Son Güncelleme: 29 Mayıs

Çamaşır Deterjanı Markaları 🧼🌎 Sektörün En Çok Satan 15 Çamaşır Deterjanı Markası

Kıyafetlerimizin temizliğinin yanı sıra kumaş yapısına sahip olan koltuk örtüsü, çarşaflar ve perdelerin rengini ve dokusunu koruyarak temizlemek, bazı lekelerin boyutuna ve leke türüne göre oldukça zorlaşır. Çeşitli markalar tarafından renkliler, beyazlar, siyahlar, perdeler ve hassas kumaşlar gibi yıkanarak temizlenebilen kumaşlar için üretilen çamaşır deterjanları, içeriğindeki özel formüller ile temizlikte büyük bir yükü üzerimizden almaya yardımcı olur. Ancak çamaşır deterjanlarının türleri gibi çamaşır deterjanı markaları da oldukça fazladır. Üstelik markalar arası fiyat farkı da göze çarpıyor. Aslında neredeyse tüm çamaşır deterjanlarının aynı mantıkla üretildiğini az çok biliyoruz.

Peki çamaşır deterjanlarında markalar arası fiyat farkının sebepleri nelerdir? En iyi çamaşır deterjanı markası hangisi? En güvenilir çamaşır deterjanı markası hangisidir? Çamaşır deterjanı satın alırken bunları bilmekte fayda var dediğimiz sorular ile birlikte çamaşır deterjanı markaları ile ilgili inceleme yazımıza geçelim.

Çamaşır Deterjanı Markaları

Çamaşır deterjanı markalarını listelediğimiz bu yazımızda bilinen 15 çamaşır deterjanı markasını inceledik. Aşağıda, bu deterjan markalarının belli başlı özelliklerini tabloda karşılaştırıyoruz. Eklenmesini istediğiniz özellikler için lütfen yorum alanından belirtin.

MARKARESMİ SİTESİSAHİBİÇIKIŞ YILIKULLANIM ALANIBEBEKLER
1. Duruduru.comYerli ve Milli1967Renkliler, BeyazlarUYGUN
2. Hacı Şakircolgate.comAmerika1889Renkliler, BeyazlarUYGUN
3. Dalandalan.comYerli ve Milli1911Renkliler, BeyazlarUYGUN
4. Boronboron.comYerli ve Milli2019Renkliler, BeyazlarUYGUN
5. Perwollperwoll.comAlmanya1954Renkliler, Beyazlar, SiyahlarBELİRTİLMEMİŞ
6. Omoomo.comİngiltere1959Renkliler, Beyazlar, SiyahlarUYGUN
7. Arielariel.co.ukİngiltere1967Renkliler, BeyazlarUYGUN
8. Alotide.comAmerika1946Renkliler, BeyazlarBELİRTİLMEMİŞ
9. Persilpersil.comİrlanda1907Renkliler, Beyazlar, SiyahlarUYGUN
10. Tursilhenkel.comİrlanda1936Renkliler, BeyazlarUYGUN
11. Bingobingo.comYerli ve Milli1987Renkliler, Beyazlar, SiyahlarUYGUN
12. ABCabcdeterjan.comYerli ve Milli1972Renkliler, Beyazlar, SiyahlarUYGUN
13. Rinsounilever-southlatam.comİngiltere1908Renkliler, Beyazlar, SiyahlarUYGUN
14. Yumoşyumos.comAmerika1970Renkliler, Beyazlar, SiyahlarUYGUN
15. Dalindalin.comYerli ve Milli1983Renkliler, BeyazlarUYGUN
Çamaşır Deterjanı Markaları

1. Duru: En İyi Çamaşır Deterjanı Markası

Kuruluş tarihi 1927 yılı olan Evyap Sabun Yağ Gliserin San. ve Tic. A.Ş. 'nin çamaşır deterjanı markası olarak piyasaya sürdüğü Duru, yerli ve milli çamaşır deterjanı markalarımızdan biri.

Sabun, duş jeli, kolonya ve şampuan markası olan Duru’nun ilk ürünü, 1967 yılında piyasaya sürülerek serüveni başlamış olup dünyada 3 kıtada üretimine ve satışına devam etmekte. Elde ve çamaşır makinesinde kullanıma uygun olarak üretilen Duru çamaşır deterjanı, bitkisel sabundan üretilen yeni formülü ile lekelere karşı etkili bir formüle sahip. Doğal sabundan üretilen Duru çamaşır deterjanı markası, içeriğinde Paraben, SLES, silikon veya boya bulunmayan hipoalerjenik bir formüle sahip. Ayrıca uygun fiyatı ile de tam bir fiyat/performans ürünü.

En İyi Çamaşır Deterjanı - Duru Granül Matik Doğal Granül Sabun
Çamaşır Deterjanı Markaları: Duru

2. Hacı Şakir

Günümüzde bir Amerikan şirketi olan Colgate-Palmolive ürünü olarak satılan Hacı Şakir deterjan markası, Hacı Şakir bey tarafından Kırım'ın Kazan kentinde mum ve sabun üreten bir marka olarak 1889'da ortaya çıktı. Ancak 1915 yılında Türkiye'ye göç eden Hacı Şakir ailesinin yönetimindeki şirket, 1987'de Maya Grubu'na, ardından 1999'da Colgate-Palmolive gurubuna satıldı.

Dermatolojik testlerden geçen Hacı Şakir çamaşır deterjanı, Paraben, SLES ve Ftalat gibi sağlığa zararlı maddeleri içermeyen doğal bir çamaşır deterjanı olduğunu iddia ediyor. Diğer taraftan saf granül sabundan üretilen Hacı Şakir, hassas ciltlere sahip olanlar için önerilen çamaşır deterjanlarından biri. Ayrıca fiyat/performans ürünleri arasında yer alan Hacı Şakir, uygun fiyatı ve yumuşatıcı etkisi ile kullanıcılardan iyi notlar alıyor.

Hacı Şakir Granül Matik -  Lavanta Kokusu, Doğal Temizlik
Çamaşır Deterjanı Markaları: Hacı Şakir

3. Dalan

1941 yılında Hamdi Dalan tarafından İzmir'de kurulan yerli marka Dalan, İzmir'de sabun üreten küçük bir kurumken bugün sabun, kozmetik ve gliserin üretimi ile 5 kıtada 100'den fazla ülkeye ihracat yapan bir marka haline gelmiştir.

Bitkisel yağlardan üretilen Dalan çamaşır deterjanları, elde ve çamaşır makinesinde kullanıma uygundur. Ayrıca bitkisel yağlardan gelen yumuşatma etkisi ve hoş kokusu ile birlikte uygun fiyatıyla da kullanıcıdan güzel geri dönüşler almaya devam ediyor.

En İyi Bebek Çamaşır Deterjanı - Dalan Granül Sabun Tozu
Çamaşır Deterjanı Markaları: Dalan

4. Boron

Kuruluş tarihi 1934'e dayanan Eti Maden İşletmeleri, madencilik ve kimyevi ürünler üretimi yapan bir devlet kurumudur. Türkiye'deki bor minerali ve türevlerini üreten işletme, 1935 yılında ülkemizdeki doğal kaynakların çıkarılması ve işlenmesi için finanse edilmek üzere bir banka olarak (Etibank) kurulmuştu. Etibank bankası olarak kurulan işletme, 2004 yılında yapılan yeniden yapılandırılma ile Eti Maden İşletmeleri adını alarak üretime devam etmiştir.

2019 yılında tanıtımı yapılan Boron çamaşır deterjanı markası, günümüzde yerli marka çamaşır deterjanı olarak diğer çamaşır deterjanı markaları arasında yerini almış durumda. Bu da ülkemizde üretilen sağlıklı, çevreci ve doğal bir çamaşır deterjanı olan Boron'u tüketici tarafında en çok merak edilen çamaşır deterjanı olarak öne çıkarıyor.

Boron çamaşır deterjanları, Bor'dan elde edilen boraks bileşenleri ve bitkisel sabun ile üretilmekte. Bor doğal bir mineraldir ve doğal bir ağartıcı etkisi bulunuyor. Diğer çamaşır deterjanlarına kıyasla uygun maliyeti ile satışa sunulan Boron, tüketicinin takdirini kazanmayı başaran yerli ve milli bir çamaşır deterjanı markasıdır.

Boron Doğal Mineralli Temizlik - Yerli ve Milli Deterjan
Çamaşır Deterjanı Markaları: Boron

5. Perwoll

Perwoll, 1876 yılında Almanya'da kurulan Henkel şirketi tarafından üretilen 1919 çıkışlı sıvı çamaşır deterjanı markasıdır. Ayrıca Perwoll, Henkel'in sentetik esaslı bir formüle sahip olan ilk sıvı çamaşır deterjanı markasıdır.

Siyahlar, beyazlar ve renklilerin yanı sıra narin ve yünlü çamaşırlar için özel olarak üretilen Perwoll sıvı çamaşır deterjanları bulunuyor. Ayrıca özellikle siyahlar için üretilen sıvı çamaşır deterjanları arasında en çok beğenilen üründür. Kullanıcı tarafından fiyat/performans ürünü olarak değerlendirilen Perwoll, uygun fiyata üstün temizliği sağlayan çamaşır deterjanı markalarından.

En İyi Sıvı Çamaşır Deterjanı - Perwoll Hassas Sıvı Çamaşır Deterjanı ve Çeşitleri
Çamaşır Deterjanı Markaları: Perwoll

6. Omo

Omo, Hindistan ve Güney Afrika gibi birçok ülkede "Surf" adıyla satışa sunulmakta. İngiltere kökenli Unilever şirketine ait olan Omo, 1959 yılı itibariyle çamaşır deterjanı markası olarak üretimini ve ihracatını başlatmıştır. Ülkemizde İlk tanıtımı 1985 yılında Omomatik adıyla yapılan marka, hafızalarımıza 2004 yılında "Kirlenmek Güzeldir" sloganı ile kazındı.

Omo, bugün ülkemizde en çok kullanılan çamaşır deterjanı markalarından biri.

Toz ve sıvı çamaşır deterjanı olarak satışa sunulan Omo çamaşır deterjanları, kullandığı güçlü formülü ile inatçı lekelere karşı oldukça başarılıdır. Omo hem ev hanımlarının tercihi ve tavsiyesi bir çamaşır deterjanı markası hem de ev ekonomisini düşünenlerin gözdesi. Omo'nun renkliler, beyazlar ve bebekler için özel olarak üretilen çamaşır deterjanları bulunuyor.

Omo Sık Yıkananlar Sıvı Çamaşır Deterjanı
Çamaşır Deterjanı Markaları: Omo

7. Ariel

Kuruluş tarihi 1837 yılı olan Birleşik Krallık kökenli Procter & Gamble şirketi, 1946 yılında ürettiği ilk çamaşır deterjanı markası Alo (Tide) ile tüketici tarafından oldukça beğenilmişti. Ardından 1967 yılında leke çıkarma enzimlerine sahip olan Ariel çamaşır deterjanı markası ile İngiltere'de ortaya çıkaran şirket, markanın tanıtımını yaparak sektörde en iyiler arasında yerini aldı.

Sıvı, toz ve kapsül çamaşır deterjanı seçenekleri bulunan Ariel neredeyse 100'den fazla ülkenin tercih ettiği çamaşır deterjanı markası. Çamaşır makinelerinin piyasaya sürüldüğü ilk yıllarda Ariel, beyaz çamaşırlar için deterjan üretirken, daha sonra renkliler, ipek ve yün kumaşlar gibi birçok kumaş türüne hitap eden çamaşır deterjanları üretti.

Yenilenen formülü ile inatçı lekelerle mücadelesinde oldukça başarılı olan Ariel, renklileri soldurmayan ve kısa sürede çözünerek kalıntı bırakmayan bir formüle sahip. Diğer çamaşır deterjanlarına kıyasla maliyeti yüksek olsa da, ürün için kullanıcılardan gelen yorumlar oldukça olumlu.

Ariel 12 kg Toz Çamaşır Deterjanı (Dağ Esintisi)
Çamaşır Deterjanı Markaları: Ariel

8. Alo

Orjinal adı Tide olan çamaşır deterjanı markası Alo, merkezi Amerika Birleşik Devletleri olan Procter & Gamble şirketine aittir. Ülkemizde 1976 yılında "Alo" adıyla satışa sunulan çamaşır deterjanının marka geçmişi 1946 yılına dayanır. Alo çamaşır deterjanlarının piyasaya çıktığı yıllarda, rakip olan Unilever ve Henkel gibi güçlü şirketler de kendi çamaşır deterjanı markalarını tanımıştı. Rekabetin oluştuğu bu ortamda Procter & Gamble şirketi marka değerini korumak adına Ariel, Daz ve Gain markalarını ortaya çıkardı.

Procter & Gamble şirketinin diğer markalarından elde ettiği satış oranı da yükseldi ancak Alo, 180 ülkede en çok tercih edilen çamaşır deterjanı markası olarak piyasaya hakim oldu.

Günümüzde Alo çamaşır deterjanları, renkliler ve beyazlar için toz ve sıvı formunda üretilmekte. Tüketicinin güvenilir marka olarak nitelendirdiği Alo çamaşır deterjanı markası, ev hanımlarının sıkça tercih ettiği markalardan biri.

Çamaşır Deterjanı Markaları - Alo
Çamaşır Deterjanı Markaları: Alo

9. Persil

Birleşik Krallık, İrlanda, Fransa, Latin Amerika, Çin, Avustralya ve Yeni Zelanda'da; Birleşik Krallık ve Hollanda merkezli Unilever şirketi tarafından üretilip pazarlanan Persil, diğer ülkelere, 1876 yılında Almanya'da kurulan Henkel şirketi tarafından üretilip pazarlanıyor. 1907 yılında Henkel tarafından tanıtılan Persil markası adını, üretildiği bileşenler olan Sodyum Perborat ve Sodyum Silikat'ın ilk hecelerinden alıyor.

Toz, sıvı, kapsül, sıvı jel ve tablet formlarında satışa sunulan Persil, İngiltere'de yine bu marka adı altında bulaşık deterjanları ve türevlerini de üretiyor. Kumaşları yıpratmayan ve zorlu lekeleri çıkaran güçlü bir formüle sahip olan Persil, ilk tanıtımının yapıldığı yıllarda kendi kendine aktifleşen ilk çamaşır deterjanı olarak tarihe geçmişti. Diğer çamaşır deterjanlarına kıyasla maliyeti de uygun olan Persil, çamaşır deterjanı markası olarak tüketicilerin tercih ettiği ürünlerden.

Çamaşır Deterjanı Markaları: Persil
Çamaşır Deterjanı Markaları: Persil

10. Tursil

1916 yılında İzmir Turan semtinde kurulan Turyağ, Türkiye'nin ilk çamaşır deterjanı üreticisi olan ve aynı zamanda ilk margarin üretimini yapan kurumdu. İngiliz sermayesi ile kurulan Turyağ, 1918 yılında bir Alman şirketi tarafından satın alındıktan sonra 1929 yılında yeni bir anlaşma ile bir İngiliz şirketi tarafından satın alınmıştır.

II. Dünya Savaşı döneminin ardından Turyağ'ın yönetimi 1965 yılında tamamen Alman şirketi Henkel'e geçmiştir. Tursil 1960'lı yılların ''Birisinin annesi Tursil kullanmamış'' reklamıyla tanınan popüler çamaşır deterjanı markası olarak da biliniyor.

Toz ve sıvı seçenekleri bulunan Tursil çamaşır deterjanları, renkliler ve beyazlar için özel olarak üretilmekte. Ayrıca birçok çamaşır deterjanı markasına kıyasla oldukça uygun fiyatlarda satışa sunulmakta. Tursil'in, uygun maliyetli, fiyat/performans ürünleri arasında yer aldığı söylenilebilir.

Çamaşır Deterjanı Markaları: Tursil
Çamaşır Deterjanı Markaları: Tursil

11. Bingo

1987 yılında ev bakım ürünleri ile piyasaya giriş yapan Türkiye çıkışlı Bingo çamaşır deterjanı markası, 1993 yılında ürün yelpazesini geliştirmiştir. 2001 yılında ise Hayat Kimya firmasının Bingo markası çatısı altında kısa zamanda gelişerek tüketicinin tercih ettiği ürünleri üretmiştir.

Hayat Kimya, Bingo çamaşır deterjanları gibi temizlik malzemelerinin üretimine,2001 yılında İzmit'te inşa ettiği modern üretim tesisinde devam etmekte. Ayrıca Bulgaristan, Ukrayna ve Cezayir'de bulunan üretim tesisleri ile birlikte 44 ülkeye ihracat yapmakta. Bingo çamaşır deterjanları yine uygun fiyatlarla toz ve sıvı formunda satılmakta.

Çamaşır Deterjanı Markaları: Bingo
Çamaşır Deterjanı Markaları: Bingo

12. ABC

Yerli markalarımız arasında yer alan ABC markası, 1972 yılında deterjan hammaddesi üretmek amacıyla tamamen yerli sermaye ile kurulmuştur. İlk deterjan hammaddesi üretimini 1974 yılında Osmaniye'de gerçekleştiren marka, 1985 yılında toz deterjan üretimine de başlamıştır.

Ev temizlik ürünleri ve kişisel bakım ürünlerinin üretimi ve satışını yapan ABC markası yerli ve milli markalarımızdan biri.

Çamaşır Deterjanı Markaları: ABC
Çamaşır Deterjanı Markaları: ABC

13. Rinso

İngiltere kökenli Unilever şirketine ait olan 1908 çıkışlı Rinso çamaşır deterjanı markası ilk toplu pazarlanan sabun tozlarından biri. Robert Spear Hudson tarafından geliştirilen ve satılan Rinso, 1918'li yıllarda Lever Brothers himayesine geçti. Satışa sunulduğu yıllarda tüketiciler tarafından beğenilerek kullanılan Rinso çamaşır deterjanlarına, Procter & Gamble şirketi tarafından Alo çamaşır deterjanı markası rakip olarak piyasa sürdü.

Procter & Gamble şirketi tarafından yapılan bu hamlenin ardından, Rinso çamaşır deterjanı markasının piyasa değerinde düşüş yaşanmıştı. Ancak günümüzde Rinso çamaşır deterjanı markası üretilmeye ve satılmaya devam etmekte. Rinso çamaşır deterjanı markası, özellikle Endonezya'da satışa sunulan ilk çamaşır deterjanı markası olduğundan, Endonezya'nın çamaşır deterjanı piyasasına hakimdir.

Rinso çamaşır deterjanı markası renkliler, beyazlar, siyahlar ve bebekler için özel olarak deterjan üreten, uygun maliyetli çamaşır deterjanı markalarından biri.

Çamaşır Deterjanı Markaları: Rinso
Çamaşır Deterjanı Markaları: Rinso

14. Yumoş

1970 yılında üretilmeye başlanan, yumuşatıcı markası olarak bilinen Yumoş, Amerika Birleşik Devletleri kökenli Unilever şirketine ait olan yumuşatıcı markasıydı. Ancak 2008 yılında Alman kökenli Henkel şirketine ait olan Sun Product şirketine satıldı. Ülkemizde Yumoş marka adıyla satışa sunulan marka, diğer ülkelerde Comfort ve Sunggle gibi farklı isimlerde satış yapmakta. Yumuşatıcı markası olarak kullandığımız Yumoş, 2021 yılı Ocak ayında çamaşır deterjanlarının tanıtımını da yapmıştı.

Yumoş çamaşır deterjanları, üretildiği özel formülü ile giysilerin dokusunu koruyan ve aynı zamanda içeriğindeki hoş koku ile giysilerde ferahlık veren bir deterjan.

Çamaşır Deterjanı Markaları: Yumoş
Çamaşır Deterjanı Markaları: Yumoş

15. Dalin

Satışa sunduğu bebek temizlik ve bakım ürünleri ile tanıdığımız marka Dalin'in, 1983 yılında İstanbul merkezli Bilfar Holding'e ait olan Kopaş Kozmetik & Pazarlama A.Ş. tarafından üretimi ve satışı başlamıştır. Dalin, bebekler için özel olarak üretilen diğer ürünleri gibi aynı zamanda bir çamaşır deterjanı markasıdır.

Hassas ciltlere sahip olan bebeklerimizin kıyafetlerinin temizliği için üretilen Dalin çamaşır deterjanı, en çok tercih edilen bebek ürünlerini üreten marka.

Çamaşır Deterjanı Markaları: Dalin
Çamaşır Deterjanı Markaları: Dalin

Çamaşır deterjanlarının üretim ve pazarlama serüveni oldukça eskilere dayanır. Bu süreç içinde birçok çamaşır deterjanı markaları, birbirlerine rakip olarak piyasaya çıkmıştır. En çok tercih edilen çamaşır deterjanı için belirli bir markayı örnek veremesek de Alo, Omo ve Ariel gibi köklü markalara olan ilginin fazla olduğu ortada. Ancak çok satılıyor diye siz de bu markalardan almak zorunda değilsiniz.

Bazı markalar üretim aşamasında doğal içerikler tercih ederken bazıları ise petro kimya içerikli ürünleri üretmeyi tercih ederler. Temelde güçlü bir kimyasal içeriğin tercih edilmesinin nedeni lekeleri çıkarmada yüksek performans elde etme gayesidir. Fiyat aralığı da bu nedenle değişmektedir.

Bu noktada size verebileceğimiz en iyi tavsiye, doğal içerikli deterjanlar üreten yerli ve milli bir markayı tercih etmeniz olacaktır. Biz bu gibi incelemelerde her markadan ve her türden ürünlere değinmek durumundayız. Ancak siz her zaman "doğal" içerikli ürünleri tercih etmeniz olacaktır. Çünkü çamaşır deterjanları gibi tüm ürünler, küçük etkileriyle, uzun vadede büyük sağlık sorunlarına neden olabilir.

Siz çamaşır deterjanı markaları ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Tercih ettiğiniz çamaşır deterjanı markası hangisidir? Eğer bebeğiniz varsa tercih ettiğiniz bebek çamaşır deterjanı markaları hangileridir? Yorumlarınızı 👇 ve düşüncelerinizi bekliyoruz!

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın