Son Güncelleme: 29 Mayıs

7 En İyi Laptop Soğutucu ❄️ En İyi Notebook Soğutucu Tavsiyeleri 👍

İyi bir laptop soğutucu arıyorsanız, bilgisayarınızın ısı problemine çözüm arayışındasınız demektir. Çözüm aradığınız ısınma problemine neden olan 2 temel faktör bulunur. Bunların ilki -özellikle yüksek performanslı- bilgisayarların fazla elektrik kullanması, ikincisi ise havanın soğutucu üniteye gitmesini sağlayan fanların diğer donanımların tozlanmasıdır.

Bilgisayarlarda soğutma sisteminin başlıca parçaları: CPU (işlemci), GPU (ekran kartı), soğutucu plakalar ve depolama (SSD veya HDD) birimleridir. Laptop (dizüstü) gibi tüm donanımların dar alanda konumlandırıldığı bilgisayarlarda bu birimlerin tasarımı ve temizliği, laptopların soğutma performansını doğrudan etkiliyor. Bununla beraber bilgisayarların yüksek performans ile çalışmasını gerektiren oyunlar ve programlar, aşırı ısınmaya neden olur.

Tüm bunlardan dolayı, dizüstü bilgisayarın yüksek ısıdan zarar görmemesi için -ek bir soğutma sağlamak adına- laptop soğutucu kullanırız. Laptop soğutucuları, tek veya çift fan barındıracak şekilde üretiliyor. Ancak mevzu bahis en iyi laptop soğutucu olduğunda, fan sayısından çok fanın/fanların soğutma kapasitesi önemli oluyor.

Laptoplarda ısı üreten ve üretilen ısıyı uzaklaştırarak soğutma görevi yapan donanımlar:

  • CPU (İşlemci) : Merkezi işlem birimi, bilgisayarlarda verileri işleyen ve yazılım komutlarını çalıştıran birim.
  • GPU (Ekran Kartı) : Grafik işlem birimi, bilgisayarda görülen grafiklerin üretilmesi ve gösterilmesini sağlayan birimdir.
  • HDD/SSD : Depolama alanıdır.
  • Soğutucu Plaka : Isıyı emmek için kullanılan plakadır. CPU veya GPU'nun üzerine yerleştirilir. Soğutucu plaka tarafından emilen ısı fanlar yardımı ile dağıtılır.
  • Fanlar : Laptopların içindeki sıcak havayı dışarı üfleyen donanımlar.

Laptop (notebook, dizüstü) bilgisayarlarda soğutucu işlevi gören bakır-alüminyum karışımı plakalar ve soğutucu fanlar kullanılır. Kullanılacak plakaların bakır-alüminyum oranları, üzerinden geçecek hava miktarı hesaplanarak belirleniyor. Soğutucu görevi gören bu plakalar, fanın hızı düşse bile laptopun belli bir sıcaklığa kadar ısınmasına engel oluyor. Eğer fanınız soğutucu ünitesine yeterince hava gönderemiyorsa, bilgisayarınızın ekran kartı ve işlemcisi aşırı ısınacak ve muhtemelen uzun vadede arızalanacaktır.

Dizüstü bilgisayarınıza, fanlardan yeterli hava gelmiyorsa muhtemelen tozlanmıştır. En kısa zamanda temizletmenizi tavsiye ederiz. Eğer daha önce bilgisayarınızı hiç açmadıysanız, bilgisayarınızı sökerken zarar vermeniz muhtemel olduğundan, teknik destek almanız daha doğru olacaktır.

Yüksek performanslı üst seviye bilgisayarlarda, işlemcilerin ve ekran kartlarının daha çok veri işleyebilmesi amacıyla kapasiteleri yükseltildiğinden daha fazla elektrik kullanır ve daha fazla ısınırlar. Yani yüksek performanslı bilgisayarlar düşük performanslı bilgisayarlara kıyasla her zaman daha fazla ısınırlar. Siz de ısı problemi nedeniyle iyi bir laptop soğutucu arıyorsanız, sizler için aşağıda tavsiye ettiğimiz 7 en iyi laptop soğutucuya göz atabilirsiniz.

LAPTOP
SOĞUTUCULAR
BOYUTFAN
ADEDİ
FAN
ÇAPI
FAN
HIZI
SES
SEVİYESİ
YÜKSELTME
AYARI
SOĞUTUCU
AĞIRLIĞI
GARANTİ
SÜRESİ
1. Monster Pusat17"214 CM1000 RPM25.1 dB1 KADEME1244 GR2 YIL
2. Zalman ZM-NS200017"120 CM470 RPM - 610 RPM20 dB5 KADEME1100 GR2 YIL
3. Triline IETSHEPSİ18 CM5000 - 5500 RPM25 - 50 dBYOK115 GR2 YIL
4. Rampage Showy17.3"118 CM800 RPM17 - 22 dB1 KADEME860 GR2 YIL
5. Zalman ZM-NS100016"118 CM550 RPM20 dB5 KADEME1000 GR2 YIL
6. Hadron HD200715"214 CM1000 RPM20 - 30 dB5 KADEME1000 GR2 YIL
7. Tuneex Stand18.4"----5 KADEME-1 YIL
7 En İyi Laptop Soğutucu

1. En İyi Laptop Soğutucu: Monster Pusat

En iyi laptop soğutucu olarak tavsiye edebileceğimiz Monster Pusat, emsallerine kıyasla hem özellik hem de fiyat/performans açısından en iyi laptop soğutucu diyebiliriz.

Isıyı eşit dağıtabilen alüminyum panele sahip olan Monster Pusat, yüksek performanslı oyun bilgisayarları için de tercih edilebilecek etkili soğutuculardan biridir. Her biri 1000 RPM dönüş hızında ve 14 cm çapında iki adet fan kullanılmıştır. 25.1 dB ile ideal gürültü seviyelerinde soğutma yapıyor. Tamamen alüminyum olan bu laptop soğutucu hem soğutma performansı hem de kalitesi ile emsallerinden bir adım önde.

Yükseklik ayarının bulunmaması, bazı kullanıcılar için önemli bir dezavantaj olabilir.

Üzerinde 1 giriş USB yuvası (bilgisayarınıza bağlamanız için) ve 3 çıkış USB yuvası (fare, klavye vs kullanımlarınız için ek yuvalar) bulunuyor. USB çoklayıcı özelliği sayesinde de ısıyı eşit dağıtabiliyor.

Bunların dışında Monster Pusat laptop soğutucuyu en iyi laptop soğutucu yapan başlıca diğer sebepler;

En İyi Laptop Soğutucu - Monster Pusat
En İyi Laptop Soğutucu - Monster Pusat

2. Uzmanların Laptop Soğutucu Tavsiyesi: Zalman ZM-NS2000

En iyi laptop soğutucu listemizde tavsiye edebileceğimiz bir diğer harika soğutucu olan Zalman ZM-NS2000, diğer ürünlere kıyasla kademeli yükseklik ayarı, ek USB çıkışları ve fan hız ayarı özellikleri ile öne çıkıyor.

Zalman'ın farklı laptop soğutucu modelleri bulunuyor. Bu modelin öne çıkmasını sağlayan özelliği, panele yerleştirilen fan hızı kontrolü düğmesidir. Bu düğme ile fan hızını yükseltebilir veya düşürebilirsiniz.

Bunların dışında Zalman'IN ZM-NS2000 modelinin en iyi notebook soğutuculardan biri olmasını sağlayan diğer özellikleri;

3. TriLine IETS - Dijital Göstergeli, Fan Hız Ayarlı, Vakumlu Laptop Soğutucu - Hızlı ve Etkili Soğutma

Klasik laptop soğutuculardan farklı bir tasarıma sahip olan Triline Iets; dijital göstergesi, vakumlu tasarımı, fan hız ayarı ve soğutma performansıyla en iyi laptop soğutuculardan bir diğeridir.

Otomatik ve manuel modu bulunan Triline Iets, kullanıcılar tarafından diğer vakumlu laptop soğutucular ile kıyaslandığında, daha uzun ömürlü olması ve daha etkili bir soğutma işlevi sunması nedeniyle iyi puanlar almıştır.

Bunun dışında Triline Iets vakumlu soğutucuyu, 7 en iyi laptop soğutucu listemize almamızın diğer nedenleri;

4. Rampage Showy - Oyun Laptoplarına Özel Soğutucu

LED aydınlatmalı soğutuculardan biri olan Rampage Addison, oyuncu laptop soğutucusu olarak tasarlanmıştır. Açma ve kapatma için ayrı bir anahtarı bulunan Rampage Addison, klasik soğutuculardan faklı olarak oyunseverlere hitap eden en iyi laptop soğutucularından biridir.

180 mm genişlikte tek fan kullanılan bu laptop soğutucuda 2 USB girişi bulunuyor. Soğutma için kullanılan fan dışında bilgisayardan çıkan ısı için soğutucunun alt yüzeyinde kullanılan özel delikli ızgara tasarım kullanılmıştır.

Yükseklik ayarının bulunmaması, bazı kullanıcılar için önemli bir dezavantaj olabilir.

Bunun dışında Rampage Addison notebook soğutucuyu önermemizin diğer nedenleri;

5. Zalman ZM-NS1000 - Kendini Kanıtlamış Mini Zalman Soğutucu

5 farklı yükseklik ayarı bulunan Zalman laptop soğutucunun NS1000 modelinde, önerdiğimiz diğer Zalman NS2000 laptop soğutucudan farklı olarak fan kontrolünü sağlayan düğme bulunmuyor. Ancak muadil ürünlerle kıyasladığımızda, 16 inçlik laptopları destekleyen boyutu ile oldukça etkili bir soğutma sağlıyor.

Zalman NS1000 laptop soğutucunun tasarımında iki adet USB girişi ve fan açma kapatma düğmesi bulunuyor. Çalışma esnasında fan sesi oldukça düşüktür ve bu konuda kullanıcıdan tam not almıştır. Yaklaşık olarak 550 rpm fan dönme hızına sahip olan bu laptop soğutucu oyuncu bilgisayarlarında yeterli performans gösteremeyebilir.

En iyi laptop soğutucuları listemize Zalman NS1000'i de almamızın başlıca diğer sebeplerini toparlayacak olursak;

6. Hadron HD2007 - Çift Fanlı F/P Notebook Soğutucu

Çift fanlı Hadron laptop soğutucu, düşük fiyatı nedeniyle ön yargılı yaklaşılsa da tam bir fiyat/performans ürünüdür diyebiliriz.

Orta segment fiyat aralığındaki en iyi laptop soğutuculardan biri olan Hadron, metal ızgara kullanılarak tasarlanan alt zemini ile oldukça dayanıklıdır. Diğer taraftan 5 kedemeli yükseklik ayarı ile dilediğiniz yükseklikte çalışmanız mümkün. Malzeme kalitesi ve soğutma performansı olarak kullanıcılardan yüksek notlar alan Hadron HD2007, fiyatına göre oldukça ideal bir notebook soğutucusu.

En iyi notebook soğutucuları listemize Hadron HD2007'yi eklememizin diğer nedenleri;

En İyi Laptop Soğutucu - Hadron Çift Fanlı Notebook Soğutucu
En İyi Laptop Soğutucu - Hadron Çift Fanlı Notebook Soğutucu

7. Tuneex Laptop/Notebook Altlık Standı - Kendi Laptop Soğutucusunu Yapmak İsteyenlere

5 kademeli yükseklik ayarı bulunan Tunexx, özel tasarım metal kasadan oluşan yükseltici altlıktır. 13 - 18.4 inç ebatlardaki tüm bilgisayarlar ile uyumludur. Özel bir tasarıma sahip olan Tunexx yükseltici altlığın temas yüzeyleri, bilgisayarların zarar görmemesi için silikon ile desteklenmiştir.

Bilgisayarların zemin ile temas etmesi de yüksek ısı problemine neden oluyor. Normal bir kullanıcı için laptop soğutucuya alternatif olarak tavsiye edebileceğimiz Tunexx laptop standı, kullanıcı tarafından tam not alan bir ürün.

Isınmaya engel olma işlevi dışında ergonomik tasarımı ile de dikkatimizi çeken Tunexx laptop standını önermemizin diğer sebeplerini toparlayacak olursak;

Laptop Soğutucu Gerekli mi? Satın Almalı mıyım?

Laptop soğutucu seçiminde, bilgisayarınızı kullanma alışkanlıklarınız önemlidir. Örneğin sadece video izlemek, sunum hazırlamak veya araştırma yapmak için kullanıyorsanız, sizin için önerimiz orta segment bir soğutucu olacaktır.

Yüksek performanslı bir bilgisayara sahipseniz, yüksek çözünürlük gerektiren oyunlar oynuyor veya çizim programları gibi ekran kartını ve işlemciyi zorlayan aktiviteleriniz varsa, ısı problemi, önlem almanızı gerektiren bir durum. Yüksek ısı ana kartınıza zarar verebilir veya zamanla bilgisayarınız içerisinde bulunan parçaların erimesine neden olabilir. Laptop soğutucular ortalama 5-10 derecelik bir soğutma sağlayabiliyorlar.

Aktif bilgisayar kullanıcısıysanız iyi bir laptop soğutucu almanızı tavsiye ediyoruz. Oyuncu bilgisayarları gibi yüksek performanslı bilgisayarların aşırı ısınması donanımlarda tamir edilemeyecek hasarlarlar oluşturabilirler. Bu da fiyatları her geçen gün yükselen donanımların işlevsiz bir hale gelmesi riskini doğuruyor.

Laptobunuzu Soğuk Tutmanın Önemli Bir Yolu: Bilgisayarınızı "Temiz" Tutmak

Laptopunuzu soğuk tutmak, laptop içindeki donanımların uzun vadeli çalışma performansını yüksek tutmada oldukça önemlidir. Bu yüzden laptoplarda ısıyı düşük tutmak için dikkat etmeniz gereken 2 önemli detay var.

  1. Bilgisayarınızın donanımlarının temizliğini yılda bir defa yapın. Eğer siz yapamıyorsanız bir servisten uygun fiyatlarla destek alabilirsiniz. Bu konu, laptopun serin çalışmasında önemli bir detay. Çünkü bilgisayar içinde biriken tozlar, çalışma esnasında bir yalıtım görevi görerek donanımların içindeki sıcaklığı hapsediyor.
  2. Bilgisayarınızı en az yılda bir defa olmak üzere formatlayın. Çünki bilgisayarlarda çalışan programların neredeyse çoğu, arka planda bazı servisler çalıştırırlar. Ayrıca crackli/warez programlar veya oyunlar kurduysanız, bilgisayarınızda çok büyük ihtimalle zararlı yazılımlar çalışıyor olacaktır. Bu zararlı yazılımlar, arka planda kripto para madenciliği yapabilir veya internette bot trafik olarak bilgisayarınızın işlem gücünü kullanabilir. Bu da bilgisayarınızın donanımlarının sıcaklığını normal seviyelerden yukarıda tutacaktır.

Oyuncu Bilgisayarı Kullanıyorum En İyi Laptop Soğutucu Hangisidir?

Yüksek performanslı bilgisayarlar için en iyi laptop soğutucular ''gaming laptop soğutucu'' olarak üretilen soğutuculardır. İncelediğimiz ilk 3 soğutucu, kullanıcı tarafından iyi notlar alan laptop soğutuculardır. Bu laptop soğutucular içinde en iyi laptop soğutucu olarak ilk sıraya aldığımız Monster Pulsar'ı veya Triline Lets laptop soğutucuyu tercih edebilirsiniz. Laptopunuz çok fazla ısınıyorsa Triline Lets kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Zira Triline Lets, doğrudan laptop fanından güçlü bir şekilde soğutma sağlayan bir soğutucu. Laptopunuzda en iyi soğutma performansını almak istiyorsanız ve bu konuda daha fazla bütçe harcamaya hazırsanız, Monster Pulsar ve Triline Lets laptop soğutucularını birlikte alarak bilgisayarınızı serin tutabilirsiniz.


Laptop soğutucular ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Laptop soğutucunuz var mı? Laptop soğutucunuzdan memnun musunuz? Hangi laptop soğutucuyu kullanıyorsunuz? bizimle ve diğer ziyaretçilerle düşünce ve tavsiyelerinizi aşağıdaki yorum alanından paylaşabilirsiniz.

İncele10 Yazar Kutusu Profil Görselimiz
İncele10 Editör Ekibi

Doğrudan satın alma önerileri ile hayatı kolaylaştırıyoruz. Sonuçları kolayca karşılaştırabilmeniz için araştırmacılarımız, bağımsız incelemeler için her gün yeni ürünler seçiyor.

Reklamsız. Sadece gerçek testler.

Tek yapmanız gereken en iyiler arasından seçim yapmak.

LinkedIn
Bir cevap yazın