Operatörler, kullanıcılara gizli numara bulma veya özel numara bulma gibi hizmetler vermemektedir. Bunun en temel nedeni kişisel hakların korunmasıdır. Bu bağlamda kayıtlı tüm kullanıcılarının bilgisini paylaşmamaları gerekir. Ancak operatörler gizli numara bulma veya özel numara bulma hizmetini sağlamasalar da bu numaraların size ulaşmasını engelleyebilirler. Yapmanız gereken doğrudan operatörünüz ile iletişime geçerek telefonunuza gelen gizli numaraların engellenmesini sağlamaktır. Müşteri hizmetlerinizi arayarak bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Diğer yandan neredeyse hayatımızın bir parçası haline gelen internet alışverişlerini yaparken numaranızın diğer şirketlerle paylaşımına onay vermemeniz gerekir.

Özel numaralardan gelen çağrıların çoğu, şahsi numaranızı herhangi bir şekilde internet ortamında bir platformda paylaşmanız sebebiyle gelir. Tanıtım amaçlı arayan bu numaraları spam/engelli listenize eklemeniz, rahatlamanızı sağlayacaktır. Ancak gizli numaralardan çağrı alıyorsanız dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü dolandırıcıların sıkça kullandığı yöntemlerden biridir gizli numaradan aramak. Günümüzde polis ve devletin diğer kurumları tarafından da bu konu ile ilgili bilgilendirme mesajları sıkça gönderilmektedir.

Çağrı yapan numarayı tanımıyorsanız ve sizi rahatsız ediyorsa savcılığa suç duyurusunda bulunarak güvenliğiniz için gereken tedbiri almanızı öneriyoruz. Son olarak yine günümüzde yaygın kullanılan ve tamamıyla sonuç alamayacağımız Play Store'da bulunan gizli numara bulma uygulamaları, kesinlikle uzak durulması gereken uygulamalardır. Operatörünüzün sağlayamadığı hizmeti bu tarz uygulamalardan edinemezsiniz. Özellikle Google Play Store ve iOS App Store uygulama mağazaları dışından apk dosyası ile bu tür bir uygulama yüklemeyi düşünüyorsanız, bilmelisiniz ki bu uygulamalar genellikle virüslüdür ve dolandırıcıların kullanmayı tercih ettiği yöntemlerden biridir.

Gizli (özel) numara bulma ile ilgili deneyimlediğiniz bir yöntem var mı?Gizli numaralardan gelen çağrılar ile ilgili tavsiye veya düşüncelerinizi neler? Aşağıdaki yorum alanından biz ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz var mı? Eğer siz de tanıtım mesajlarından bıktıysanız, iys (ileti yönetim sistemi) ile sms şikayet, mesaj engelleme yazımıza bir göz atmanızda fayda var.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın