Son Güncelleme: 29 Mayıs

KYK İzin - KYK İzin Alma 2 Farklı Yöntemi - Genciz Biz ve E-Devlet ile KYK İzin Alma

KYK izin alma, Genciz Biz sitesi ve uygulaması üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sağlanan bir dijital platform olan Genciz Biz, KYK izin alma işlemlerinde büyük kolaylık sağlıyor.

KYK izin alma, 2020 yılı pandemi öncesi binlerce öğrencinin sorguladığı bir konuydu. Pandemi döneminde KYK'da barınan öğrencilerin sayısı oldukça azalsa da pandemi sonrası yüz yüze eğitimin tekrar başlaması ile birlikte KYK yurtları, öğrencilerin barınma, yemek, sıcak su ve internet hizmetlerini bir arada sunan devlet yurtları olarak hizmet vermeye devam edecektir.

KYK izin alma 2 farklı yolla mümkün.

  1. KYK yurdunda internet erişimi sağladığınız WiFi internet erişim portalını kullanmak.
  2. E-devlet üzerinden izin almak. KYK nasıl izin alınır? E-devlet üzerinden nasıl KYK izin alınır?

KYK izin alma yöntemleri nelerdir? KYK'dan kaç gün izin alınabilir? İzinlerin başlangıç bitiş süreleri nasıl belirlenir? İzin süresi içerisinde yurt ücreti ödenir mi? İzinliyken geri döndüğümde yemek fişi kullanabilir miyim? Yurda erken döndüm iznimi nasıl bozdurabilirim? KYK izin işlemleri ile ilgili tim detaylara sırayla değinelim.🙂

Devlet yurtları olarak bildiğimiz KYK yurtları, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı yurtlardır. Üniversite sınavları bittikten sonra tercihler yapılır ve binlerce öğrenci yeni eğitim döneminde, yerleştikleri bölümlerde eğitim almaya başlar. Eğitim öğretim hayatında tüm arkadaşlarımıza başarılar dileyerek 💁‍♀️🥳 KYK izin alma konumuzu incelemeye başlayalım.

KYK İzin Alma Yöntemleri

KYK yurtlarında izin alma işlemleri dönem dönem değişse de geçtiğimiz yıl online izin işlemleri ile yurt öğrencileri tarafından izin alma işlemleri yapılıyordu. İzin alma sitemi dönem dönem değişir. Burada anlatacağımız yöntemler 2020 yılı pandemi öncesi yurt öğrencileri tarafından kullanılan yöntemlerdir. Ancak izin işlemi yurt öğrencileri için önemli bir konu olduğundan izninizi aldıktan sonra teyit etmenizi öneriyorum. İzinsiz yurttan ayrılmanız yurt yönetimi tarafından uyarı almanıza hatta tekrarlayan durumlarda yurttan çıkışınıza neden olabiliyor.

İzin aldıktan sonra yemek fişi kullanmayı deneyebilirsiniz. İzinliyseniz size verilen yemek hakkınızı kullanmazsınız. İkinci bir seçeneğinizde yurtlarda bulunan blok memurlarına sormak. Mesai saatleri içerisinde izin aldıysanız blok memurunuza sorabilirsiniz. Mesai saatlari dışında izin aldıysanız nöbetçi memuru bulmanız gerekir. Nöbeti memurlar yurt ile ilgili problemler ile ilgilendiğinden bulmanız zor olabiliyor. Bloğunuzdaki güvenlik memurunuza nöbetçi memurun nerede olduğunu sorabilirsiniz. Güvenlik ve memurlar iletişim halindedir.

1. WiFi İnternet Erişim Portalı Üzerinden KYK İzin Alma

Birkaç yıl öncesine kadar KYK izin alma işlemi yurt memurları tarafından yapılırdı. Bu da KYK izni almak için fazladan bir çaba gerektiriyordu. Bu bağlamda Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlere kolaylık sağlamak amacıyla KYK izin işlemleri gibi birçok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilecekleri Genciz Biz platformunu yayına aldı. Bu platform ile KYK izin ama işleminizi oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Peki Genciz Biz uygulamasından nasıl izin alınır?

Genciz Biz Website ve Mobil Uygulamaları

Genciz Biz platformunun website ve uygulamalarına erişmek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.

WiFi İnternet Erişim Portalı Üzerinden KYK İzin Alma
WiFi İnternet Erişim Portalı Üzerinden KYK İzin Alma

Öncelikle KYK WiFi sınırları içerisinde olmanız gerekiyor. Kyk WiFi çekim alanı içindeyseniz, yurdunuzun internet erişimine bağlanmak için T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.

KYK WiFi şifrenizi mi unuttunuz? KYK WiFi ile ilgili sorunlarla karşılaşmadan çözümünü öğrenin. KYK WiFi çıkış yazısına şimdi göz atın.

KYK WiFi'ye giriş yaptıktan sonra karşınıza 2 farklı sayfa çıkar. Birincisi adınızın, duyuruların ve size özel işlemlerin bulduğu sayfadır.

KYK İzin Alma - Wifi Giriş Ekranı
KYK İzin Alma - Wifi Giriş Ekranı

İkinci sayfa ise yönlendirildiğiniz Genciz Biz internet sitesinin anasayfasıdır. Genciz Biz, yurt öğrencisi olarak birçok işlemi yapabileceğiniz bir sayfadır. Yönlendirildiğiniz sayfada sol üst köşede izin alma işlemleri gibi birçok işlemin bulunduğu menü bulunuyor. Buradan KYK izin alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

KYK İzin Alma - Genciz Biz Anasayfası
KYK İzin Alma - Genciz Biz Anasayfası

2. E-Devlet Üzerinden KYK İzin Alma

KYK izin alma işleminiz için Genciz Biz sayfasına giriş yapmanız gerekir. KYK WiFi ağına giriş yaptığınızda otomatik olarak bu sayfaya yönlendirilirsiniz. Ancak KYK WiFi ağı çekim alanı dışındaysanız, Genciz Biz sayfasına yönlendirilemeyeceğiniz için KYK izin alma işleminizi gerçekleştiremezsiniz. Yurttan çıkış yaptınız ve izin almayı unuttunuz mu😱 Bir yolu daha var 😊 E-devlet üzerinden, Genciz Biz sayfasına giriş yapabilirsiniz.

Genciz Biz Sayfasına E-Devlet Girişi
Genciz Biz Sayfasına E-Devlet ile Giriş

Birçok öğrencinin e-devlet şifresi bulunduğundan, bu yöntem, izin almayı unutan öğrenciler için üretilen alternatif bir yöntemdir. Dolayısıyla Genciz Biz internet sitesine veya mobil uygulamalarına giriş yaparak KYK izin alma işleminizi yapabilirsiniz.

İzin başlangıç günü yurttan ayrılacağınız gündür. İzninizin bitiş günü ise yurda geri döneceğiniz gündür. İzin tarihlerinizi tam olarak ayarlamanız gerekir. Ard arda izin alamazsınız. İzin aldıktan sonra yemek yardımını kullanamazsınız.

E-devlet şifreniz yoksa bu sisteme giriş yapamazsınız. E-devlet şifresini mesai saatleri içerisinde kimliğiniz ile PTT'ye giderek 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

KYK izin alma ile ilgili tüm detayları anlatmış olduk. KYK yurtlarında izin alma işleminizi bu yöntemler ile yapamadıysanız yurt ile iletişime geçmeniz gerekir. Yurt idaresine veya blok memurunuza danışabilirsiniz. Yurttan ayrıldıktan sonra izin almayı unuttuysanız, yurdunuzu arayarak sorununuzu anlatmanız gerekir. İzin almadan yurttan ayrıldığınızda yurt kuralları gereği uyarı alırsınız.

Devlet yurtlarına kayıt yaparken, yurt kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yurtta barındığınız süre içerisinde bu kurallara uymanız gerekir. Bu kurallara uymayan öğrenciler ilk aşamada uyarı alırlar. Tekrarlanması halinde ise yurttan atılırlar.

Yurtta kayıt yaptığınız günden itibaren izin süreniz resmi tatiller ve hafta sonları hariç toplam 75 gün'dür. İzinler her yıl yenilenir. Yıl içerisinde 75 günlük izin sürenizi aşmadan izinlerinizi kullanabilirsiniz. Resmi tatiller ve hafta sonları izin sürenize dahil olmasa da Genciz Biz sayfası üzerinden izin talebi oluşturmanız gerekir.

KYK izin alma konumuzun burada sonuna geldik. Yaşadığınız sorunları ve düşüncelerinizi-tavsiyelerinizi aşağıdaki yorum alanından bizimle ve diğer ziyaretçilerle paylaşabilirsiniz.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın