Son Güncelleme: 29 Mayıs

Reklam Mesajlarına SON! 📱İstenmeyen SMS Şikayet - BTK İstenmeyen Mesaj Engelleme (İYS: İstenmeyen SMS'lere SON!)

Cep telefonlarınıza gelen reklam ve tanıtım mesajlarını engelleyebileceğinizi hatta SMS şikayet edebileceğinizi biliyor muydunuz? Özellikle son dönemlerde reklam ve tanıtım amaçlı mesajlarda yaşanan artış sizin için de can sıkıcı bir hal almaya başladıysa doğru yerdesiniz. SMS şikayet, istenmeyen mesaj engelleme ve reklam mesajlarından kurtulmak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler ile rahatsız olduğunuz mesajlardan kurtulmanız mümkün. Bu konu ile ilgili devletimiz de elini taşın altına koymuş ve yasal süreçleri başlatmıştır.

Gelin birlikte istenmeyen mesajları engelleme, SMS şikayet, BTK mesaj engelleme ile istenmeyen mesajları engelleme, iys ile istenmeyen mesaj engelleme, ileti yönetim sistemi (iys) nedir?, ileti yönetim sistemi nasıl kullanılır? Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi nedir? Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi ile SMS şikayeti nasıl yapılır? öğrenelim.

İleti Yönetim Sistemi Nedir? İys ile İstenmeyen Mesajları Engelleme, SMS Şikayet

İys sistemi, tüketiciye reklam, tanıtım amacı ile gelen istenmeyen SMS, e-posta ve çağrıları engelleyebilmesi amacıyla 8 Ocak 2021 tarihinden itibaren tüketicinin kullanımına açılan bir sistemdir. Yasal dayanaklar ile oluşturulan bir sistemdir. E-devlet sistemi ile giriş yapabileceğiniz ticaret bakanlığı uygulaması olan İys sistemi ile telefonlarınıza gelen istenmeyen tanıtım mesajlarını yönetebilir hatta engelleyebilirsiniz.

İleti yönetim sistemi (iys) tüketicilerin cep telefonlarına gelen SMS'leri, çağrıları ve e-postalarına mesajlarını yönetebileceği sistem olduğunu anlattık. Peki iys'yi nasıl kullanılır? İys üretici firmaların kayıt olması gereken bir sistemdir. Bu sistem üreticilerden gelen tanıtım mesajlarını kontrol edebilmemizi sağlar. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktaları vardır. Örneğin İys (ileti yönetim sistemi) üretici firmaların kayıt olduğu sistemdir. Bu sisteme üretici tarafı giriş yapabiliyorken. Tüketici tarafı için Tüketici İleti Şikayet Sistemi oluşturulmuştur. Tüketici olarak giriş yapmak ve istenmeyen mesaj engellemek, sms şikayet etmek istiyorsanız e-devlet üzerinden Tüketici İleti Şikayet Sistemi'ne giriş yaparak devam etmeniz gerekmektedir.

Tüketici Elektronik İleti Şikayet Sistemi Nasıl Kullanılır?

Tüketici Elektronik İleti Şikayet Sistemi istenmeyen mesajları engelleme ve SMS şikayetleri için 16 Şubat 2021 tarihine kadar tüketicinin kullanımına açılmıştır. Bu tarihin bitişinden itibaren bu sistemi kullanmadığınız takdirde size gönderilen tüm e-posta, SMS ve çağrıları onaylandığınız kabul edilecektir.

Hizmet sağlayan üreticiler için IYS'ye yüklemeleri için verilen süre 31 Mayıs 2021 olarak belirlenmiştir. Bu süre içerisinde IYS onayı almayan ve tüketiciye eletronik ileti göndermeye devam eden hizmet sağlayıcıları için yasal süreç başlatılacak. 8 Ocak 2021 ve 16 Şubat 2021 tarihleri arasında tüketici tarafından Tüketici İleti Şikayet Sistemi'ne giriş yapılarak verilen onaylar, 1 Haziran 2021 ve 16 Temmuz 2021 tarihleri arasında kontrol edileceği şeklinde açıklama yapılmıştır.

NOT
Tüketici hizmetine sunulan İleti Yönetim Sistemi ile elektronik iletilerinizin onayını kontrol edebiliyorken, Tüketici Elektronik İleti Şikayet Sistemi ile de onayınız dışında size gönderilen elektronik iletileri şikayet edebiliyorsunuz! Belirlenen tarihler arasında sistem kontrolü sağlandıktan sonra tarih kısıtlaması olmadan tüketici iletilerini kontrol edebilecek.

İleti yönetim sistemi (İys) ile tanıtım amaçlı istenmeyen mesajları engellemeyi yine İys ile tanıtım amaçlı gelen mesajların kontrolünü sağlayabilirsiniz yapmanız gereken iys sistemine girmek ve onayı kaldırmak!

İstenmeyen Mesaj Engelleme için Diğer Yöntemler

İstenmeyen mesajları engellemek için birçok farklı yöntem bulunuyor. Bunlar yasal yollar ile yapılan engelleme yöntemleri (ileti yönetim sistemi (iys), SMS şikayet, BTK istenmeyen mesaj engelleme) ve android cihazlarınız ve operatörlerinizin sağladığı hizmetlerdir. Aramam motoruna android cihazınızın marka ve model bilgisi yazarak SMS engellemeyi yapabilirsiniz. Diğer yandan operatörünüzün online uygulamalarına giriş yaparak buradan da istemediğiniz mesajları engelleyebilirsiniz.

Android Cihazlarda İstenmeyen Mesaj Engelleme

Android cihazlarınızın ayarlar kısmından istenmeyen mesajları engelleyebilirsiniz. Ayarlar kısmına gidin ve mesaj engelle kısmından engellemek istediğiniz numarayı yazın. Android telefonlarda istenmeyen mesajları engellemek basittir. Engellemek istediğiniz mesaj spam kutunuza düşer. Ancak tanıtım amaçlı gelen reklam mesajlarını engellemek için telefonunuzda bulunan ifade engelleme kısmını kullanmanız gerekiyor.

İstenmeyen mesaj engelleme - SMS şikayet

Bazı telefon modellerinde ifade engelleme bölümü bulunmadığından SMS engellemek için farklı bir yöntem kullanılması gerekir. Örneğin Play Store ve App Store hesabınıza giriş yaparak buradan istediğiniz numarayı engellemenizde mümkün. Diğer yandan Apple kullanıcıları mesaj bölümüne giderek sağ üst bölümde bulunan İnfo kısmından SMS engelleyebiliyor. Bu şekilde hem SMS hem de çağrı engelleyebilirsiniz. Android cihazların büyük bir kısmında istemediğiniz mesajın üzerine dokunulduğunda sağ üst kısımda bulunan 🚫 simge ile engelleme yapılabiliyor.

BTK ile İstenmeyen Mesaj Engelleme, SMS Şikayet

İzinsiz olarak cep telefonlarınıza gelen mesajları engellemek için kullabileceğiniz yöntemlerden biride BTK'dır. Reklam amaçlı gelen mesajların sonunda mesaj almak istemiyorsanız RET yazıp XXXX'e gönderin şeklinde bir ifade bulunmuyorsa, SMS'in gönderildiği operatörün kodunu (B002, B002...) BTK'da yayınlanan Numara Taşınabilirliği Yönlendirme kodlarından bularak SMS'in gönderildiği operatör ile iletişime geçebilirsiniz. Operatör sorununuzu çözmüyorsa şikayet edebilirsiniz.

BTK İstenmeyen Mesaj Engelleme, SMS şikayet

Son yıllarda artış gösteren reklam ve tanıtım mesajları ile birlikte dolandırıcılıkta da yoğun bir artış görülmüştür. BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) telekomünikasyon sektörünün Türkiye'deki denetleyen ve düzenleyen kurumdur. Buradan Türkiye'de hizmet veren telekomünikasyon sektöründe yer alan tüm operatörleri bulabilir ve iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca kişisel olarak operatörlerden gelen istenmeyen mesajlar ile ilgili şikayetlerinizi BTK'ya yapabilirsiniz.


Elektronik iletişim araçları olan SMS, çağrı ve e-postalarımız gün geçtikçe reklam, tanıtım ve dolandırıcılardan gelen mesajlar ile dolup taşmaya devam ediyor. Tüketicilerden gelen yoğun şikayetler üzerine Ticaret Bakanlığına bağlı e-devlet ile giriş yapılabilen İleti Yönetim Sistemi vatandaşların hizmetine açılmıştır. Buradan istenmeyen mesajların gönderilmesi için verilen onayı kaldırarak reklam mesajlarından kurtulabilirsiniz. Yeni kurulan bu sistem geçici bir süreliğine vatandaşın hizmetinde kapatılacak olsa da, verilen süre içerisinde iys'ye kayıt işlemine devam edilen hizmet veren firmalar ve reklam mesajlarının onayını kaldıran vatandaşların kontrolleri tamamlandıktan sonra süresiz olarak tekrar hizmete açılacaktır.

İstenmeyen mesajları engellemek için başvurabileceğiniz birçok yöntem vardır. Ancak her geçen gün reklam mesajlarında ve dolandırıcılıkta artış devam ediyor. Önlemler alınsa da cep telefonlarınıza ve e-postalarınıza gelen mesajlarda bulunan bağlantılara tıklamamanızı ve bu mesajlara itibar etmemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca telefonunuza gelen mesajlar tehdit ve taciz söylemleri içeriyorsa vakit kaybetmeden polise giderek şikayet edebilir veya savcılığa giderek suç duyurusunda bulunabilirsiniz. SMS veya çağrı ile taciz suçtur ve yasal yükümlülüğü bulunur.

Sizde istenmeyen mesaj engelleme, ileti yönetim sistemi ve SMS şikayet ile ilgili düşünce ve tavsiyelerinizi aşağıdaki yorum alanından bizimle ve diğer ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın