Son Güncelleme: 29 Mayıs

İmei Atma 2021 - Hızlı İMEİ Değiştirme Programı ! Telefona Yeni Kimlik Atamak !

İMEİ atmaya neden ihtiyaç duyarız? sorusunu açıklayalım. Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği olarak bilinen IMEI, cep telefonunuzun küresel endüstri kuruluşu GSMA ve yetkilendirdiği kurumlar tarafından verilen kimlik numarasıdır. Günümüzde "imei atma" işleminin popüler olmasının temel nedeni yurt dışında getirilen cep telefonlarının ülkemizde kayıt dışı kullanıma açılabilmesi adına kayıtlı telefonlardan klonlanan imei kullanımının artış göstermesidir diyebilir.

Herhangi bir şekilde telefonunuzun kimliği niteliğindeki imei'nizde sorun yaşıyorsanız, telefonunuza erişebilmek için imei numaranızı değiştirmeniz gerekecektir. Genelde imei'den kaynaklanan sorunların nedeni, imei numaralarının klonlanması veya çakışmasıdır. Kaçak olarak ülkemize getirilen telefonlara atılan imei'ler yine aynı yolla başka bir kullanıcıya satılır. Buda bir süre sonra imei numaralarının çakışması anlamına gelir.

Herhangi bir şekilde telefonunuzun kimliği niteliğindeki imei'nizde sorun yaşıyorsanız, imei nasıl öğrenilir? İmei kaydı nasıl yapılır? Telefona imei nasıl atılır? Yeni imei nasıl atılır? Klonlanmış imei nasıl düzelir? İmei atma programı nasıl kullanılır? İmei numarası kimin adına kayıtlı? İmei değiştirme nasıl yapılır? İmei değiştirme nedir? İmei numarasını nasıl değiştirebilirim? gibi soruların yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.

İmei atamanın birçok yolu vardır. Bu yöntemler telefonunuzun marka ve modeline göre, bazen bir program bazende bir kod aracılığıyla yapılır. Şimdi 'Xiaomi, iPhone, Samsung ve Huawei marka telefonlarda çeşitli yöntemler ve programlar aracılığı ile imei değiştirmeyi anlatalım.

İmei atamanın birçok yolu vardır. Bu yöntemler telefonunuzun marka ve modeline göre, bazen bir program bazende bir kod aracılığıyla yapılır. Şimdi Xiaomi, iPhone, Samsung ve Huawei marka telefonlarda çeşitli yöntemler ve programlar aracılığı ile imei değiştirmeyi anlatalım.

İmei Atma Nedir?

İmei değiştirme işlemi yurt dışından satın alınan bir telefonun ülkemizde kullanıma açılabilmesi için ülke içerisinde kaydı bulunan başka bir telefonun imei numarasının bu telefona klonlaması yada işlenmesi olarak tanımlanabilir.

Telefona İmei Atma Programı Nelerdir?

İmei atma programı, imei problemlerine çözüm üretebilmek adına yazılan programlardır. Bu programlar mevcut hatalı veya klonlanarak sorun yaratan imei'nin değişimine olanak sağlar. Çeşitli imei atma programları bulunmaktadır. Burada inceleyeceğimiz 3 program ile imei atmayı anlatalım.

1. TGT MKT SN 2.0 İmei Değiştirme Programı

Telefonunuz ile bilgisayarınız arasında USB kablo ile bağlantı kurarak verilen talimatlar doğrultusunda imei atabilirsiniz. Şimdi imei değiştirme programımızı nasıl kullanacağımızı öğrenelim.

1. Adım

 1. Telefonunuzu USB şarj cihazınızın kablosuyla bilgisayara bağlayın,
 2. Masaüstünüzde bulunan “Bilgisayarım”a sağ tıklayın, 
 3. Yönet komutundan Aygıt Yöneticisi'ne tıklayın,
 4. Bağlantı noktaları (COM ve LPT) yazan kısımdaki port sayısı kısmından, cep telefonunuzun bilgisayara kaçıncı porttan (Com1, Com2, Com3 gibi) bağlandığını öğrenin,
 5. Burada telefonunuzun hangisi olduğunu öğrenip, imei değiştirme programı üzerindeki alanda da bu portu seçin,

2. Adım

 1. Options Komutu: İmei değiştireceğiniz için, bu kısımda bulunan İmei seçeneğini işaretleyin,
 2. Baund Rate Komutu: 2G ve 3G seçeneğini işaretleyin,
 3. com Port (Adres Kısmı): Aygıt Yöneticisi kısmında öğrendiğiniz port numarasını burada girin,
 4. Yeni İmei Adresi: Yeni imei numarasını yazın ve sonraki adıma geçin,
  NOT: Telefonunuzun mevcut imei numarasını Read İmei1 yazan butona tıklayarak öğrenebilirsiniz.
 5. Start Butonu: Son adımımız start butonudur. Tüm adımları takip ettiyseniz ve yeni imei numaranızı tanımladıysanız, star butonuna tıklayın. Yeni imei numaranız tanımlanmıştır!
 6. Kontrol: Yeni imenizin atanıp atanmadığını kontrol etmek isterseniz, yenilediğiniz mevcut imei numaranızı yine Read İmei 1 yazan butona tıklayarak öğrenebilirsiniz.

2. MTK Engineering Mode - MTK Modu ile İmei Değiştirme

Root, akıllı telefon, tablet ve Android mobil işletim sistemini çalıştıran diğer cihazların kullanıcılarının, çeşitli Android alt sistemleri üzerinde ayrıcalıklı kontrol elde etmelerine izin verme süreci olarak tanımlanabilir.

Android işletim sistemine sahip olan telefonlarda var olan sınırlamalardan kurtulmak için Root yapılır. Ancak Root işletim sistemi üzerindeki bazı sınırlamalardan kurtulmanıza yardımcı olsa da güvenik zaafiyeti oluşmasına neden olabilmektedir.

Play Store'dan android telefonunuza indirebileceğiniz basit bir uygulama ile telefonunuzu Rootlamadan var olan imei sorununu çözebilirsiniz.

MTK Engineering Mode imei atma programı ile imei değiştirmeyi anlatalım.

 • Play Store üzerinden “MTK Engineering Mode” isimli uygulamayı indirin,
 • Programı başlatın,
 • MTK Setting butonuna dokunun,
 • Telephony seçeneğiyle devam edin,
 • GPRS seçeneğine ulaştınız.
 • Write IMEI yazan kısıma yeni imei numaranızı yazın.
 • Ok yazan kısıma dokunun.
 • Son olarak telefonunuzu yeniden başlatın.
 • Tüm işlemleri doğru takip ettiyseniz imei atma programı yardımıyla imeiniz değişecektir.
İmei numarası sorgulama *#06#

İmei kodunuzu telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra, tuş takımından *#06# tuşlayarak öğrenebilirsiniz.

3. Write Code İmei Tool İmei Atma Programı ile İmei Değiştirme

Write Code İmei Tool İmei genellikle Çin'den getirilen telefonlara imei atılan program olduğunu söyleyebiliriz. Mediatek işlemciye sahip tüm akıllı telefonlara tek veya çift hat farketmeksizin imei atmayı sağlar. Write Code İmei Tool iPhone marka telefonlarda kullanılamamaktadır.

Write Code İmei Tool ile İmei Atma

Şimdi programı nasıl kullanacağımızı anlatalım.

 • İmei atma programını indirin.
 • Çalıştırın.
 • Karşınıza (görselde gösterdiğimiz) çıkan ekranda imei yazan kısıma yeni imei numaranızı yazın ve onaylayın.
 • İmei değiştirme işleminiz tamamlanmıştır.

*Bu yöntem çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Telefonunuza yapacağınız bu işlemler (telefona imei atma) tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır.

İmei Nasıl Öğrenilir?

Cihazlara verilen IMEI numarası seri numaralarıdır. Günümüzde imei numaralarında klonlama yaygın bir hal aldığından telefonunuzun imei numarasını paylaşmamanız önerilir. İmei numaranızı telefonunuzdan *#06# tuşlayarak öğrenebilirsiniz. Samsung imei numarası, Xiaomi imei numarası ve Huwei imei numarası gibi diğer android işletim sitemine sahip birçok telefonda bu şekilde imei numaranızı öğrenebilirsiniz.

Peki iPhone'de imei numarası nasıl öğrenilir? iPhone 5, 5c, 5s IMEI numarası telefonun arka alt kısmından öğrenebilirsiniz. iPhone telefonları bu modellerinde arka kısıma yazılmıştır. iPhone 3G, 3GS, 4, veya 4s modellerinde ise imei numaraları SIM kart yuvasına yazılmıştır. iPhone'nin diğer modellerinde ayarlar-genel- imei'den imei numaranızı bulabilirsiniz.

iTunes kullanarak da imei numaranızı bulabilirsiniz. iPhone’unu bilgisayarınıza bağladıktan sonra iTunes’u açarak, sağ üst köşede bulunan aygıt menüsünden Iphon'ununuzu seçin ve özet sekmesini açın. Son olarak buradan telefon numarası girişinden imei numaranızı öğrenebilirsiniz.

Çıkarılabilir bataryaya sahip telefonların çoğunun bataryalarının altında imei numarası yazmaktadır. Buradan da telefonunuzun imei numarasını öğrenebilirsiniz. İmei numaranızı anlattığımız yöntemlerden herhangi biri ile bulduktan sonra bir yere not etmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde herhangi bir hırsızlık olayında telefonunuzu bulmanız kolaylaşacaktır.

iPhone İmei Atma

iPhone marka telefonlara imei atmak, markanın sağladığı güvenlik önlemleri nedeniyle oldukça zordur. Ancak Çin malı olarak bilinen replika iPhone telefonlara imei atmak mümkündür. LG, iPhone, Huawei, Xiaomi, Samsung, Oppo, General Mobile telefonlara rahatça bu şekilde imei değiştirme işlemi için imei değiştirme kodlarını kullanabilirsiniz. Bu kodları aşağıda verdik.

iPhone X HD MTK 6592 İmei Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Arama bölümünden *#364016# kodunu tuşladıktan sonra sonra çıkan pencerede  İmei bölümü karşınıza çıkacaktır. Burada üstte İMEİ yazan yerin altına eski imeinizi silerek yeni 15 haneli imeinizi yazın ve onaylayın. Telefonunuzu yeniden başlatın. İmeiniz atma işleminiz gerçekleşmiştir. *#06#  tuşlayarak kontrol edebilirsiniz.

Aynı işlemleri takip ederek iPhone 8 Plus HD MTK 6592 imei atma, iPhone 7 HD MTK 6592 imei atma, iPhone 7 Plus HD MTK 6592 imei atma işlemini yapabilirsiniz.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus İmei Atma Nasıl Yapılır ?

Yine arama bölümünden *#*#889988#*#* veya *#1114# kodunu tuşladıktan sonra sonra çıkan pencereden çıkan GPRS bölümüne girin. Burada üstte İMEİ yazan yerin altına eski imeinizi silerek yeni 15 haneli imeinizi yazın ve onaylayın telefonunuzu yeniden başlatın ve *#06#  tuşlayarak kontrol edin.

İPhone 7 Q-HD İmei Atma Nasıl Yapılır ?

Arama bölümünden #1803#* veya *#1983#* veya *#333*# veya *#0066*# kodlayarak diğer işlemleri takip edin.

iPhone 7 Plus Q-HD İmei Atma Nasıl Yapılır ?

Arama bölümünü açıp *#333*#  veya *#*#3646633#*#* kodunu yazdıktan sonra diğer işlemleri takip edin. Bu kod işe yaramadıysa  *#*#889988#*#* veya *#1805# veya *#*#789789#*#*  kodunu deneyin.

Samsung İmei Atma

İmei atma kodlarıyla kolayca imei atabilirsiniz. Samsung imei atma kodlarını verelim. Bu kodlarla da kolayca imei atabilirsiniz.

Samsung Note 8 İmei Atma

*#364016# veya *#*#20080808#*#* veya *#*#789789#*#*  kodlarını tuşlayın ve imei yazan kısma 15 haneli yeni imeinizi yazın.

Samsung Galaxy S8 Edge + S8 Plus İmei Atma

*#*#789789#*#* veya *#364016# kodunu girdikten sonra, karşınıza çıkan bölümde TOOLS alanı bulunur bu bölüme girdiğinizde yeni imei kodunuzu yazın ve onaylayın.

Samsung Galaxy J8 İmei Atma

*#112# kodunu girdikten sonra, karşınıza çıkan bölüme girdiğinizde yeni imei kodunuzu yazın ve onaylayın.

Aynı kodu Samsung Galaxy J7 2016 ime atma için kullanabilirsiniz.

Samsung Galaxy A7 İmei Atma

*#*#3646633#*#* kodunu girdikten sonra, karşınıza çıkan bölüme girdiğinizde yeni imei kodunuzu yazın ve onaylayın.

LG İmei Atma

İmei atma kodlarıyla kolayca imei atabilirsiniz. LG imei atma kodlarını verelim. Bu kodlarla da kolayca imei atabilirsiniz.

LG G4 İmei Atma

*#*#889988#*#* kodu diğer markalardaki gibi uygulayın ve yeni imei numaranızı yazın ve onaylayın.

LG G5 İmei Atma

*#*#20080808#*#* kodu diğer markalardaki gibi uygulayın ve yeni imei numaranızı yazın ve onaylayın.

Xiaomi imei Atma

Bu yöntemle Mi 9, Mi 9 Se, Mi 9T, Redmi Note 7, Note 8, Note 10, Note 10 Lite imei atma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirmeden önce Bootloader kilidinizin açık olması, cihazın Rootlanmış olması ve TWRP yüklü olması gerekmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirdiyseniz aşağıdaki sıralamayı takip edin.

Xiaomi Redmi Note Mİ3/Mİ4 Snapdragon Cihazların İmei Değişimi

Bu işlem 4 aşamada gerçekleştirilir.

 1. Yedekle,
 2. Yedeği Düzenle,
 3. Mevcut durumu boz,
 4. Düzenlenmiş yedeği yükle

Bu 4 basamakta gerçekleştirilen imei atma işleminden dolayı ortaya çıkabilecek tüm sorunlardan kullanıcı sorumludur. Öncelikle burada telefonunuz hakkında bazı noktaları bilmeniz gerekmektedir. Bunlar,

 • Telefonun Diagnostics Portunu aktif etmeniz gereken kod ve
 • IMEI bilgilerinin yer aldığı sistem partitionlarıdır.

DIAGNOSTICS PORT : Snapdragon işlemcilere sahip olan cihazlara müdahale etmek MTK (Mediatek) cihazlara müdahale etmekten zordur. Bu nedenle müdahalenin yapılabilmesi için öncelikle Diagnostics özelliğinin açılması gerekmektedir.

Xiaomi cihazlarda diagnostic port'u a *#*#717717#*#* tuşlayarak yapmanız gerekiyor. Ekranınızda çıkan diag port enable yazısı gördükten sonra aynı kodu tekrar girdiğiniz takdirde 'diag port disable' uyarısı ekranınızda çıkacaktır.

PARTITION : Telefonunuzun belleğinde IMEI'nizin yazılı olduğu bölümdür. Bu kısım mevcut imei'nizi değiştirebilmeniz için yazma iznini kaldırmanızı sağlayan bölümdür.

Sırasıyla imei değiştirme işlemi için yapmanız gerekenleri anatalım;

 1. Gerekli programları indirin,
 2. Telefonunuza DIAGNOSTICS kodunu girin ve DIAG modunu aktif hale getirin,
 3. Telefonu bilgisayarınıza bağlayın Aygıt yöneticisini açın,
 4. Uygun driverları bulmakta sorun yaşıyorsanız, Driver Pack Solution programını kullanın,
 5. QPST Programını bilgisayarınıza kurun ve açın,
 6. Programın QPST Configuration kısmından PORT eklemesini yaparak telefonunuzu bilgisayara tanıtın,
 7.  Programda Start Clients --> Software Download butonuna tıklayın açılan programda Backup sekmesine gidin,
 8. Gelen ekranda QCN File yazan kısım yedeğinizin kaydedileceği yerdir. Bu kısmı değiştirebilirsiniz.
 9. Start'a tıklayın ve yedek dosyasının oluşmasını bekleyin,
 10. Orjinal yedek dosyanızı güvenli bir konuma aktarın, bir kopyasını da üzerinde oynama yapmak için alın,
 11. Telefonunuz direkt yazmaya izin veriyorsa;
 12. QPST'nin kurulu olduğu dizine gidin bin klasöründe RF_Nv_Manager programını çalıştırın,
 13. Settings > Comport bölümünden daha önce QPST aracılığı ile eklediğiniz telefonu gösterin.
 14. File menüsünden Read Phone tıklayın,
 15. Okuma işleminin tamamlandıktan sonra 550. NV_UE_IMEI_I satırına gidin ve HEX yazan kısmı tikleyin,
 16. IMEI Converter programını çalıştırın, cihaza yeni IMEI'yi yazın,
 17. IMEI Converter programının oluşturduğu değerleri sırasıyla RF NV Manager programına yazın ve üstteki Write NV yazan butona tıklayıp işlemin bitmesini bekleyin.
 18. Herhangi bir sorun yaşamadıysanız cihazı yeniden başlatn ve *#06# koduyla IMEI numaranızı kontrol edin,
 19. Herhangi bir sorun yaşamıyorsanuz ,DIAG kodunu tekrar girerek telefonun DIAG modunu kapatın.

Bazı telefonlar ve Partition numaraları direk yazmanıza izin vermezler. Aşağıda verdiğimiz telefonlardan birine sahipseniz imei'nizi bu işlem sırasını takip ederek değiştirmeniz gerekecektir.

Bazı telefonlar ve partition numaraları:

 • Xiaomi Redmi 1S - Partition 16,17,20
 • Xiaomi MI4 - Partition 12,13,16
 • Xiaomi MI3 - Partition 12,13,16
 • Xiaomi Redmi 4G LTE - Partition 16,17,20
 • ZTE Nubia Z7 Max/Mini - Partition 10,11,20
 • Xiaomi Redmi 2 Prime - Partition
 • Xiaomi Mi4i 4G LTE - Partition
 • Xiaomi Mi4c 4G LTE - Partition
 • Xiaomi Mi Note Pro - Partition
 • Xiaomi Redmi Note 2 - Partition
 • Xiaomi Redmi Note 3 - Partition
 • Xiaomi Mi5 - Partition

Takip etmeniz gereken işlemleri sıralayalım;

 1. Ultra Edit programını kurun ve aldığınız yedeğin kopyasını bu programla açın,
 2. IMEI Converter programını açın ve cihazın üzerindeki IMEI'yi yazın,
 3. Verilen değerlerin ilk 4 hanesini kopyalayın,
 4. IMEI Converter programına girin ve yeni IMEI'yi yazın,
 5. Verilen HEX değerlerini orjinal IMEI'nin değerleri ile değiştirin ve dosyayı kaydedin,
 6. Cihazınızda developer ROM kurun, Root yetkileri alınmış olması gerekir.
 7. ADB'yi kurun ardından kurulu olduğu dizine gidin ve Shift + sağ klik (farenin sağ tuşu) aynı anda basın "Komut Penceresini Burada Aç" ı tıklayın,
 8. Burada sistemi bozmak için partition numaralarını kullanmanız gerekmekte. Yukarıda verdiğimiz '' Bazı telefonlar ve Partition numaraları'' kısmından aldığınız partition numaralarını komutların sonuna örneğin 10,11,20 yazarak değiştirin,
 9. Sırasıyla aşağıdaki komutları yazın,
 1. # adb shell
 2. # su
 3. # dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p12
 4. # dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p13
 5. # dd if=/dev/zero of=/dev/block/mmcblk0p16
 6. # reboot

Tüm işlemleri gerçekleştirdiyseniz ve herhangi bir sorun yaşamıyorsanız, telefonunuzu yeniden başlatın ve *#06#'ı tuşlayarak imeinizi kontrol edin.

İmei ile ilgili yaşadığımız problemleri çözmek geçmişte oldukça zordu. Ancak günümüzde teknoloji gelişti ve yeni yollar, yöntemler keşfedildi. Bu gün birçok kişi bireysel olarak imei değiştirebilir. Bizde yazımızda imei'nin anlamından başlayarak, neden değiştirmeniz gerektiğinden, nasıl ve hangi programları kullanarak hangi adımları izlemeniz gerektiğine kadar detaylı bir şekilde anlattık. Değindiğimiz TGT MKT SN 2.0, MTK Engineering Mode ve Write Code İmei Tool İmei programlarını kullanmak için bilmeniz gerekenler yazımızda bulunmakta. Ancak cihazınızın işlemci türüne dikkat etmelisiniz. MTK'lı işlemciler ve Snapdragon işlemcilerde farklı yöntemler kullanılır. Ayrıca garantili bir telefona bu işlemi uygulamanız, cihazınızın garanti kapsamından çıkmasına neden olacaktır.

Değinmeden geçmek istemediğimiz diğer bir konu imei atma, imei değiştirme ve imei klonlama yasal değildir! Tüm bu işlemler kullanıcının sorumluluğundadır. Telefonunuz ile ilgili yaşadığınız imei sorunlarının çözümüne destek olmak amacıyla yazdığımız bu yazı tamamen fikir vermek amaçlıdır. Bu yüzden size bu konuda uzman birinden destek almanızı tavsiye ediyoruz.

Aşağıdaki yorum alanından aklınızdaki soruları, fikirlerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın

Yorumlar

 1. Mehmet says:

  Samsung j7 2017 nasıl imei atabilirim? Rom istiyor...

 2. Erol says:

  Samsung galaxy A20s nasıl imei atarım

 3. Muzaffer yurttaş says:

  İnşallah olur

  • Erol says:

   Samsung galaxy A20s nasıl imei atarım

 4. SANKER0041 says:

  Thank you!!1