Son Güncelleme: 29 Mayıs

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir? Modem/WiFi Şifremi Unuttum!

İnternet; sağlık, eğitim, iş ve daha birçok alanda otoriter bir yer edinerek hayatımızın olmazsa olmazlarından biri olmuş durumdadır. Hal böyleyken ev ve iş yerlerinde sabit internet ile birlikte modem kullanma zorunluluğu da beraberinde geliyor. Bir internet sağlayıcı vasıtasıyla edindiğimiz internet bağlantısı, neredeyse birçok problemin daha kolay çözümüne erişebilmemizi sağlıyor.

Modem şifresi, internet sağlayıcıları tarafından ilk kurulum esnasında öntanımlı olarak verilir. İlk kurulumdan sonra güvenlik veya modem kontrolü gibi nedenler şifreyi değiştirmemizi gerektirir ancak bazen şifrelerimizi kaydetmeyi unuturuz. Modem şifresi değiştirmek aslında doğru bir işlemdir. Ancak modem şifresi unutulduğunda modem kontrolünü sağlayamayız. Bu durumda modem şifresinin nasıl değiştirildiğini bilmek, modem kontrolüne erişim için geriye kalan tek seçenek oluyor.

Modem şifrenizi unuttuysanız ve modem şifresinin nasıl değiştirildiğini araştırıyorsanız doğru yerdesiniz. Şimdi, birlikte, modem şifresi değiştirme yöntemleri nelerdir? İnternet sağlayıcıların kullandığı IP adresleri nedir? Farklı internet sağlayıcılardan aldığımız (Türk Telekom, Süperonline, Vodafone, Turkcell ve TurkNet) modemlerin şifresi nasıl değiştirilir? Farklı bir yöntem olan mobil uygulama ile modem şifresi değiştirme gibi detayları inceleyelim.

Ev veya iş yerinize internet bağlatmak istiyorsanız yapmanız gerekenler; alt yapınızın izin verdiği internet sağlayıcılara internet başvurusu yapmak ve bir modem edinmektir.

Modem konusunda iki alternatifiniz bulunuyor. İlki, internet sağlayıcınızdan internet paketi ücretine ek olarak aylık taksitlerle ödemek üzere satın alabileceğiniz modemdir. Bu modem, internet sağlayıcı tarafından verilir ve herkese verilen standart bir modemdir. İkincisi ise alt yapınıza uygun modemi dışarıdan temin etmeniz.

Bu noktada internet sağlayıcılardan alınan modemlerin, genellikle yeterli kapasiteye sahip olmadıklarını söyleyebiliriz. Yani örnek verecek olursak, geniş bir eviniz varsa ve interneti bağlatmayı düşünüyorsanız, geniş menzilli bir modeme ihtiyacınız var demektir. Ancak internet sağlayıcılarının temin ettiği modemlerde menzil genişliği değişmediğinden, bu modem sizin için yetersiz olabilir.

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?
Farklı modem markalarında modem şifresi değiştirme: ZxXEL kullanıcı arayüzü ile modem şifresi değiştirme
 • Tenda
 • Keenetic  
 • TP-Link
 • ASUS
 • ZyXEL
 • Huawei
 • Airties

gibi birçok modem markası vardır.

İnternet bağlatmak istiyor ve kendi modeminizi kendiniz almak istiyorsanız modem türlerini bilmeniz gerekiyor. ADSL, VDSL ve fiber destekli olmak üzere 3 tür modem vardır. Modemler internete erişimin kilit noktası olduğundan modem seçimi oldukça önemlidir. Sorunsuz ve hızlı bir internet erişimi istiyorsanız, alt yapınıza uygun en iyi modemi tercih etmeniz gerekecektir. Bu noktada modem türlerini ve modemler ile ilgili diğer ipuçlarını daha detaylı incelemek isteyenler en iyi modemler incelememize göz atabilirler. İyi bir modem alırsanız hem çok daha hızlı hem de daha güvenli bir internete sahip olacaksınız.

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Bulunduğunuz bölgenin alt yapısına bağlı olarak tercih etmeniz gereken modem türü değişecektir. Ancak modem şifresini değiştirirken kullanılan yöntem neredeyse tüm modem markalarında aynıdır. Modemlerde şifreleme işlemi, güvenlik amacıyla yapılan bir işlem olmakla birlikte, bilgisayarınızı uzaktan kontrol etmeyi ve kişisel bağlantı ayarlarınızı kendinize özel bir şekilde yapabilmenizi de sağlar.

Açılımı Wireless Fidelity (kablosuz uygunluk) olan Wi-Fi, kablosuz bağlantı alanı anlamını taşır. Wi-Fi şifresi belirlemek ve modeminizin adını değiştirmek için modem ara yüzüne giriş yapmanız gerekir. Modeminizin şifresini değiştirmediyseniz, ilk kurulumu esnasında size verilen kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak modeminizin kullanıcı arayüzüne giriş yapmayı denemelisiniz.

Modem şifresini değiştirme:

 1. İnternet sağlayıcınız ile iletişime geçerek kullanıcı adı ve modem şifresi talep etmek,
 2. Modemi resetleyerek ilk kurulum esnasında verilen kullanıcı adı ve şifre ile modem arayüzüne giriş yaparak şifreyi değiştirmek.

Farklı internet sağlayıcıların iletişim numaraları;

Modem Şifremi Unuttum! İnternet Sağlayıcısı ile İletişime Geçemiyorum! Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Modem şifrenizi unuttuysanız ve modeminizi resetleyerek modem şifrenizi değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Modemi resetlediğinizde, ilk kurulumdan sonra modem arayüzüne girmek için kullandığınız kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız olacaktır. Bu kullanıcı adı ve şifre ön tanımlı olarak modem üretildiği zaman fabrikada atanır. İnternet sağlayıcıların müşterilerine internet kurulumu esnasında verdiği modemlerin ön tanımlı (ilk) kullanıcı adı ve şifreleri için aşağıdaki adımları takip edin.

Temel olarak modem şifresi değiştirme adımlarının ilki, eğer modem şifresini bilmiyorsanız, modemi resetlemektir. Daha sonra aşağıdaki IP adreslerini kullanarak modem arayüzünüze girmeli ve aşağıdaki kullanıcı adı/şifresi kombinasyonlarını deneyerek giriş yapmalısınız. En son adım olarak şifre değiştirme menüsünden modem şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bu yöntem ile ZyXEL, Keenetic ve Huawei gibi farklı marka modemlerin şifresini değiştirmek mümkündür.

Modem ve Wi-Fi şifresini değiştirmek için IP adresini bilmeniz gerekiyor. Bilgisayarınızdan IP adresinizi şu şekilde öğrenebilirsiniz:

 1. Windows+R kısayolunu tuşlayarak Çalıştır programını açın ve ardından buraya cmd yazarak enter tuşuna basın.
 2. Karşınıza çıkan ekrana ipconfig yazın ve tekrar enter tuşuna basın. Burada Default Gateway kısmında yazan 192.168.1.1 kullandığınız IP adresidir.

Kullandığınız modeme göre değişen IP adreslerini, modem marka ve model bilgisi ile aratarak da bulabilirsiniz.

 1. Modem Arayüzünü Açın

  Türkiye'de internet sağlayıcısı olarak hizmet veren Türk Telekom, TurkNet, Turkcell ve Vodafone 192.168.1.1 IP adresini kullanılırlar. Ancak bazen modem markasına bağlı olarak farklı IP adresi kullanmanız gerekebilir. Eğer 192.168.1.1 IP adresi ile modem arayüzünüze giriş yapamıyorsanız, 192.168.1.2 veya 192.168.2.1 IP adreslerini de denemelisiniz. Tarayıcınızın adres kısmına doğru IP adresini yazdığınız zaman tarayıcınız sizi modem arayüzüne yönlendirecektir. Doğru IP adresini kullanarak modem arayüzüne ulaştıysanız geriye modem şifrenizi değiştirmek kalıyor.

 2. Modem Arayüzünde Giriş Yaparak Modem Şifresini Değiştirin

  Türk Telekom modem şifresi değiştirmek için deneyebileceğiniz ön tanımlı giriş bilgileri:

  Kullanıcı adı: admin
  Şifre: ttnet veya admin
  Şifre Değiştirme Menüsü: işlemler menüsü kısmından şifrenizi değiştirin.

  Süperonline modem şifresi değiştirmek için deneyebileceğiniz öntanımlı giriş bilgileri:

  Kullanıcı adı: admin
  Şifre: superonline
  Şifre Değiştirme Menüsü: işlemler menüsü kısmından şifrenizi değiştirin.

  Vodafone modem şifresi değiştirmek için deneyebileceğiniz öntanımlı giriş bilgileri:

  Kullanıcı adı: admin
  Şifre: admin
  Şifre Değiştirme Menüsü: Kablosuz şifre ayarı kısmından şifrenizi değiştirin.

  Turkcell
   modem şifresi değiştirmek için deneyebileceğiniz öntanımlı giriş bilgileri:

  Kullanıcı adı: 1234 veya admin 
  Şifre: admin
  Şifre Değiştirme Menüsü: Yerel ağ ayarlarına gidin. Ardından kablosuz ağ ayarlarında bulunan kablosuz ağ şifreleme kısmından şifrenizi değiştirin.

  TurkNet Modem Şifresi Değiştirmek için deneyebileceğiniz öntanımlı giriş bilgileri:

  Kullanıcı adı: admin 
  Şifre: 1234, admin veya turknet 
  Şifre Değiştirme Menüsü: Ağ > Kablosuz Ağ Ayarları > Kablosuz Ağ Şifreleme > SSID > "Burada Ön Paylaşımlı Anahtar" yazan kısım şifrenizi belirleyeceğiniz kısımdır.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi biliyorsanız, modeminizin şifresini değiştirmek kolay olacaktır. Ancak şifrenizi unuttuysanız modeminizi resetlemeniz gerekir. Modemi internet sağlayıcınızdan aldıysanız ve şifrenizi unuttuysanız, İnternet servis sağlayıcınızdan kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenebilirsiniz. Modeminizi internet sağlayıcısından almadıysanız, satın aldığınız modemin kullanım klavuzunda ve genellikle modemin arkasında modem şifresi yazar.

Modemi resetleyerek şifreyi değiştirmek isterseniz, ilk kurulum esnasında kullandığınız kullanıcı arayüzü ve şifresini bilmeniz gerekir. Modeminizin reset tuşuna 10 saniye basılı tutarak resetlemeyi yapabilirsiniz. Modemi resetledikten sonra ilk kurulum esnasında size verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Kullanıcı adı ve şifresini bilen modem kullanıcıları için sırasıyla Türk Telekom (ttnet), Süperonline ve Vodafone modemlerin şifresinin mobil uygulamalar ile nasıl değiştirildiğini anlatalım.

Mobil Uygulamalar ile Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Modem şifresi, internet sağlayıcıların kendi uygulamaları ile de değiştirilebilir. Öncelikle internet sağlayıcınızın mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Mobil uygulamayı indirdikten sonra mevcut şifrenizin ve kullanıcı adınızın bulunduğu kullanıcı ayarlarına giderek şifrenizi kolayca değiştirebilirsiniz.

Örneğin Türk Telekom Online İşlemler mobil uygulaması ile modem şifresi nasıl değiştirilir gösterelim.

Türk Telekom Online İşlemler mobil uygulaması ile modem şifresi değiştirmek için;

 1. Türk Telekom Online İşlemler menüsüne giriş yaptıktan sonra kullanıcı kısmına gidin.
 2. Burada internet şifre değiştirme kısmına dokunun.
 3. Buradan mevcut şifrenizi biliyorsanız değiştirebilirsiniz. Şifrenizi bilmiyorsanız müşteri hizmetlerini arayarak şifrenizi öğrenebilir ve değiştirebilirsiniz.

Modem markaları değişse de genel olarak modem şifrenizi bu yöntemler ile değiştirebilirsiniz. Burada önemli olan internet tarayıcınıza modem IP adresini doğru yazmanız. Genelde birçok modem markası 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 IP adreslerini kullanırlar. Modem arayüzüne girmek için bu IP adreslerini sırayla Chrome gibi bir tarayıcıda adres satırına yazarak girmeye çalışın. Bu IP adresleri ile modem arayüzüne giriş yapamıyorsanız, modeminizin marka ve modelini arama motoruna yazarak IP adresinizi öğrenebilirsiniz. Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra şifre değiştirme ekranından minimum 8 haneli bir şifre oluşturmanız gerekir.

Modem şifresi değiştirme yöntemleri ile şifrenizi değiştirebildiniz mi? Modeminizin şifresini değiştirmeye çalışırken herhangi bir sorun mu yaşıyorsunuz? Modem şifresi değiştirme ile ilgili sizi tecrübeleriniz neler? Lütfen düşünce ve tavsiyelerinizi aşağıdaki yorum alanından paylaşın, şifresi değiştirilemeyen modem kalmasın 🤓

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın