Son Güncelleme: 4 Temmuz

En İyi Kolajen Markası: Yerli ve Milli Kolajen Markaları , Kalite Güvenceli, Kolajen Markaları

Vücudumuzda pek çok işlevi bulunan kolajen proteini son yıllarda dikkatleri üzerine çekerek, takviye gıda sektöründe birçok marka tarafından üretimi ve satışını hızlandıran kozmetik ürünlerden. Birçok ürün gibi kolajen takviyelerinde de yurtdışı bağımlılığı bulunuyordu. Ancak son yıllarda ülkemizde üretilen ve geliştirilen yerli ve milli kolajen markalarımız, en iyi kolajen markası olarak tavsiye edilen kolajen takviyeleri arasında yer almaya başladı. Cilt, eklem ve saç problemleriniz son zamanlarda artış gösterdi ve eczacınız size kolajen takviyesi tavsiye etti. Kolajen nedir? Kolajen takviyesi neden alınmalı? Kolajen ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, kolajen ve kolajen takviyelerini incelediğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Takviye ürünler ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılırlar. Ancak bilindiği üzere marka çeşitliliği arttıkça, seçim yapmakta zorluklar yaşanıyor. Bir markanın diğer marka ile kıyaslanabilmesi için bazı püf noktalar bulunur. En iyi kolajen takviyenizi belirlemeniz için incelediğimiz kolajen markalarında, en iyi kolajen markası hangisi? Kolajen markasının, kolajen üretiminde tercih ettiği kolajenin kaynağı nedir? Yerli kolajen markaları hangileridir? Kolajen markalarının kalite güvenceleri var mı? En çok tercih edilen kolajen markası hangisi? dikkat edeceğimiz detaylar.

En iyi kolajen markalarını;

1. Solgar : Kozmetik Sektöründe 74 Yıl Tecrübeli Kolajen Markası
2. Dieelen Colamerim: En İyi Balık Kolajeni
3. Voonka: FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) Onaylı Yerli ve Milli Kolajen Markası
4. Kolajen Plus: Tescilli Yerli ve Milli Kolajen Markası
5. Kiperin Kolajen : Yerli ve Milli Kolajen Markası : Yerli FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) Onaylı Kolejen Markası
6. Day2Day: Ödüllü Kolajen Markası
olarak sıralayabiliriz.

Ülkemizde üretilen kolajen takviye markalarıda popüler kolajen markaları arasında yer alıyor
Ülkemizde üretilen kolajen takviye markaları popüler kolajen markaları arasında yer alan markalardır.

1. Solgar : Kozmetik Sektöründe 74 Yıl Tecrübeli Kolajen Markası

1947 yılında kurulan Solgar markasının genel merkezi ABD'nin New Jersey eyaletidir. Türkiye'de 1998 yılında kozmetik sektörüne giriş yapan marka, 74 yıllık geçmişi ile takviye gıda ürünlerinin öncüsü nieliğinde.

En iyi kolajen markası olarak tavsiye edebileceğimiz Solgar'ın;

 • Başta vitaminler ve mineraller olmak üzere 500'den fazla ürün çeşidi bulunuyor.
 • Kalite güvencesi bulunuyor.
 • Bitkisel ürünler üreten marka kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmektedir.
 • Ürünleri doğaldır.
 • Üretilen ürünlerinde maksimum kalite güvencesi veren Solgar, ürünlerinde sentetik maddeler, tuz veya şeker gibi malzemeler kullanmıyor.
 • Solgar ürünleri eczanelerden ve online satış sitelerinden satın alınabiliyor.
 • Eczacıların tavsiye ettiği kolajen takviyelerindendir.
 • Kolajen takviyesinde kolajen kaynağı ''Tavuk''tur.
 • Tablet formunda üretilmektedir.
Kozmetik sektörünün en iyilerinden Solgar, takviye ürünlerin öncüsü
Kozmetik sektörünün en iyilerinden Solgar, takviye ürünlerin öncüsü

2. Dieelen Colamerim: En İyi Balık Kolajeni

Üretim serüveni 1978 Dielen laboratuvarlarında başlayan Dieelen ürünleri, deniz kaynaklı peptitleri kullanılarak geliştirilmiştir. En iyi kolajen markaları listemizde yer alan COLAmerim markası, Dielen üretimi balık kolajenidir

 • 1978 yılında kurulan Dielen Laboratoire, MEMORAN, PEPTAGE, REDUVASC ve STACALM ürünleri bulunmakta. Bu ürünler GABOLYSAT kollajen peptit grubu kullanılarak üretilen ve farklı sağlık sorunları için faydalı ürünlerdir. 
 • Dielen ürünleri Fransız menşeilidir.
 • Ürünler balık kolajenidir.
 • Özellikle saç ve cilt problemleri için tercih edilen kolajen takviyeleri arasında yer almakta.
 • Tablet formunda üretilmekte.
En iyi balık kolajeni
En iyi balık kolajeni
En iyi balık kolajeni

3. Voonka: FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) Onaylı Yerli ve Milli Kolajen Markası

Çevre bilincini benimseyerek üretim yapan Kampotu markasının bir ürünü olan Voonka ürünleri yerli ve miili ürünlerimizden. Türkiye menşeili yerli ürünlerimizden olan Voonka kolajen takviyesinin üretim serüveni 2012 yılında başlamıştır.

En iyi kolajen markaları listemizde yerli ve milli kolajen takviyesi olarak yer alan Voonka;

 • Kolajen takviye ürünlerini sığır kaynaklı kolajen kullanarak üretmekte.
 • Omega3 balık kaynaklı takviye ürünleri, bir araştırma kuruluşu olan Nutrasource'dan IFOS (kalite sertifikasyonu) sertifikası almıştır.
 • Çocuklar ve yetişkinlere özel ürünler üretmekte.
 • Marka ürünleri FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) onaylıdır.
 • Toz ve tablet formunda kolajen takviyesi bulunmakta.

Yerli ve milli kolajen markamız
Yerli kolajen markası Voonka
Yerli kolajen markamız

4. Kolajen Plus: Tescilli Yerli ve Milli Kolajen Markası

2020 yılında  Prof. Dr. Selman TÜRKER tarafından kurulan ProfTürker markası yerli ve milli markalarımızdan biri. ProfTürker markası tarafında üretilen kolajen takviyesi, hyaluronik asit kullanılarak tip 1, 2 ve 3 hidrolize kolajen peptit içeriyor.

Yerli markalarımızdan olan ProfTürker'i en iyi kolajen markası olarak tavsye etmemizin diğer nedenleri;

 • 40 günlük kürden oluşan takviye, glukozamin, kondroitin, MSM, C vitamini, boswellia ekstraktı, ve ilave hyaluronik kullanılarak üretilmekte.
 • İçeriğinde bulunan bu maddeler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kolajen takviyesinin yanı sıra eklem ağrıları ve glukozaminin neden olduğu kolajen yıkımını azaltmak gibi birçok faydası bulunur. (Glukozaminin neden olduğu kolajen tıkımını önlemek amacıyla kondrotin kullanılmıştır)
 • Ürün içeriğinde bulunan Boswellia ekstraktı astım gelişimini önleme, kireç olışumunu önleme ve hafıza geliştirmek gibi birçok faydası bulunur.
 • Ayrıca Hyaluronik asit kullanılarak üretilen yerli kolajen takviyemiz, eklemlere kayganlık verir, omurga sağlığını korur ve yaralarda iyileşme hızını artırır.
 • Diğer ürünlerinde sığır kolajeni kullanarak takviye gıda üreten marka, tip 2 kolajende ise tavuk kıkırdağı kolajeni kullanarak kolajen takviyesi üretmekte.
 • Özellikle cilt ve saç için kolajen takviyesi almak istiyorsanız, balık kaynaklı kolajen takviyesi tavsiye edilir.

Yerli ve milli kolajen markamız
Yerli ve milli kolajen markamız
Yerli ve milli kolajen markamız

5. Kiperin Kolajen : Yerli ve Milli Kolajen Markası : Yerli FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) Onaylı Kolejen Markası

Ham maddeleri dünya çapında  İSO 9001, İSO 22000, Helal ve Kosher sertifikaları gibi birçok kalite güvencesine sahip olan Kiperin kolajen markası, yine yerli ve milli kolajen markalarımız arasında yer alıyor.

Yerli ve milli markalarımız arasında yer alan Kiperin kolajen markasının en iyi kolajen takviyesi olarak listemizde yer almasının diğer nedenlerini sıralayacak olursak;

 • Toz formundaki kolajen takviyelerinin öncüsüdür. (Özellikler tablet formundaki kolajenlerin ebatları büyük olduğundan yutma problemi yaşayan kullanıcılara, toz formundaki kolajen takviyeleri tavsiye edilir)
 • Alınması gereken günlük kolajen miktarı 10-15 g aralığındadır. Kiperin kolajen markası, kolajen takviye ürünlerinde 10 g kolajen kullanarak günlük takviye kolajen ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar.
 • Ürün içeriğinde 9'u esansiyel aminoasitler olmak üzere 18 aminoasit bulunur.
 • Karbonhidrat ve yağ içermez. Ürün ketojeniktir.
 • Takviye edici gıda, doğal ortamlarda yetişen sığırlardan elde edilen sığır kaynaklı kolajen kullanılarak üretilmektedir.
 • Koruyucu, tatlandırıcı, renklendirici, bağlayıcı ve yapay katkı maddesi kullanılmayan ürün doğaldır.
Yerli ve milli markamız
Yerli ve milli markamız
Yerli ve milli markamız

6. Day2Day: Ödüllü Kolajen Markası

Likit, saşe, tablet ve toz form olmak üzere 4 farklı formda üretilen Day2Day kolajen takviyesi, vişne aromalı ürünü ile altın madalya tat ödüllerini alan ödüllü kolajen markasıdır. Marka ülkemizdeki yatırımcılar ve yabancı yatırımcıların (Nesmal Holding) işbirliği ile 2004 yılında kurulmuştur. Ardından 2012 yılında yabancı yatırımcılara ait hisselerinin tamamını devir alarak yüzde %100 yerli şirket olmuştur. Day2Day kolajen takviyesi ise Orzaks İlaç ve Kimya Sanayi  markasının ürünlerindendir.

Ödüllü ve yerli kolajen markalarımızdan biri olan Day2Day'i en iyi kolajen markalarından biri olarak tavsiye etmemizin nedenleri sıralayalım;

 • Day2Day'in, sığır ve balık kaynaklı kolajen takviyesi ürün çeşitliliği bulunuyor.
 • Sığır kaynaklı saşe formunda saşe başına 10.000 mg, balık kaynaklı saşe formunda saşe başına 5.000 mg, içime hazır likit formunda 5.500 mg, tablet formunda ise 1.000 mg kolajen peptitleri kullanılarak üretilmiştir.
 • Tip 1,2 ve 3 için farklı ürünleri bulunuyor.
 • Helal sertifikası mevcuttur.
 • Firmaya ait üretim tesislerinde üretilen ürünlerin ham maddesi yurt dışından tedarik edilmekte.
Yerli ve milli kolajen markamız
En çok tercih edilen kolajen
Ödüllü kolajen markası

En iyi kolajen markalarını incelediğimiz yazımızda özellikle yerli ve milli markaların kalite güvencelerinin yanı sıra kullanıcılar tarafından tavsiye edilmesi bizleri de gururlandırdı. Yerli üretimin faydaları elbette ki oldukça fazladır. Ancak özellikle yerli üretim ürünlerimizin helal sertifikalı, doğal ve kalite ödüllü olması oldukça önemli bir ayrıntıydı. Takviye ürün olarak satışa sunulan kolajen, beraberinde vitamin, mineral ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu diğer faydalı maddeleri içermelidir. Ürün satın alırken bunlara dikkat etmenizi öneririz. İncelediğimiz 6 markanın tamamının kalite güvencesi bulunmakla birlikte ürün içeriği de oldukça zengindir.

Yerli ve milli kolajen markalarımızın olduğunu biliyor muydunuz? Kolajen takviyesi alırken hangi markayı tercih edersiniz? Önerdiğimiz markalardan herhangi birini kullandınız mı? Sizde bu markalara ait olan kolajen takviyelerini önerir misiniz? Bizimle deneyim ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanından paylaşabilirsiniz.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn