Son Güncelleme: 29 Mayıs

Nasıl Oyuncu Olunur? Dizi, Film, Tiyatro Oyuncusu Olmanın Yolu ve Oyunculardan Tavsiyeler

Nasıl oyuncu olunur diye merak edip araştırmak, hepimizin hayatında bir kez de olsa yaptığı birşey olsa gerek. Siz de nasıl oyuncu olunacağını merak etmiş ve araştırma yapmaya başlamışsanız, bir anda kendinizi bu sayfada buldunuz demektir. Küçük yaşlarda başlayan ilgi doğrultusunda oyuncu olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Kendi yeteneklerini keşfetmiş kişiler, daha temkinli adımlarla ilerliyor. Ancak kendini henüz keşfedememiş fakat oyuncu olma merakı bulunan isimler de yok değil. Hangi yolu izlemesi gerektiğini bilmeyenler için hazırladığımız oyuncu olma rehberine hoşgeldiniz.

Peki oyuncu nasıl olunur? Oyuncu olmak için ne yapılmalı, nasıl eğitim alınmalı, nelere dikkat edilmeli, gerekenler ne? Bu ve benzeri soruları sizler de kendinize soruyor olabilirsiniz. Öncelikle oyunculuğun ne olduğunu bilmeli ve sonrasında bu yolda yapılması gerekenleri adım adım takip etmelisiniz.

Kendinizi keşfetmiş ya da keşfetmemiş dahi olsanız, merakınız sizlere yardımcı olacaktır.

Oyuncu Nedir? Nasıl Oyuncu Olunur?

Oyuncu, genel anlamda bakıldığında "sanatçı" olarak düşünülmektedir. Bu sanatçı kişiler, karakter analizi yaparak karakteri canlandırma işini üstlenirler. Biraz yetenek ve biraz da eğitim ile günümüzde profesyonel oyunculuk yapan binlerce kişi bulunmaktadır.

Nasıl Oyuncu Olunur
Nasıl Oyuncu Olunur

Nasıl oyuncu olacağını bilmeyenler, oyunculuğun ne olduğunu kavramak ile işe başlamalıdır. Daha sonra gereken özelliklerin veya kriterlerin ne olduğunu bilmelidir.

Oyuncu Olmak için Gerekenler

Kişi kendini analiz etmeli ve bu konuda fikir edinmelidir. Her işte olduğu gibi eğitimin önemi burada da karşımıza çıkmaktadır. Eğitim ile kendini keşfetmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve yeteneği harmanlayarak yola devam edilmesi oldukça iyi olacaktır. Oyuncu olmak için gerekenleri, beceriler (yetenekler) ve eğitim olarak 2 alt başlıkta ele alabiliriz:

1. Beceriler (Yetenekler)

Oyuncu nasıl olunur sorusunun peşine düşen biri, bu yolda ilerlemeden önce kendinde aşağıda listelediğimiz özellikleri aramalı. Özellikle gözlem kabiliyeti, oyunculuğun olmazsa olmazlarından. Özünde "karakter canlandırma" olan oyunculukta, iyi bir gözlem yeteneği, en iyi performansı sergilemede işinizi kolaylaştıracak temel klavuzdur.

 • Gözlem Gücü: Bir davranışı, bir hareketi ya da herhangi bir olayı gözlemlemek, oyunculuk için oldukça fayda sağlayacak bir özelliktir. Gözlem gücünüz sayesinde analiz etme yeteneğiniz de yaşam boyu gelişir.
 • Duygusal Zekâ: Sanatsal yeteneklerin daha ağır bastığı duygusal zekanın gelişmiş olması, bu yolda sizleri bir adım öne atacaktır.
 • Diksiyon: Konuştuğunuz zaman, bir şeyi anlatma ya da karşı tarafa ifade etme gücünüz ne kadar iyi olursa sizin için o kadar iyi olacaktır.
 • Beden Dili: Diksiyon gibi beden dili de birçok şeyi ifade ederken oldukça mühimdir. Diksiyon yeteneğinin yanı sıra beden dilini kullanmak da izleyici ile oyuncu arasındaki iletişimi güçlü kılacaktır.
 • Sesi İyi Kullanma: Farklı karakterler için farklı ses özellikleri gerekecektir. İyi bir ses hakimiyeti elbette gereklidir, ancak eğitim ile bunu geliştirmek de mümkün.
Oyuncu Nasıl Olunur
Oyuncu Nasıl Olunur

2. Eğitim

Eğitim alabilmek için farklı yollara başvurabilirsiniz. Oyunculuk eğitimi veren kurslara ve okullara katılabilirsiniz. Ancak yalnızca kurs yardımı ile iyi bir oyuncu olmak yeterli olmayabilir. Bu anlamda oyunculuk eğitiminizi lise ve üniversite bölümleri okuyarak derinleştirmeniz gerekebilir.

Nasıl oyuncu olacağınızı düşünmeye başladığınızda eğer aklınızda, bu anlamda eğitim almak varsa daha doğru bir tercih olacaktır.

Öncelikle eğitimi lise yıllarında almaya başlayabilirsiniz. Güzel sanatlar liseleri bu anlamda eğitim vermeye başlayan liselerdir. Böylelikle tiyatro okuyabilirsiniz.

Eğer eğitiminizi daha da ilerletmek için üniversite tercihini de bu yönde yapmanızda fayda var.

Oyuncu Olmak için İpuçları ve Tavsiyeler

Oyuncu olma hayaliniz doğrultusunda kendinize daha fazla şey katmak isteyebilirsiniz. Nasıl oyuncu olacağını biliyor ancak kendinizi öne çıkarmak da istiyor olabilirsiniz. Bu noktada kişisel gelişime önem vermek oldukça faydalıdır. Aşağıdaki küçük listedeki gibi birçok kişisel gelişim yöntemleri ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

 • Gözlem Yapmak: Çoğu alanda olduğu gibi kendi uğraşları ile alakalı farklı kişileri takip etmek sizlere farkındalık kazandıracaktır. Bu alanda uzmanlaşan profesyonel oyuncuların deneyimlerini bilmek, karşınıza çıkabilecek durumlara karşı sizleri hazırlayacaktır.
 • Sık Sık Kitap Okumak: Kişisel gelişim için en önemli maddelerden biri de kitap okumaktır. Sanatçı bir kişinin karakter görmek açısından başvurabileceği en iyi yöntemdir. Diksiyon, anlatım ve kendini, etrafı keşfetmek açısından oldukça önem arz etmektedir.
 • Eğitim Almak: Sadece bir yerden değil farklı yerlerden eğitim almak da izlenebilecek yollardan biri. Bir olaya farklı gözler ile bakmak, farkındalık kazanmanızı sağlayacaktır.
 • Sabırlı Olmak, Vazgeçmemek: Her zaman hemen her şeyi elde edemiyoruz maalesef. İnsan olarak isteklerimize ulaşamayınca vazgeçme eğilimi gösterebiliyoruz. Ancak bir şeyi istiyorsak pes etmemeli ve her yenilgide tekrar tekrar denemeliyiz.
 • Bulunduğunuz Yeri Değerlendirin: Alabildiğiniz kadar yeniliği alın. Bulunduğunuz alanda rekabetin olması demek, farklı kişileri analiz etmenize ve daha fazla deneyim edinmenize yardımcı olacaktır.
 • Kendinizi Tanımaya Gayret Edin: Yeteneklerinize yoğunlaşın. Diğer kişilerden sizi farklı kılacak olan özellikleriniz kullanmak ve geliştirmek sizi bir adım öne çıkarabilir.

İpuçlarını kullanarak daha iyi nasıl oyuncu olunacağını artık biliyorsunuz. Kendinizi geliştirmekten geri durmayın.

Ajans Nedir? Ne İşe Yarar?

Oyunculuk anlamında genellikle başvuru yapılabilecek yerleri cast ajansı olarak varsayabiliriz. Bu yerler eğitimden ziyade genellikle biraz yetenek ve fiziksel kapasitenize göre sizleri değerlendirmektedir. Aldığınız eğitimleri değil de genellikle tipleme bazlı işlevselliğe sahiptir. Kısa yoldan oyunculuk hayatına atılmayı düşünen insanlar, genellikle bu yolu tercih etmektedir. Ancak pek sağlıklı değildir. Bunun sebebi sizin yeteneklerinizin, değil görünümünüzün baz alınmasıdır.

Ajans Nedir - Oyunculuk Ajansları
Ajans Nedir? - Oyunculuk Ajansları

Ajanslara kayıt yaptırmış kişiler, o ajansın bünyesinde bekletilmektedir. Bir proje için oyuncu arayışında olan yönetmen ya da senarist kimseler ajanslara talep oluşturmaktadır. Bu talepler genellikle proje sahibinin kafasındaki görünüme en yakın kişiler için yapılmaktadır. Eğer ajansa kayıt yaptırmış ve proje yönetenin aradığı görünüme yakın birisi iseniz ajans sizin ile iletişime geçmektedir.

Oyuncu Olmak için Hangi Okullara Gidilmelidir?

Oyuncu olmak için hangi okula gitmek gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Veya farklı farklı eğitimler almak isteyebilirsiniz. Alacağınız eğitimleri kademeli olarak büyütmek isteyebilirsiniz. Yapmanız gereken yalnızca belirli sınavlardan belirli puanlar almak ve yetenek sınavlarını kazanmaktan meydana gelmektedir.

Çocuk yaşlardan başlayarak eğitim alabilirsiniz. Kurs anlamında destekler ile çocuk yaşta oyunculuğa başlamak mümkün. Ancak oyunculuk eğitiminde ayrışma, lise yıllarında başlıyor. Dolayısıyla güzel sanat lisesi eğitimi ile başlayan tiyatro faaliyetleri, üniversite yıllarında daha da ilerlemekte.

Oyunculuk Eğitimi - Lise, Üniversite
Oyunculuk Eğitimi - Lise, Üniversite

Lise sonrası oyunculuk eğitimi için güzel sanatlar üniversitelerini tercih edebilir veya radyo ve televizyonculuk bölümü okuyabilirsiniz. Her üniversite, kendi bünyesinde yetenek sınavı duyurusunda bulunuyor. Yetenek sınavlarına girebilmek için üniversite sınavında baraj puanı veya üzeri bir puan almanız ilk aşama için yeterli olacaktır.

Ülkemizde bu eğitimleri veren üniversiteler:

 • Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü
 • Beykent Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü
 • Bilkent Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü
 • Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü
 • Maltepe Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü
 • Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü
 • Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü

Oyuncu Olmak için Hangi Bölüm Okunmalı?

Oyunculuk eğitimi almaya karar verdiyseniz ve bu ydoğrultuda üniversite okumak istiyorsanız, sıradaki soru bu olacaktır. Oyuncu olmak için hangi bölüm okunmalı veya hangi fakülte/bölüm tercih edilmelidir?

Oyuncu olmaya karar veren biri üniversite tercihi yaparken bölümün bulunup bulunmamasına dikkat etmelidir. Güzel sanatlar fakültesi veya devlet üniversitesi konservatuvarı tiyatro bölümü tercihinde bulunulmalıdır.

Oyuncu Olmak için Konservatuvar Şart mı?

Eğer çocuk yaşta bir birey değilseniz konservatuvar eğitimi sizin için oldukça önem arz ediyor. Şart olmasa bile oyuncu olmak isteyenler için oldukça değerlidir, her zaman tercih sebebidir. Bu nedenle konservatuvar eğitimi şart değil ancak çok önemlidir.

Oyuncu Olmak Kolay mı? Zor mu?

Oyunculuk Zor mu

Her işin bir zorluğu vardır diye boşuna söylemiyor büyüklerimiz. Bir yola yürümek istiyorsanız, zorluklara katlanmak mecburiyetindesiniz. Oyuncu olmanın zor mu kolay mı olduğu hakkında fikir sahibi değilseniz ve bu soruya zor cevabını alsanız vazgeçer miydiniz?

Eğer cevabınız evet ise yol yakınken geri dönmelisiniz. İşin zorluğunu üstlenmeden o işi başarmış sayılmazsınız. Oyunculuk da elbette öğretmen, doktor, mühendis gibi bir meslektir ve kendi karakteristiğinde zorluklar barındırmaktadır.

Oyunculuk mesleğini icra eden kişiler ezber yapmaktan tutun o karaktere benzemek için fiziksel anlamda değişikliklere bile başvurmaktadır. Sevmese dahi bunu yapmak zorunda olan çokça oyuncuyu kendiniz de görmüş olmalısınız. Kilo alıp vermek, belirli egzersiz ya da sporları yapmak, kişiliği ile alakası olmayan birine benzemeye çalışmak, sayfalarca senaryo ezberlemek vs.

Bir işi yapmak istiyorsanız eğer zorluk, kolaylık değil de neler yapmanız gerektiğine odaklanmalısınız.

Dizi Oyuncusu Nasıl Olunur?

Oyuncu olmak ile eş değer düşünülebilir. Yalnızca dizilerde veya filmlerde oynamak isteyebilirsiniz. İzleyeceğiniz yol aynıdır. Dizi oyuncusu nasıl olunur diye düşünüyorsanız oyunculuk ile ilgili olan yolu takip etmelisiniz.

Oyuncu olmak ile eş değer düşünülebilir. Yalnızca dizilerde veya filmlerde oynamak isteyebilirsiniz. İzleyeceğiniz yol aynıdır. Dizi oyuncusu nasıl olunur diye düşünüyorsanız oyunculuk ile ilgili olan yolu takip etmelisiniz.

Dizi Oyuncuları Talat Bulut ve Şevval Sam - Yasak Elma Dizi Setinden Bir Kare
Dizi Oyuncuları Talat Bulut ve Şevval Sam - Yasak Elma Dizi Setinden Bir Kare

Bir dizide oyuncu olmak için genellikle ajans kaydı yaptırılmaktadır. Cast, yani kamera önünde rol alan kişilerin seçimi için tercihler sık sık değişkenlik gösteriyor. Cast sorumluları çokça kez sizleri reddedebilir. Özellikle oyunculuk camiasında reddedilmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz, buna alınmamanız gerekiyor.

Alemin Kralı Dizisinde Şafak Sezer'in En Büyük Kızını Oynayan Elvin Levinler
Organik Aşk Filmi'nin Oyuncuları Ceyda Kasabalı ve Onur Özaydın

Dizi oyunculuğu için ajans başvuruları ardından sabırlı olmalı ve sizlere gelen teklifleri değerlendirmelisiniz. Figüran olarak oyunculuk kariyerine adım atmış çokça ünlü isim bulunmaktadır. Oyunculuk kariyerinizi ilerlettikçe nasıl oyuncu olunacağını öğrendiğiniz gibi olduğunuz konumu korumak için de bazı şeyleri dikkate almalısınız. Örneğin toplantı, gala ya da açılış tarzı etkinliklere katılmanın başka isimler ile tanışmanıza aracı olacağını unutmayın. Geniş bir çevre daha fazla fırsat demek.

Çocuk Oyuncu Nasıl Olunur?

Çocuk oyuncularda çoğu zaman belli başlı yetenekler aranmaktadır. Eğitim hayatı göz önüne alınamayacağı için daha çok doğuştan gelen becerilere dikkat edilmektedir. Aynı zamanda kendini çocuk yaşta geliştirdiği yönelim ya da eğiliminin olup olmaması da öne arz etmektedir. Eğer doğuştan yetenekli bir çocuğa sahipseniz ya da o kişi benim diyorsanız cast ajanslarına başvurmanız faydalı olacaktır.

Çocuk oyuncularda aranan belli başlı özellikler:

 • Kendini geliştirmeye açık olması, eğitimden kaçmaması ve kendini geliştirmeye olan inancının tam olması.
 • Sabırlı olması, reddedildiğinde vazgeçip pes etmemesi, oyunculuğa karşı kendini soğutmaması.
 • Sağlam bir özgüven. Sahne karşısında durabileceğine, kamera karşısında çekingen olmayacağına inanması. İnsanlara karşı utangaç değil de kendinden emin bir tavır takınma kabiliyetine sahip olması.
 • Meraklı kişilik. Bu merakının araştırma yetisine etkisi olacağını biliyoruz. Bu sebepten merakını korumalı ve araştırma özelliğine önem vermeli.
 • Küçük yaşta da olsa kitap okuma alışkanlığı kazanması. Kitap okumanın kendisini geliştireceğini bilmesi ve kitap okumaktan sıkılmaması.
 • Ezber yapma konusunda kendini geliştirmeye çalışması ve gelişmeye açık olması.

Film Oyuncusu Nasıl Olunur?

Oyunculuğu iyi anlamış birisi iseniz hangi alanda oyunculuk yapmak istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Film oyuncusu nasıl olunur diye kendinize soruyorsanız eğer, cevabı, bu aşamaya ulaşana kadar epeyce yol kat etmelisiniz olacaktır. Örneğin eğitim almalısınız, ajans ya da kurslara başvuruda bulunmalısınız. Dış görünüşünüze özen göstermeli ve kişisel bakımınıza dikkat etmelisiniz.

Oyunculuk için çıkacağınız yolda veya izleyeceğiniz rotada bu aşamaya ulaşmak sizlerin elinde. Eğer filmlerde rol almak istiyorsanız önceliğiniz oyuncu olmak olmalıdır. Dizide oynamak gibi düşünülebilir. Eğitim almalı, bu yolda kendinizi geliştirmek için uğraşlara sahip olmalısınız. Oyunculuk için gereken her şeyin film oyuncusu olmak için de geçerli olduğunu unutmamalısınız.

Dizilerdeki oyuncular göz önüne alınırsa, herkese uyarlanabilecek tipler olduğu düşünülebilir. Ancak film oyuncularında daha fazla akıllarda kalacak ve özel olacağı düşünülen kişiler film oyunculuğu için tercih ediliyor..

Güzel olmak veya yakışıklı olmaktan öte, sizleri başkalarından ayıracak özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Tiyatro Oyuncusu Nasıl Olunur?

Tiyatro oyuncusu olmak, bazı durumlarda dizi ya da film oyunculuğuna nazaran daha kolay olabilmektedir. Eğer kendi yeteneklerinizi keşfetmiş biriyseniz, eğitim almak zorunda kalmayabilirsiniz. Ancak oyunculuk yaptığınızı unutmayarak sonsuza dek kendinizi geliştirmeye devam edeceğinizi bilmelisiniz.

Elbette eğitim alarak oyuncu olma yolunda ilerlemeniz en doğru seçim olacaktır. Güzel sanatlar fakültesi ya da tiyatro bölümü olan bir üniversiteyi tercih edebilirsiniz.

Tiyatro Oyuncuları - Tiyatro Oyuncusu Olmak
Tiyatro Oyuncuları - Tiyatro Oyuncusu Olmak

Günümüzde farklı farklı kurslar bulunuyor. Bu kurslar okul eğitimlerinde olduğu gibi bu yolda size katkı sağlayabilir. Ufak çaplı da olsa tiyatro gösterimlerinde rol almak, tiyatroculuk anlamında ilerlemesinize sebep olacaktır.

Okuma alışkanlığı, tiyatro oyuncuları oldukça önemli. Dizi ve film oyunculuğuna nazaran doğrudan izleyici ile karşı karşıya geliniyor olması, sanatsal anlamda oyunculuğa boyut kazandırmaktadır. Bu sebeple dizi ya da film oyunculuğunu değil tiyatro oyunculuğunu tercih eden bir kitle de mevcut.

Ünlü Oyuncuların Oyuncu Olmak İsteyenlere Tavsiyeleri

Söyleyeceğim şey şu, iki seçeneğiniz var. Bekleyeceksiniz biri sınav açsın. Birisi imkân versin ya da ikinci seçenek ki ben onu tavsiye ederim. Yapın. Oyunculuk mu yapmak istiyorsunuz, yapın. Kendi aranızda tiyatro kurun. Nerede olursa olsun. Çünkü önemli olan siz o mesleği mi yapmak istiyorsunuz yoksa o meslekten ötürü meşhur mu olmak istiyorsunuz.

Yılmaz Erdoğan

Özellikle bence kendilerine sormaları gereken soru şu; eğer oyuncu olmak istiyorlarsa oyunculuk dışında farklı bir şey yaparak eşit derecede mutlu olur muyum ben? Yanıt evet ise asla oyunculuk yapmasınlar. Mutsuz olurlar. Ama yanıt hayırsa yani oyunculuk dışında hiçbir şey onları mutlu edemeyecekse zaten oyuncu olacaklar. Onlara yapacak bir şey yok. Bu karardan sonra yapılacak çok şey var. Kendinizi geliştirmek, kendinizi donatmak.

Haluk Bilginer

Hiçbir ajansa parayla kayıt olmamanız gerekir. Şehrin tiyatrosunda yetişmiş arkadaşları zaten kendimiz gidip buluyoruz. Dolayısıyla da bunu yapmayın.

Emre Kınay

Oyuncu Olmak için Eğitim Şart mı?

Oyuncu olmak için eğitim alma şartı bulunmuyor. Birçok büyük oyuncu, hiç eğitim almadığı halde parmakla gösteriliyor, eğitim almış oyunculardan daha çok izleniyor.

Eğer oyunculuğa yatkın olduğunuzu düşünüyor ve nasıl oyuncu olunacağını araştırıyorsanız, siz onlarca eğitim almamış büyük oyuncuya rağmen eğitim almayı tercih edin. Alacağınız eğitim, yetenekleriniz ile birlikte iyi bir oyuncu olma yolunda size yardımcı olacak.

Tiyatro Kursunda Neler Öğretilmektedir?

Sanatsal bir alan olması itibariyle tüm tiyatro kurslarının izlediği sabit bir müfredat yoktur. Ancak aşağıdaki küçük liste, verilen temel eğitimlerdendir.

 • Yaratıcı doğaçlama
 • Zaman mekân kullanımı
 • Hareket ve beden dili kullanımı
 • Koordinasyon
 • Konsantrasyon ve odak çalışması

Oyunculuk Atölyesi Nedir?

Oyuncu olmak isteyen kişilere temel eğitimin verilmesinin amaçlandığı atölyeler olarak düşünülebilir. Uygulamalı ve akademik anlamda temel bilgiye sahip olmak ve hobi amaçlı tiyatro ile uğraşmak isteyen kişiler çokça başvurmaktadır.


Sonuç olarak bakıldığında eğer kendi kendinize “nasıl oyuncu olunur?” diye soruyorsanız bu yolda adım atmaya başlıyorsunuz demektir.

Öncelikle oyunculuğun bir sanat olduğunu bilmelisiniz. Kendinizi bu alanda ilerletmek istiyorsanız uzun vadede takip edeceğiniz yolu kararlaştırarak işe başlayabilirsiniz.

Yaşınızın bir önemi yok. Eğer iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız, yapacağınıza olan inancınızı kaybetmeyin. Bu yolda ilerlerken reddedilmeyi asla büyütmeyin. Güzel sanatlar okumak ya da tiyatro bölümü okumak arasında tercihinizi yapın. Bir güzel sanatlar lisesinde eğitim alarak oyunculuk eğitiminize daha erken başlayabilirsiniz. Eğitim alamıyorsanız, çeşitli kurslara kayıt yaptırabilirsiniz.

Kendinizi geliştirmekten asla geri durmamalısınız. Kitap okumalı, sabırlı olmalı, gözlem yapmalısınız. Böylece diğer oyunculardan farklı olabilmek için kendinizi keşfetmiş olacaksınız. Eğer karar verdiyseniz bu yolda ilerlemiş insanları takip etmekten de geri durmayın.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın